Шест години затвор за убиец од Македонија во германски Ридерих

Окружниот суд од германскиот град Тубинген му изрече затворска казна во траење од шест години на 35-годишен убиец од Македонија, кој пред седум месеци...

Лавров од Љубљана: Погрешен, штетен и лажен е изборот „или Запад, или Исток“

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, од Љубљана денеска уште еднаш повтори дека земјите од Западен Балкан не треба да се ставаат...

Компромис да, но без притисоци за решавање на спорот со името, вели Меркел

Компромисите се секогаш болни и тука треба да се најде патот до решение. Тоа е дипломатска уметност и не треба за тоа да се...

Рама само фантазирал за заеднички претседател на Косово и Албанија

Јас ништо не изјавив. Една слободна реченица е извадена од контекст и се претвори во политичка програма. Си дозволив себе да дејствувам со чиста...

„Блумберг“: Растат десниот екстремизам и популизам во Грција

„Грчкиот политички систем сега е во состојба на целосна војна“, вели Муџаба Рахман, главен извршен директор на групата Евроазија во Лондон, кој изразува загриженост...

Сведоштва на бегалци против грчката полиција

Грчкиот Совет за бегалци објави извештај на 14 страници со бегалски сведоштва за „систематски притисок“ од грчката полиција со цел да ги одвратат да...

Турција бара конкретни чекори од Македонија против „ѓуленистите“

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган во вторникот го потврди цврстиот став на Турција против терористичката група ФЕТО на пребеганиот Фетула Ѓулен која Турција ја обвинува...

Педесет илјади бегалци на просторот меѓу Грција и Хрватска

Нема знаци дека мигрантската криза како онаа во 2015 и 2016 година кој ја шокираше Европа, ќе се повтори во обем и интензитет, соопшти...

Објави дека земјата изумира и си даде оставка во Владата (ВИДЕО)

Државниот секретар за демографија Младен Стрмота си даде оставка на прес-конференција во Владата на Хрватска. Прашан што мисли за тоа што за три месеци националната...

Абас бара меѓународна конференција за признавање на Палестина

Палестинскиот претседател го повика денеска Советот за безбедност на ОН да свика  меѓународна конференција чиј резултат ќе биде признавање на Палестинската држава во границите...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...