Македонци од САД побараа од Турција вето за Македонија во НАТО!

Лига на Македонци од Америка (ЛОМА) му испрати писмо на турскиот амбасадор во САД, Сердар Килич, барајќи од Турција да стави вето за прием...

Шилегов со 847 илјади ќе го мери пазарот и пулсот на граѓаните

Град Скопје ќе потроши околу 847 илјади денари на тендер кој треба да обезбеди информации за пазарот и за јавното мислење. Во огласот не е...

Се отстранува досегашното име на скопскиот аеродром

На страницата на „Фејсбук“ на Обединета македонска дијаспора вчера беше објавена фотографија на која се гледа како се отстрануват табли од скопскиот аеродром. Аеродромот „Александар...

Македонските иселеници ќе ги тужат Владата и премиерот Заев

Македонската дијаспора во Канада и во САД бара адвокати кои што треба да поднесат тужба против премиерот Зоран Заев и македонската Влада поради нивните...

Путин нема смартфон

Рускиот претседател се состана денеска во источниот град Новосибирск со водечки научници во неговата земја. „Вие велите дека денес секој има паметен телефон, но јас...

Села бара 30 милиони денари отштета за нападот на 27 април

Адвокатот на Зијадин Села побара отштета од 30 милиони денари, речиси половина милион евра, (487.375 денари) за материјалните трошоци за лекувањето на неговиот клиент,...

Истражување: Србија ја сакаме, Бугарија не толку, Косово, Албанија и Грција ….

Македонските граѓани имаат позитивно мислење за соседна Србија и Бугарија, а негативно за Косово, Албанија и за Грција, покажува истражувањето што го спроведе Институтот...

Во двојазичните училишта ни професорите не се разбираат!

„На уште недонесен закон, во двојазичните училишта во Скопје професорите Албанци на Наставнички совет веќе се обраќаат на албански јазик без превод, а Македонците...

ЈО: Нема кривично дело во гласањето на Законот за јазиците

Скопското јавно обвинителство смета дека во гласањето на Законот за употреба на јазиците, кој е спротивен на Уставот, нема кривично дело, па врз основа...

Османи го правда шефот за „држава без име“ и бара „трајно решение за трајна...

Изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за грчката ТВ Скај дека сме земја без име, е дадена во позитивен контекст и се однесува...

Последни вести

Спиеш ли мирно Царовска Мила? – пишува Горан Момироски

Кога слушнав првично за случајот не можев да поверувам. Мислев дека повторно се работи за политичка пресметка и дека се работи за обичен „рекла...

Ганка Цветанова со „добронамерен совет до сите кодоши“

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова реагира на објавата на Викиликс што фрла нова светлина на улогата на сегашниот шеф на дипломатијата Никола Димитров...

Провладините медиуми го бојкотираат Викиликс за „Димитроффгејт“

Провладините медиуми веќе 24 часа молчат за објавата на организацијата Викиликс која вчера објави дека министерот за надворешни работи Никола Димитров бил заштитен американски...

Полицијата повторно спречи уставно право на членови на #бојкотирам

По вчерашната забрана за протестот пред Владата за која организаторите имале добиено дозвола денеска МВР повторно ускрати уставно право на граѓани. Полицијата денеска ја спречи...