Славниот „Смитсонијан“ за македонскиот рис

Интернет порталот на сваниот американски музејски комплекс „Смитсонијан“ од Вашингтон на американската и светската публика деновиве им го претставува македонскиот Рис поточно првото новородено...

„Foreign Policy“: За да влезе во ЕУ и НАТО новата влада ќе се откаже...

Еден од највлијателните американски и глобални медиуми фокусиран на меѓународната политика денеска предизвика дилеми и стравувања поврзани со Македонија и нејзиното уставно име, со...

Се „судрија“ попови и оџи, нема повредени и навредени (видео)

Свештеници на Македонската православна црква и имами на Исламската верска заедница, како и млади христијани и муслимани, за прв пат одиграа меѓусебен фудбалски напревар....

Собраниското обезбедување одби наредба од спикерот Талат Џафери (видео)

Припадниците на собраниското обезбедување ја одбија директната наредба од првиот човек на Собраннието Талат Џафери и не го одстранија пратеникот Влатко Ѓорчев од говорницата...

Призма: Кои се партнерите на вицепремиерот Анѓушев од Белизе?

Балканската истражувачка мрежа БИРН истражува кој е основачот на фирмата „Макинвент“ која што е регистрирана  на островот - даночен рај Белизе, со кого новиот...

Нимиц не открива дали би преговарал за името ако е Македонец

Преговарачот во македонско - грчкиот спор за името Метју Нимиц молчи по повикот на претседателот на „Меѓународното движење за човековите права на Македонците“ (МХРМИ)...

Хлорот во базените не е штетен и не мириса

Сезоната на летувања започна и каде и да го организирате вашето, или можеби ќе се решите за домашно разладување, треба да ги знаете својствата...

Русија се лути, ја менува политиката кон уставното име на Македонија

Иако во официјалните контакти и изјави досега не беше најавена промена во позициите на Русија за македонското уставно име се чини во Москва има...

Човек на денот – Лилјана Поповска: Сите трансфери на „Лиле Национале“

Лилјана Поповска заедно со Амди Бајрам е македонска политичарка со најголем број „промени на политичките дресови“ а по денешната информација од Собранието јавност повторно...

Екс  владата вработувала до последен здив, лепче имало и за соло пејачи

  На десетина дена пред заминувањето, претходната Влада вработила 80 лица, меѓу нив имало и кадар со средно музичко образование отсек соло пеење. Извори од Владата...

Последни вести

Туск: Патот кон ЕУ е како трка со пречки

Самитот на ЕУ и Западен Балкан во Софија следниот месец ќе ја потврди европската перспектива на регионот каде има свежи спомени од војните и...

“Играорка од тунелот” раскажува зошто се играло оро на новиот автопат (ВИДЕО)

Гледач на телевизијата 1тв во емисија телефонски раскажува зошто играла оро на отворањето на автопатот Демир Капија - Смоквица . Според неа таа и...

Крстови на сите владини згради во Баварија

Конзервативната влада на Баварија нареди да се постават христијански крстови над влезовите на владините згради за да го одразат „културниот идентитет“, додека државата ја...

Нова средба Нимиц, Димитров и Коѕијас во Виена

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција денеска во Виена ќе имаат заедничка средба со медијаторот за спорот за името, Метју Нимиц. Грчките медиуми ја...