Конгресмен Кинг: Македонците си ја сакаат својата земја назад

Американскиот конгресмен Стивен Кинг преку својот профил на „Твитер“ го поврза Џорџ Сорос со насилството во македонскиот парламент на 27 април. „Стејт департментот на САД...

Бугарија и Македонија најмногу ќе ги зближеле – спортот и културата

Бугарските медиуми секојдневно ги опсервираат сите можни аспекти од договорените пријателство, добрососедство и соработка со Македонија, за вицепремиерот Томислав Дончев да ги допре и...

Српски пратеник: Заев дојде како нечиј мегафон за нешто да ни порача

Владимир Ѓукановиќ, пратеник на владеачката Српска напредна странка на претседателот Александар Вучиќ, ја оцени посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Белград како протоколарна. „Ние...

Први критики од EУ до новата Влада!

Европската Комисија преку нашата амбасада во Брисел побарала од новата влада реализација на итните реформи од планот 3 – 6 – 9, пренесува Алсат...

Најавен протест против „ФИРОМ“ на 28 ноември во Приштина

За 28 ноември од 14 часот на плоштадот „Скендербег“ во Приштина е најавен нов протест за пресудите за тероризам на членовите на т.н. кумановска...

Поевтин роаминг и со Бугарија, без разлика на кој јазик се зборува!

Меморандум за разбирање меѓу Министерството за транспорт, информатичка технологија и комуникации на Бугарија и македонското Министерство за информатичко општество и администрација беше потпишан со...

Грчки медиуми „ловат“ изјави кои се во прилог на Грција

Согласно нивната уредувачка политика, грчки медиуми со внимание ја проследија посетата на македонскиот премиер во Србија и од интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев...

Турски весник со признание дека ајварот потекнува од Македонија

Турскиот дневен весник „Сабах“ објави заедничка репортажа од Македонија со државната новинска агенција Анадолија, во кој се признава македонското потекло на ајварот. „Со вкус на...

Бугарски историчар: Шансите БПЦ да ѝ стане мајка на МПЦ се 60:40

Горан Благоев, бугарски историчар и новинар во интервју за приватната телевизија БТВ оцени дека шансите за признавање на Македонска православна црква - Охридска архиепископија...

Како ќе одговори Бугарија на „судбоносното“ писмо од МПЦ?

„Раѓањето на Бугарската егзархија е оогледало на феноменалното единство на нашиот народ од Тулча (Романија) до Охрид и Костур и од Ниш и Пирот...

Последни вести

Вардар беше коректен, но секако загуби кај Зенит

Новиот петти пораз во исто толку кола во групата Л од Лига Евроа изнесува 2-1, а констатацијата за пристојното издание и резултат се должат...

Еден загинат во тежок судар со македонски автобус во Австрија

Еден загинат и двајца тешко повредени е билансот на тешката сообраќајна несреќа што се доцна синоќа во австриското гратче Шлирбах, 40 километри јужно од...

Тргнавме напред: Кошаркарите славеа во Словачка

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација победи на стартот од предквалификациите за Европското првенство. Попладнево во Попрад бевме подобри од Словачка со 74-66. Клучна за важниот...

Срамежливо почнаа прашања за здравјето на затворениот Темелко

„За Темелко се’ до оваа вест ништо не прочитав. Ако човекот е во толку лоша состојба, ова е тортура. Има ли потреба од садизам...