Најавен протест против „ФИРОМ“ на 28 ноември во Приштина

За 28 ноември од 14 часот на плоштадот „Скендербег“ во Приштина е најавен нов протест за пресудите за тероризам на членовите на т.н. кумановска...

Поевтин роаминг и со Бугарија, без разлика на кој јазик се зборува!

Меморандум за разбирање меѓу Министерството за транспорт, информатичка технологија и комуникации на Бугарија и македонското Министерство за информатичко општество и администрација беше потпишан со...

За Велија, Красниќи и Бајруш може, за Темелко и Диневски законот не важи

Партијата на Македонците во Албанија бара македонските власти да не водат двојни стандарди при спроведување на законите според кои еден болен затвореник може да...

Македонска алијанса: БАН има цел да нè понижи со ставот за јазикот

Партијата Македонска алијанса на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски најостро ја осуди „најновата провокација од бугарска страна“ со ставот на Бугарска академија на науките (БАН) дека...

Грчки медиуми „ловат“ изјави кои се во прилог на Грција

Согласно нивната уредувачка политика, грчки медиуми со внимание ја проследија посетата на македонскиот премиер во Србија и од интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев...

Положани: Над 50 отсто сме и ние треба да решиме дали Македонија ќе постои!

Шптим Положани, претседател на Здружението на затвореници и прогонувани Албанци во Македонија, изјави дека тие се повеќе од половина од населението во Македонија и...

Живееше во Скопје, од денеска доживотно во Шевенинген

Хашкиот трибунал за поранешна Југославија го осуди генералот Ратко Младиќ на доживотен затвор за геноцид и воени злосторства. Пред соопштување на пресудата на Младиќ...

Турски весник со признание дека ајварот потекнува од Македонија

Турскиот дневен весник „Сабах“ објави заедничка репортажа од Македонија со државната новинска агенција Анадолија, во кој се признава македонското потекло на ајварот. „Со вкус на...

Вработените од пропаднатите МПМ и МП ги бараат своите пари!

„Ние, поранешните вработени во пропаднатата фирма во ликвидација „Медиа принт“ и на ограбената медиумска компанија со матен статус „Медиа принт Македонија“ ги прашуваме Срѓан...

Бугарски историчар: Шансите БПЦ да ѝ стане мајка на МПЦ се 60:40

Горан Благоев, бугарски историчар и новинар во интервју за приватната телевизија БТВ оцени дека шансите за признавање на Македонска православна црква - Охридска архиепископија...

Последни вести

На Бутарис му се малку над милион Македонци годишно во Солун

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис не ги заборави туристите од Македонија на промоцијата на неговиот град во Виена како туристичка и бизнис дестинација без оглед...

Слобода за Темелко бараат и Македонци од Австралија и од Италија

На повиците од разни страни од Македонија и од дијаспората за ослободување на Едмонд Темелко се придружија и Македонска православна заедница во Австралија, како...

Чавдар Николов: Заев цица од Борисов кој пак цица од Меркел (фото)

Бугарскиот сатиричар и карикатурист Чавдар Николов на свој начин ги опишува последните собитија на релација Скопје - Софија Според неговата карикатура Македонија преку премиерот Заев...

Во Бугарија не исклучуваат отпор од Руската црква за барањето од МПЦ

Во однос на барањето на Македонска православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) до Бугарска православна црква (БПЦ) да ѝ стане мајка не е исклучено...