Ставот на БПЦ за МПЦ во Грција го нарекоа „бугарски иредентизам“

Попарени од вчерашната одлука на Синодот на Бугарска православна црква (БПЦ) во однос на барањето од Македонска православна црква - Охрдиска архиепископија (МПЦ-ОА) да...

За 13 декември одложена одлуката за Грујевски и за Бошкоски

Судот во Солун го одложи за 13 декември рочиштето за барањето на Македонија за екстрадиција на поранешните разузнавачи Горан Грујевски и Никола Бошкоски, кои...

Умре откако испи отров во судницата на Хашкиот трибунал (ВИДЕО)

Хашкиот осуденик Слободан Праљак умре во болница откако испи отров  во судницата на Меѓународниот трибунал за Југославија, објавија предмалку хрватските медиуми. Хрватскиот портал „24 часа“...

Судството „докторира“ на тема „Селективна правда и политички реваншизам“

Ако судството во времето на СДСМ од 1990 до 1998, и во времето на ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ од 2008 до 2016 успешно...

„Вечерње новости“: Проалбанска Македонија во специјална војна со Србија

Белградскиот дневен лист „Вечерње новости“ во период од две недели излезе со ново спомнување на Македонија во контекст на специјалната војна против Србија, како...

ВМРО-ДПМНЕ останува во Собрание, но ја бојкотира ЗЕЛС и ќе протестира

ВМРО-ДПМНЕ нема донесено одлука за излегување од Собрание, но и нема да учествува на денешната конститутивна седница на Заедницата на единиците на локалната самоуправа...

Кошаркарот Дивац им помага на бегалците во Србија и во Македонија

Фондацијата „Ана и Владе Дивац“ ги претстави приказните од теренот на бегалците што минуваат низ Србија и Македонија на првата годишнина од двегодишниот проект...

Испил „отров“ откако Судот во Хаг му пресуди 20 години затвор (ВИДЕО)

Судењето на шест Хрвати во Хаг денес беше прекинато откако еден од обвинетите, Слободан Прљак, наводно, испи тров по изрекувањето на пресудата. Прљак беше осуден...

Притворот за Дурловски удар и врз светската кариера на сопругата Ана

Приведувањето и одредениот притвор од 30 дена за оперскиот пејач Игор Дурловски е удар и врз успешната кариера на неговата сопруга, светски познатата сопранистка...

Ал џезира: Хојт Ји нов амбасадор на САД во Македонија (ВИДЕО)

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија ќе биде новиот амбасадор во Македонија, дознава дописникот на „Ал Џезира“од Вашингтон. Хојт Брајан Ји,...

Последни вести

Заевистите се откажуваат од Заев?

Денешни наслови во ПЛУСИНФО од кои станува јасно дека Соросоидите го пуштиле Заев веке низ вода, пишува политичкиот дисидент Јордан Петровски. Тој ги цитира...

“Баба Ванѓа и заложничка криза” на судењето за 27 април – исповест на адвокат

Адвокат раскажува што се случувало денеска на судењето за настаните од 27 април. Судењето започнало со исказ на загрозениот сведок, по што обвинителката Вилма Русковска...

Македонските Египќани бараат загарантирани пратеници за малите заедници

,,НВО коалицијата на Египќаните", по средбите со највлијателните странски амбасадори во државата, испраќа повик до сите парламентарни партии кои се застапени во Собранието на...

Еуростат: Секој трет Грк е сиромав или на работ…

Во услови на сиромаштија или социјална исклученост, живе едно од три лица во Грција и, во просек, 1 од 5  во ЕУ, покажуваат податоците...