Кога храната станува лек: Телешка чорба

Нема подобра храна за овој период од годината кога имунитетот паѓа, кога времето се менува и се појавуваат првите настинки и температури. Леркарствата се...

Штрудла со тиква

Оваа штрудла би одговарала одлично на вашата трпеза во секое годишно време, но поради тиквата како една од главните состојки, го добива префиксот „есенска“....

Засладете се вистински: Кадаиф

Тесто, шербет и ништо повеќе. А вкусниот кадаиф со ореви веднаш ќе го снема од трпезата. За сите оние кои сакаат вакво слатко, еве...

Кога месото станува „памук“: Затушка

Јадење кое може да се најде во збирките рецепти и под други имиња или пак, со многу мали промени, и кое во основа е...

Предлог за ручек: Мелнички таралник

Комбинациите на тестенини не се непознати, не се нови и секогаш се вкусни. Но тоа што го нуди за непцете мешањето на јуфки и...

Јајца полнети со мозок

Од варените јајца може да се направат вкусни деликатеси идеални за закуска во различни пригоди. Потребни состојки : -10 тврдо сварени јајца -1 главица кромид -1 телешки мозок -1...

Торта со мак и бадеми

Исклчителен деликатес и нешто многу примамливо за тие што знаат. Потребни состојки: -300 гр млеко - 100 гр...

Богатство од вкусови: Пилешко во кари сос

Нешто можеби далечно од нашата традиција, но во последно време многу популарно, а патем и лесно и брзо за подготовка. Негативната работе што го...

Брза бисквит торта

Готова е за 15 минути, а брзата кремаста торта од сирење, бисквити и малинки е неверојатно вкусна. Потребни состојки (за филот): -500 гр свежо сирење -5 супени...

Штрудла со јаболка

Еден од оние колачи чиј вкус и мирис може да ве врати во детството секако е и штрудлата со јаболка. Состојки: -Готови кори -...

Последни вести

Вардар беше коректен, но секако загуби кај Зенит

Новиот петти пораз во исто толку кола во групата Л од Лига Евроа изнесува 2-1, а констатацијата за пристојното издание и резултат се должат...

Еден загинат во тежок судар со македонски автобус во Австрија

Еден загинат и двајца тешко повредени е билансот на тешката сообраќајна несреќа што се доцна синоќа во австриското гратче Шлирбах, 40 километри јужно од...

Тргнавме напред: Кошаркарите славеа во Словачка

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација победи на стартот од предквалификациите за Европското првенство. Попладнево во Попрад бевме подобри од Словачка со 74-66. Клучна за важниот...

Срамежливо почнаа прашања за здравјето на затворениот Темелко

„За Темелко се’ до оваа вест ништо не прочитав. Ако човекот е во толку лоша состојба, ова е тортура. Има ли потреба од садизам...