Македонци излажани, купиле фалсификати од Демијан Хирст

Македонски граѓани се дел од меѓународната мрежа за трговија со фалсификувани дела на познатиот британски уметник Демијан Хирст која што ја истражува Њујоршката полиција. Македонците во...

Премиерот мирен 90 дена до 27 септември, немал намера да бара поткуп

Премиерот Заев денеска по сослушувањето за случајот „Поткуп“ најави дека ќе ги почитува судските одлуки и дека oчекува правда. Откако на последното рочиште не се...

Борисов не е Сталин да го признава Македонскиот јазик

Вечниот советник на сите бугарски претседатели и премиери освен на човекот што ја призна Македонија Жељу Желев, му порачува на премиерот Бојко Борисов да...

Со какво знаме го пречека Груевски еврокомесарот Хан

Ханс Ван Ден Берг, холандскиот експерт за Балканот како што сам се претставува, му забележува на лидерот на ВМРО - ДПНЕ Никола Груевски дека...

Метју Нимиц: Ако бев Македонец немаше да преговарам за моето име

„Неофицијално - ако бев Македонец, не би преговарал за моето име", според меѓународниот Комитет за човековите права на Македонците изјавил медијаторот во спорот за...

Во Солун запалени стотици факели против Република Македонија

Стотици факели биле запалени во Солун вчера од страна на членови и приврзаници на грчката националистичка организација „Златна Зора“. Симболичната порака на грчките неонацисти...

Извештај за енормно загадување: Во Битола контаминиран мерач за загадување на воздухот

Загадувањето на воздухот во Битолскиот регион е толку многу високо што направа за мерење на квалитетот на воздухот по само неколку дена од мерењата...

Има ли амнестија или Катица потфрли? Пропадна најскапиот случај на СЈО

Нема време за поднесување обвинение за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, екс-генералниот секретар во Владата на Груевски, Кирил Божиновски и Мартин Протуѓер во случајот...

Македонија ја чека жешка политичко – судска недела

По празникот Рамазан Бајрам и посетата на еврокомесарот за проширување Јоханес хан кој инсистира на брзи реформски чекори на патот кон ЕУ Македонија ја...

Стивен Милер: Нова, Словенска Македонија или Пајонија е решение за името

Професорот Стивен Милер од Универзитетот во Калифорнија кого што грчките медиуми го претставуваат како водечки светски археолог тврди дека Македонците немаат право да го...

Последни вести

Басара во Скопје

Светислав Басара - прозаист, романсиер, есеист, колумнист, колекционер на бројни книжевни награди, еден од највлијателните современи српски автори, овој понеделник гостин во Книготека Икона...

Димитров патува во Брисел, ќе има ли средба со Коѕиас!?

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров утре и задутре ќе престојува во работна посета на Брисел. Од МНР соопштија дека утре (понеделник) тој ќе учествува...

Гром запали автобус во движење во Грција

Меѓуградскиот автобус целосно изгоре по удар од гром, но за среќа нема повредени, соопштија од противпожарната служба. Настанот се случил на патот од Александрополис до...

Проф. Далибор Јовановски: Грција и Илинденското востание во 1903 година

Пишува Проф. Др. Далибор Јовановски Последниот развој на настаните поврзан со преговорите помеѓу нашата и атинската влада во врска со грчкото неприфаќање на нашето име...