Ахмети и Заев одат кон заеднички консензуален претседател на Македонија

Идниот кандидат за претседател на Македонија може да биде договорен од актуелните владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети, објавува порталот „Post.mk“ кој цитира...

Ако Темелко остане во Шутка, Еди Рама ќе прати свој повереник во Пустец

Ако македонските судски власти го продолжат притворот за градоначалникот на единствената општина во Албанија каде што градски татко е Македонец, владата во Тирана ќе...

Села: Таравари е класичен манипулатор

Зијадин Села испрати отровна стрела кон Арбен Таравари, критикувајќи ја одлуката на министерот за здравство и кандидат за градоначалник на Гостивар да земе одмор...

Трето „не“ од леринскиот Суд за Домот на македонската култура

Судот во Лерин по третпат одби да го регистрира Домот на македонската култура со седиште во овој град. Ова и покрај пресудата на Судот во Стразбур, кој...

Нобел за мир за борците против куклеарно оружје

Нобел за мир за борците против куклеарно оружје Годинашнава Нобеловата награда за мир е доделена на Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (IKAN). Берит Реис-Андерсен,...

Коѕиас: Да не се плашиме, да ги решаваме проблемите

„Се договоривме во Њујорк со многу интересниот министер за надворешни работи на нашиот сосед Никола Димитров да имаме заедничка комисија почнувајќи од 4 ноември....

На Македонија ѝ дадовме картбланш за ЕУ, се жали бугарски професор

Со потпишувањето на договорот за добрососедство со Република Македонија, фактички не ги прочистивме меѓусебните разлики, туку едноставно ѝ дадовме картбланш (на Македонија) да се...

Софија не се откажува од „бугарско“ малцинство во Албанија

Уште од 1932 година постоел подготвен договор за признавање на бугарското малцинство во Албанија, но, тој никогаш не бил потпишан меѓу двете земји поради...

Ахмети: Не сме дивјаци со калашникови

Шеснаесет години по конфликтот во 2001 година Албанците се конструктивен фактор во Македонија и предрасудите кон нив се надминати, смета лидерот на Демократска унија...

Падна првата жртва на локалните избори

Независниот кандидат за советник од Кичево, Алит Абази, и носител на независна кандидатска листа на локалните избори, кој минатата недела беше застрелан  - почина...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...