Русија не се откажува, до влијание во Македонија преку Солунското пристаниште

Меѓу новите газди на солунското пристаниште кои што ќе градат логистички центри во Македонија е Иван Савидис, сопственик на „Савидис груп“ кој што е...

Бугарија ќе увезува работна сила од Македонија

Македонија е меѓу земјите од каде што бугарските компании во иднина полесно ќе увезуваат сезонски работници. На својата последна седница бугарската влада го прифатила предлог...

Албанската ѕвезда од САД со потекло од Македонија не носи момчиња дома

Американската поп ѕвезда со албанско потекло од Македонија Бебе Реџа  зборувајќи за својот љубовен живот пред американските медиуми изјавила дека никогаш не однесла дома...

Експерти и медиуми блиски на власта контра директорот на ЕЛЕМ

Во врска со информацијата на Алсат М дека Србинот Александар Обрадовиќ ќе биде директор на ЕЛЕМ до владеачката партија реагира експертот за геостратегија и енергија...

Владеачката коалиција (СДСМ – ДУИ – АА) со договор за албанскиот јазик

Косовската агенција DTT-NET која објавува вести на англиски јазик поврзани со Западниот Балкан и енергетски теми тврди дека македонските владеачки партии имаат договор за...

Ахмети сфатил дека програмите на сите албански партии се исти

Лидерот на ДУИ Али Ахмети тврди дека посетите на Прибе на Скопје,  на шефот на дипломатијата Димитров на Атина и на премиерот Заев на...

Заев за името ќе преговара со Мицотакис не со Ципрас!

Последните мерења на поддршката на грчките политички партии покажуваат дека прашањето за името македонската влада можеби ќе треба да го решава не со актуелниот...

БЕСА не оди по сценариото на ДУИ, Касами го бојкотира Ахмети

Движењето Беса ја одби поканата за заедничка средба на партиите на Албанците која што за денеска ја закажа лидерот на ДУИ , Али Ахмети. Овој...

Станува ли Аја Софија повторно џамија?

Постојат многу индиции кои укажуваат дека истанбулскиот музеј Аја Софија наскоро би можел да се користи како џамија. Ова доаѓа по Рамазанските празници во...

Русија, Турција и исламизацијата главни проблеми на Балканот

Речиси 15 години откако на „Задниот влез“ на Европа му беше речено дека има иднина во ЕУ земјите во Западниот Балкан ја губат надежта....

Последни вести

Анализа на проф. Силјановска за Преспанскиот договор (1)

Професорката по уставно право Гордана Силјановска во темелна студија го анализира Преспанскиот договор. Студијата ја објавуваме во повеќе продолженија поради обемноста и длабочината...

Алсат – М и Трендо со мечкина услуга за „Специјалката“ – Што...

Во видеото што се врти на социјалните мрежи, оригинално го сними и објави Алсат М а го пренесува офф.нет.мк се гледа и слуша Катица...

Ве поздрави Владо Јовановски, актер, уметник, човечиште и обвинет за тероризам (ВИДЕО)

Потресни стихови на актерот Владо Јовановски кои одлично ја објаснуваат ситуацијата во Македонија: Ти си внатре, дете, во ембрионот на Европа. Ноќниот чувар гласно го чита...

Петир: Посакувам македонското сонце секогаш силно да свети

Хрватската европратеничка Маријана Петир уште еднаш ја покажа својата приврзаност кон Македонија и Македонците, испраќајќи им порака од Брисел. „Денот на независноста на Македонија е...