Замките во името Централна Балканска Република

На прво слушање може да се каже предлогот што не го вклучува името Македонија или дериват од тоа име е многу добар. Но, анализира...

„Шарениот Аргентинец“ Донев размислува за оставка

По огромниот притисок од јавноста за картата до Аргентина која што чинела речиси 4000 евра директорот на Агенцијата за туризам на РМ, Александар Донев...

Груби: Законот за јазиците ќе се усвои најдоцна до јануари

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, ја отстрани неизвесноста околу понатамошното процесуирање на Законот за употреба на јазиците, прецизирајќи дека тој...

Еден загинат во тежок судар со македонски автобус во Австрија

Еден загинат и двајца тешко повредени е билансот на тешката сообраќајна несреќа што се доцна синоќа во австриското гратче Шлирбах, 40 километри јужно од...

Срамежливо почнаа прашања за здравјето на затворениот Темелко

„За Темелко се’ до оваа вест ништо не прочитав. Ако човекот е во толку лоша состојба, ова е тортура. Има ли потреба од садизам...

Патријарх Неофит: Ќе бараме позитивно решение за Македонската црква

На барање на бугарскиот претседател Румен Радев, патријархот на Бугарска православна црква, Неофит, денеска го прими шефот на државата, а главна тема на разговорот...

Борисов за македонскиот јазик: Каракачанов е многу подготвен за таа тема

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на прес-конференцијата по средбата со својот македонски колега Зоран Заев во Струмица го посочи министерот за одбрана  Красимир Каракачанов како...

Повици од сите страни за ослободување на Едмонд Темелко

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана и неговиот огранок од Голо Брдо денеска се наредија на долгата низа партии и организации на Македонци од разни...

Бугарски медиуми: Борисов пречекан со радост и со надеж во Струмица

Бугарските средства за информирање со големо внимание ја следат денешната посета на членовите на Владата на Струмица за заедничката седница со своите македонски колеги,...

Аманпур објави снимка од средба со Ратко Младиќ (ВИДЕО)

Познатата новинарка на Си-Ен-Ен, Кристијана Аманпур, објави комплетна видеоснимка од нејзината средба со генералот Ратко Младиќ во 1993 година. Таа тогаш на воениот командант на...

Последни вести

Твит на денот: Бегството на Груевски пример за регионална соработка

Секаквите можни рути на движење на македонскиот експремиер Никола Груевски до Унгарија, кои во објавата на Валери Хопкинс од Будимпешта на Твитер се споени...

Против загадувањето1,5 милион евра – за мебел и автомобили 7(ВИДЕО)

Граѓанските здруженија се незадоволни од одлуката на владата со 1,5 милиони евра да го решава проблемот со енормната загаденост. Буџетот на владата за идната година...

Др Арсланагиќ го дијагностицира „киднапирањето“ на Груевски

Тезата на премиерот Зоран Заев дека експремиерот Никола Груевски можеби бил киднапиран измами реакција од Твитер-профилот „Др Арсланагиќ“. „Пред да изјавите дека некој е киднапиран,...

Еден кадар, илјада зборови: И гол, и македонски знамиња, и уставно име (ФОТО)

Победата на македонските фудбалери од 2:0 во Лихтенштајн синоќа во Лига на нации, колку што е значајна од спортски аспект, толку има и историска...