„Друг Шврчковски“ против „Византиски игри“ во советот за реформи на судството

Професорот Љубомир Данаилов Фрчковски обвинува дека во платформата за реформи на правосудството постои неформална група која што со византиски игри сака да создаде влијание...

Премиерите од Западен Балкан утре на вечера со Могерини

Стратегијата што Европската комисија ја подготвува за февруари ќе се најде „на маса“ на утрешната работна вечера на шефицата на дипломатијата на ЕУ со...

Сексуалните работници со перформанс и марш во центарот на Скопје

На платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза на улица „Македонија“ во центарот на Скопје денеска напладне се одржа јубилејниот десетти марш на црвениот чадор...

Македонија меѓу само осумте земји во Европа со повеќе мажи од жени

Македонија е една од ретките земји во Европа, само осум од вкупно 51, во кои има повеќе мажи отколку жени, покажуваат податоците на Генералниот...

Шилегов: Само чистењето на Вардар од галии и врби ќе чини милиони

Се уште нема конечни одлуки за спомениците и во однос на проектот „Скопје 2014, вели градоначалникот на Скопје. „Да го доградите мостот на Панорамското тркало...

Британците се пишманат за „Брегзит“, кој ќе влезе на нивно место?

Најновата анкета покажа дека 51 отсто од Британците би сакале да останат во Европската унија, а 41 отсто сакаат да го напуштат блокот, што...

И без „здравство“, партијата на Села останува во Влада!

Функција вицепремиер за реформи наместо министерство за здравство ќе ù биде понудена на Алијанста на Албанците, но дали партијата ќе ја прифати оваа понуда...

Трите професорки што се обидоа да ја спасат унитарна Македонија

Академик проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова и проф. д-р Симона Груевска-Маџоска се трите нови современи македонски хероини кои што упатија...

Заев очекува Македонија со консензус да го поддржи Законот за јазици!

Македонскиот премиер Зоран Заев очекува Законот за употреба на јазиците да се донесе до крајот на јануари и „Македонија со консензус да ги поддржува...

Експреговарачот Јолевски апелира за заштита на идентитетот во разговорите за името

Поранешниот амбасадор на Македонија во САД и преговарач за името Зоран Јолевски по средбата меѓу актуелните преговарачи на Македонија и Грција со медијаторот Метју...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...