Каракачанов: Немаме проблем со името Македонија

Бугарија го поддржува членството на Република Македонија во НАТО и ЕУ. Не постојат контроверзни прашања по потпишувањето на договорот со Република Македонија ". Ова го...

Харадинај ја чистеше Владата од „Шарената револуција“ во Приштина

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска лично им помогна на службите за чистење на зградата на Владата од последиците на вчерашниот протест во Приштина, кога...

Хаџиоглу: Турците во Бугарија да добијат статус на малцинство

Претседателот на Конфедерацијата на Турците од Румелија и Балканот вели дека со задоволство ја примиле веста за барањето за доделување на статус на малцинство...

Осумдесетина бегалци од Солун на марш до границата со Македонија

Десетици баратели на азил се собираат во Солун по повикот преку социјалните мрежи на марш до границата на Грција со Македонија во знак на...

Грчки портал: „Скопјани“ огорчени, а молчат за „Лав на Свети Стефан“

Неодамнешното поставување на споменикот „Лав на Свети Стефан“ во Софија, на кој е врежана картата на Голема Бугарија, која ги вклучува денешна Република Македонија,...

Грчки медиуми „ловат“ изјави кои се во прилог на Грција

Согласно нивната уредувачка политика, грчки медиуми со внимание ја проследија посетата на македонскиот премиер во Србија и од интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев...

Бугарски ексамбасадор во Скопје: Во Македонија сфатија дека се изолирани

Првиот амбасадор на Бугарија во Скопје, Ангел Димитров, смета дека пробивот во односите со Македонија е резултат на тоа што кај нивниот западен сосед...

Иванов не прифатил „пазар“ за “Диво насеље“, Груевски најавил оставка

Синоќа, премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средбата со претседателот на државата предложиле до Иванов и побарале Собранието да изгласа амнестија за...

На Јункер му излета „Македонија“, па ја поправи „грешката“ (ВИДЕО)

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, на денешната заедничка прес-конференција во Брисел со македонскиот премиер Зоран Заев и со еврокомесарот на проширување Јоханес Хан...

Нобел за мир врачен на Кампањата против нуклеарното оружје

Меѓународна кампања за укинување на нуклеарното оружје (ICAN) денеска во Осло официјално ја доби Нобеловата награда за мир. При примање на наградата на церемонија во...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...