Во јануари СДСМ со 1 отсто поголем рејтинг од ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, открива дека последните бројки од анкетите за рејтингот на партиите направени во јануари покажале разлика нешто помалку од еден...

Ослободени осомничените за убиство на тројца полицајци пред 18 години

Четворица осомничени за убиството на тројца полицајци во Арачиново, на 11 јануари 2000 година, денеска се ослободени од обвинение, јавува Алсат М. Кривичниот суд во...

Денес итен состанок на СБ на ОН за Сирија

На барање на Русската федерација попладнево, во 16 часот во средноевропсо време, ќе се одржи итна седница на Советот за безбедност на ОН. Тема на...

Се чека стартот за војна!?

Русија ги предупреди САД дека започнувањето воздушни напади како одговор на сомнителниот хемиски напад во Сирија би можело да предизвика војна меѓу двете земји. „Итен...

Зошто Јулија Скрипал не се обраќа до јавноста

Руската амбасада во Лондон ја стави под прашање автентичноста на наводната изјава на Јулија Скрипл, објавена во средата од „Скотланд Јард“. „Како и досега, би...

За Коѕиас се покривало сонцето од Кутлеш

Претседателот на Обединетата македонска дијаспора Мето Колоски тврди дека за време на престојот на грчкиот министер Коѕиас во Охрид домаќините го покривале сонцето од...

Вартоломеј за МПЦ-ОА: Греши БПЦ, тоа е вештачки создадено мајчинство

Вселенскиот патријарх Вартоломеј остро ја прекори Бугарска православна црква (БПЦ), оценувајќи ги како погрешни нејзините дејства во однос на Македонска православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА). „Сакам...

Радев: Бугарија може да го напушти НАТО

Меѓународната политика е толку динамична што некои држави можата да направат радикални чекори, вели бугарскиот претседател Румен Радев во врска со Сирија, пренесуваат бугарски...

Грција ќе поддржи членство на Косово во УНЕСКО (ВИДЕО)

Косовското Министерство за надворешни работи објави дека Грција ќе го поддржи членството на Косово во УНЕСКО и Интерпол, по денешната неколкучасовна посета на шефот...

Несовесни возачи го блокирале патот Стража – Гостивар (ФОТО)

Километарска колона се создала попладнево на патот што води од планинскиот превој Стража кон Гостивар, јавуваат читатели на expres.mk. Блокадата на патот е причинета...

Последни вести

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ го вознемири кампот против Преспанскиот договор

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска Старова предизвика емотивни реакции на социјалните мрежи откако објави навидум неодреден став како ќе се однесува на 30 септември. Откако...

Дебакл на судијката Цаца – Николовска во дуелот со проф. Апасиев (ВИДЕО)

Судијката Маргарита Цаца Николовска во вечерашното гостување на „Само вистина“ на телевизија Канал 5 доживеа тежок професионален пораз во соочувањето со професорот Димитар Апасиев. Темата...

Инцидент на собир од кампањата на СДСМ во Аеродром (ВИДЕО)

Инцидент на референдумската кампања на која премиерот Зоран Заев и останатите членови на Владата ги убедуваат граѓаните да гласаат „ЗА“ договорот со Грција, и...

Драма во скопската ЗОО, алигатор во пубертет ,,бркан” пред посетители

Иако и предходно бил предупреден директорот на скопската зоолошка градина не ја поправил ниската ограда по што еден од двата крокодили избегале од своето...