„Грци бегајте, не ве сакаме“ – може ли песна да го урне договорот за...

Една од песните испеани за време на прослава на Македонците во Воден, Грција, ден пред Нова година повторно ги крена тензиите во грчката јавност...

Заев ги прогласи Калајџиев, Најчевска и Фрчковски за „надминати проблеми“

Премиерот Заев смета дека со оставките на професорите Гордан Калајџиев и Мирјана Најчевска кои оббвинија за нерегуларности и злоупотреби, се надминати проблемите во Советот...

БЕСА остана без лидер, раскол во движењето – Села чека шанса

Движењето БЕСА кое е втора политичка сила меѓу македонските Албанци одржа два паралелни состаноци на Централниот одбор во Скопје и Тетово. Скопското крило на состанокот...

Градоначалникот на Прилеп од кум на градската слава до секуларист на Бадник?!

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски го „избра“ Бадник за промовирање секуларност во општината што на 19 декември по 12. пат го прослави заштитникот на градот,...

Младинци од Македонија меѓу 23 уапсени во тепачка во Швајцарија

Млади лица од Македонија се меѓу 23 приведени од швајцарската полиција за учество во масовна тепачка во градот Рајнах во четвртокот навечер. Полицијата на кантонот...

Гелева до Мицкоски: Или ќе легнете на брашното или ќе бидете херој

Новинарката и геостратешка аналитичарка Емилија Гелева му испрати отворено писмо на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во кое му порача дека има само две...

Стерјовски: Бугарија бара Бугари во Албанија каде што има Македонци

Васил Стерјовски од Македонска алијанса за европска интеграција во интервју за ТВ 21 вели дека Бугарија ја присили Албанија да признае бугарско малцинство, присвојувајќи...

Заев ги обвини Таравари и Села за партиски чистки

Заминувањето на Алијансата за Албанците не ја дестабилизирало Владата тврди премиерот Заев. Тој во интервју за порталот МКД.МК порачува дека нема да дозволи Македонија...

Утврдени граници услов за ЕУ, само Македонија го исполнува

Ако го деблокира евроинтеграцискиот процес со надминување на спорот за името со Грција годинава, Македонија ќе има силен адут во пристапувањето кон Европска унија...

Јаховиќ како Супермен на насловната на турски „Фанатик“

Македонскиот фудбалски репрезентативец Адис Јаховиќ осамна во костум на филмскиот херој Супермен на насловната страница на турскиот дневен спортски лист „Фанатик“ благодарение на извонредните...

Последни вести

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

„Микомп“: Проектот е за реинкарнација на предмети, а не на луѓе

Средствата во висина од 211.500 денари за реинкарнација што ги добила фирмата „Микомп“ ДООЕЛ од Прилеп од Владата се наменети за реинкарнација на предмети,...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...