Грција, Македонија и Србија сакаат да градат канал од 17 милијарди евра

Грција, Македонија и Србија сакаат да го поврзат Средоземно Море со Дунав и да изградат канал за тоа, кој, ако се имплементира заложбата на...

Ле Пен: Да се укине ЕУ, мигрантската политика предизвика катастрофа

Лидерката на ултрадесничарскиот Национален фронт на Франција, повика да се укине Европската унија и да се замени со „сојуз на европски нации“ на конгресот...

Јотова за посетата на Македонија: Ми раскажаа потресни работи

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова во интервју за софискиот весник „Труд“ ги изнесе своите впечатоци од неодамнешната посета на Македонија. „Тоа беше една од моите најемотивни...

САД го враќаат ударот за Ерусалим: 285 милиони долари помалку за ОН

Соединети Американски Држави ќе го намалат својот придонес во буџетот на Обединети нации за 285 милиони долари во фискалната 2018-19 година, најави американската амбасадорка...

Независни Грци предлагаат „Централнобалканска република“, плус референдум во Грција

Панајотис Сгуридис, заменик претседател на грчката националистичката „Независни Грци“, побара референдум за прашањето за името на Македонија, јавуваат грчките весници Нуз 24 и „Параполитика“. Сгуридис изјавил...

Коѕијас: Предлогот за името ќе биде исклучително добар и ќе помине!

Министерот за надворешни работи на Грција најавува „исклучително добар предлог“ за името на Македонија и очекува да го поддржат мнозинството пратеници во грчкиот Парламент...

Северна, Горна, Нова – трите предлози на Нимиц за Македонија!

Три имиња ќе презентирал медијаторот Метју Нимиц на 19 јануари во Њујорк, а предлозите, наводно, веќе биле пристигнати во Атина и во Скопје. Според информациите...

И грчките попови против терминот „Македонија“

„Прашањето за поранешната југорепублика (пЈРМ) е национално и не може да ја остави без став грчката црква“ изјавил архиепископот на Атина и на цела...

Пак ќе го отворат граничниот премин „Маркова Нога – Герман“

Меѓуминистерска средба, предводена од шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас беше одржана на јануари 2018 година во рамките на подготовките за отворање на  граничниот...

ПАОК: „Не водиме политика, но Македонија е една и грчка“

Со јасен став за митингот што ќе се одржи в недела во Солун за името на Македонија се јави и фудбалскиот клуб ПАОК. „ПАОК, како...

Последни вести

Македонија на Венециско биенале со проект за маните на „Скопје 2014“!

„Ослободување на просторот“ се вика проектот на Музеј на современата уметност (МСУ), со кој Македонија се претставува на годинашното 16. Биенале на архитектурата во...

Димитров и Коѕијас одат во Брисел – дали со „северна“ ќе го решат името!?

Откако шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, не успеаја да се договорат во Њујорк, разговорите за разликата околу името ќе ги продолжат во...

Македонка од Германија избегнала убиство заради животно осигурување

Жена од Македонија успеала да се спаси од убиство во Германија нарачано од нејзиниот сопруг заради наплата на нејзиното животно осигурување од 250.000 евра. Поради...

Опозицијата го искара Ципрас за „големата победа“ за името

Грчкиот премиер се најде под жесток „оган“ од опозицијата, поради изјавата дека договорот со Скопје за името предвидувал одредница пред терминот "Македонија" и дека...