Грчки новинари притворени по жалба од министерот Каменос

Издавачот и главниот уредник на грчкиот весник „Филелефтерос“ (Либерал) вчера беа уапсени поради напис во кој се тврди дека несоодветно биле трошени средствата од...

Димитров: Треба да утврдиме заедничка историја на Бугарија и Македонија

Заедничката комисија, која согласно Договорот за добрососедство треба да помогне за надминување на разликите по историските, образовните и други прашања меѓу Бугарија и Македонија...

Бакојани: Ако биде ратификуван, ќе мора да го почитуваме преспанскиот договор

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција и актуелен пратеник, Дора Бакојани, запрашана за Договорот од Преспа изјави дека доколку тој биде ратификуван и...

Тимоние со Северна Кореја на насловните на балканските медиуми

Медиуми во соседството „ударно“ ја пренесуваат вчерашната изјава на францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, кој на македонските граѓани им порача дека алтернатива на...

Албанска историчарка: „Нема Грци, сите се Албанци. Ципрас е Албанец“

Aлбанскa историчарка во емисија на албанска телевизија изјавила дека „нема Грци, сите се Албанци. Ципрас е Албанец“. Историчарката Елена Кокаци, предизвика реакции и на дебатата...

Грција „шокирана“ од изјавата на Заев за „една Македонија“

Грчкиот портал In.gr се осврнува на „шокот предизвикан од неприфатливите изјави на Зоран Заев за неговата единствена ‘сопствена’  Македонија“ дадени во САД и на...

Скопје меѓу градовите чии имиња Британците тешко ги изговараат

Истражување спроведено од британската туристичка агенција Bolsover Cruise Club откри дека градот Птуј во Словенија е најтежок за изговарање на светот, односно дека 92...

ЕУ ги предупреди Косово и Албанија да не ја „отвораат“ границата

По изјвата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека на Нова година ќе биде отворена границата помеѓу Косово и Албанија како што е тоа меѓу...

Срамен графит на бугарски споменик во Ниш

Србија го отстрани  вандалскиот натпис на бугарска спомен-костурница во градот Ниш. Натписот се појави пред два дена а полиција го обезбедувала споменикот додека работници...

За францускиот амбасадор, Македонија е пред избор да биде Северна Кореја или….

„Изборот е Северна Македонија или Северна Кореја“ ги прнесува МКД.мк збoровите на францускиот амбдасадор во земјва. „Треба да знаете што ќе изберете“, рече францускит амбасадор...

Последни вести

Ќе има 4 уставни амандмани, а ќе ги формулира парламентот, вели Димитров

Собранието на Република Македонија ќе ги формулира 4 амандмани на до крајот на годинава а засега тие не се ниту напишани, ниту преговарани, изјави...

Ванковска до Марковиќ: Каква (не)скриена ароганција

Професорката Биљана Ванковска, преку нејзиниот Фејсбук профил реагираше на „Отвореното писмо“ на професорот Ненад Марковиќ до, како што тој вели, „моите пријатели и сограѓани...

Страв во СПЦ: Ако Киев добие автокефалност – на ред е МПЦ

Српскиот владика Иринеј стравува дека доколку украинската Црква добие автокефалност, истото може да се случи и во Македонија. Запрашан во интервју за „Политика“ дали постои...

Јанева очекува потврда на казната на Груевски за „мерцедесот“ (ВИДЕО)

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева очекува скопска Апелација да ја потврди казната од две години затвор за екс-премиерот Никола Груевски, обвинет во случајот „Тенк“. „Се...