Македонци од САД: Анѓушев ги навреди Македонија и македонскиот народ

Лига на македонски Американци (ЛОМА) ја осуди вчерашната изјава на вицепремиерот Кочо Анѓушев дека за него се прифатливи додавките „северна“, „горна“ и „нова“ за...

Македонија единствена ексјугословенска држава без гранични спорови

Во контекст на кавгата за границите меѓу Словенија и Хрватска, како и меѓу Црна Гора и Косово, хрватскиот весник „Јутарњи лист“ пишува дека Македонија е...

„Македонското прашање“ најпопуларно во грчките медиуми

Прашањето за Македонија, спорот околу името и потребата од решение на тридеценискиот конфликт меѓу двата соседа се меѓу најпопуларните теми во дел од грчките...

Бебешки плач ќе се слуша во домот на српскиот претседател

    Веста дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ стана татко по третпат е причината за прекин на посетата во странство на најполуларниот српски политичар кој...

Европарламентарци се гоштевале со ручеци од 400 евра по човек

Претениците од екстремно-десничарските партии во Европскиот парламент потрошиле повеќе од 400.000 евра на шампањ, скапи јадења и подароци, утврди Комитетот на Европскиот парламент (ЕП)...

Димитрис Каменос ја уценува Македонија со НАТО

„Со оглед на тоа што сакаат да влезат во НАТО, тие треба да бидат оние што се повлекуваат, а не ние“, вели  Димитрис Каменос...

Косово со блокада за „Балканската царинска унија“ го урива планот на ЕУ

Косовските претставници со лобирање успеале да ја тргнат од агендата во Трст идејата за формирање на „Балканската царинска унија“ која што е дел од...

„Вечерње новости“: Проалбанска Македонија во специјална војна со Србија

Белградскиот дневен лист „Вечерње новости“ во период од две недели излезе со ново спомнување на Македонија во контекст на специјалната војна против Србија, како...

МНР на Русија без коментар за ситуацијата во Македонија по апсењата

Министерството за надворешни работи на Русија засега нема коментар за масовните апсења во Македонија минатата недела за настаните во Собранието на 27 април. „Во врска...

Кои се најголемите противници на името на Македонија?

Десничари беа најголемиот дел од присутните на митингот во Атина против прифаќањето на името на Македонија во било каква форма, што се одржа во...

Последни вести

Македонија на Венециско биенале со проект за маните на „Скопје 2014“!

„Ослободување на просторот“ се вика проектот на Музеј на современата уметност (МСУ), со кој Македонија се претставува на годинашното 16. Биенале на архитектурата во...

Димитров и Коѕијас одат во Брисел – дали со „северна“ ќе го решат името!?

Откако шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, не успеаја да се договорат во Њујорк, разговорите за разликата околу името ќе ги продолжат во...

Македонка од Германија избегнала убиство заради животно осигурување

Жена од Македонија успеала да се спаси од убиство во Германија нарачано од нејзиниот сопруг заради наплата на нејзиното животно осигурување од 250.000 евра. Поради...

Опозицијата го искара Ципрас за „големата победа“ за името

Грчкиот премиер се најде под жесток „оган“ од опозицијата, поради изјавата дека договорот со Скопје за името предвидувал одредница пред терминот "Македонија" и дека...