Ванковска: Шапшалската држава си игра со луѓе што не се ни обвинети

Преку примерот со актерот Владо Јовановски, универзитетската професорка Билјана Ванковска жестоко го искритикува однесувањето на институциите кон мерката притвор применета врз учесниците во настаните...

Апелација контра Обвинителство, Владо Јовановски и сите останати во притвор

Крајно невообичаено, скопска Апелација го одби барањето, актерот Владо Јовановски за кого беше побаран домашен наместо затворски притвот, да замине дома. Апелациониот суд Скопје одлучил...

Владата ја прекршила сопствената одлука за законот за јазици

При усвојување на законот за јазици владата не ја испочитувала сопствената одлука заверена од СДСМ и ДУИ спиред која предлог текстот прво да помине...

Во Софија се палат знамиња на ЕУ (ГАЛЕРИЈА)

Неславен почеток на претседавањето на Бугарија со Совет на Европска унија синоќа - запалено знаме на ЕУ и илјадници луѓе на протести на 11...

Бугарија треба да ѝ плати над 33.000 евра на ОМО „Илинден“

Eвропскиот суд за човекови права ѝ нареди на Бугарија да плати 33.220 евра отштета во случаите покренати од страна на Обединета македонска организација „Илинден“...

Приведен уште еден осомничен за настаните од 27 април

Младен Додевски, еден од групата од петмина осомничени за кои беше распишана потерница во врска со настаните од 27 април, е приведен, потврдиле за...

ВМРО-ДПМНЕ: Да запре агонијата во која западна општеството

„Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и антидржавните политики што се спроведуваат, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Без опозиција,...

Комплетна смена во ИК на ВМРО-ДПМНЕ, двајца кандидати за генерален секретар

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да го избере новиот состав на Извршниот комитет на партијата. Членовите се избираат на предлог на новиот лидер Христијан...

Мицотакис: Не е само името…

Секој предлог за името на поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ) треба да ги реши сите три аспекти на спорот, рече синоќа водачот на Неа...

Ципрас му пиша на Јероним, бара разбирање од Црквата  

Владата ќе ги следи националните интереси на Грција во спорот за името го уверувал премиерот Алексис Ципрас, архиепископот атински и на цела Грција, Јероним. Премиерот...

Последни вести

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ го вознемири кампот против Преспанскиот договор

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска Старова предизвика емотивни реакции на социјалните мрежи откако објави навидум неодреден став како ќе се однесува на 30 септември. Откако...

Дебакл на судијката Цаца – Николовска во дуелот со проф. Апасиев (ВИДЕО)

Судијката Маргарита Цаца Николовска во вечерашното гостување на „Само вистина“ на телевизија Канал 5 доживеа тежок професионален пораз во соочувањето со професорот Димитар Апасиев. Темата...

Инцидент на собир од кампањата на СДСМ во Аеродром (ВИДЕО)

Инцидент на референдумската кампања на која премиерот Зоран Заев и останатите членови на Владата ги убедуваат граѓаните да гласаат „ЗА“ договорот со Грција, и...

Драма во скопската ЗОО, алигатор во пубертет ,,бркан” пред посетители

Иако и предходно бил предупреден директорот на скопската зоолошка градина не ја поправил ниската ограда по што еден од двата крокодили избегале од своето...