Денес средба Димитров и Коѕиас со Метју Нимиц

По ненадејната средба на министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕиас синоќа во Виена, денес фокусот се преместува на нивниот контакт Метју...

Фелингер: Годинава НАТО мора да се прошири, прво со Македонија

Гинтер Фелингер, претседател на организацијата Европејци за даночна реформа (ЕТР), преку „Твитер“ се заложи за брзо членство во НАТО на сите неутрални земји во...

„Крвавиот Божик“ и по 73 години ги раскарува Македонците и Бугарите

Различното толкување на настанот што се случил во Македонија на денешен ден пред 73 години познат како „Крвавиот Божик“ или „Крвавото Коледе“ покажува дека...

Харадинај бара сите членки на ЕУ да го признаат Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај побара од ЕУ да најде начин петте членки кои не го признале „да не ја блокираат натамошна европска перспектива за...

Фрлил бомба на амбасадата на САД во Подгорица, па се убил

Непознат напаѓач фрлил бомба врз американската амбасада во Подгорица,Црна Гора, и веднаш потоа и самиот се разнел пред дипломатската мисија. Полицијата соопшти дека била рачна...

Бобев: Заблуда е дека ќе има брзо решение за името на Македонија

Пранешниот бугарски дипломат и актуелен член на Институтот за балкански студии при Бугарската академија на науките (БАН), д-р Боби Бобев, не е убеден во...

Бугарија и Македонија заедно ќе слават Ден на бугарската армија

Фондацијата „Бугарска памет“ ќе организира прослава по повод 6 мај, бугарскиот празник „Ден на храброста“ во Ново Село, Македонија. Оваа година за прв пат на...

Македонија зад Косово и Албанија во дигитална дипломатија

Балканските земји имаат високо ниво на учество на граѓаните на социјалните мрежи но нивните дипломатии не ги користат социјалните и дигиталните мрежи за подобра...

Македонија доби препорака за почеток на преговори со ЕУ

Македонија доби препорака од Европска комисија да ги почне преговорите за членство во Европска унија. Ова го соопшти на денешната прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, кој...

Катругалос: „Да скршиме некои јајца и да најдеме решение“

„Преговарањето е голема работа. Ајде да скршиме (некои) јајца и да ги решиме проблемите кои ни одземаат многу време“, изјавил заменик министерот за надворешни...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...