Лош ден за Колинда Грабар Китаровиќ и Реџеп Таип Ердоган

Хрватска денес го одбележува Националниот ден, а по тој повод беше собрано целокупното национално лидерство. Претседателот на Република Колинда Грабар-Китаровиќ, претседател на хрватскиот парламент,...

Ќе ги препознаете ли актерите во тепачката на Богородица? (видео)

Според дел од македонските медиуми учесниците во тепачката на граничниот премин кон Грција Богородица се македонски граѓани но според медиумите во Србија извесно е...

Бакнежи летаа низ Белград на првата мирна геј парада

Само ден по инаугурацијата на Александар Вучиќ за претседател на Србија се одржа новото издание на Геј парадата која годинава одеше под паролата "Нека...

Идниот косовски премиер за Голема Албанија, закана и за Македонија

Основачот на ултранационалистичкото косовско движење Самоопределување Албин Курти, кој е и кандидат за премиер, изјави дека обединувањето на Косово и Албанија ќе остане една од...

Грчкиот и бугарскиот претседател од Атина со барања до Македонија

Бугарија и Грција ќе продолжат да работат заедно во интерес на посилна и постабилна ЕУ затоа што тоа е иднина за Европа а во...

Британците не дозволуваат Макрон синдром, веднаш бркаат наставнички

Наставничката од средното училиште во англискиот Тонг, близу Братфорд, Амена Назам Кан е обвинета за сексуални односи со нејзин 18. годишен ученик и веднаш...

Балканот со помала закана од тероризам отколку Франција, Британија и Белгија

Исламскиот радикализам на Балканот е реална закана која што се преувеличува, тврди лондонскиот Меѓународниот Институт за статегиски студии (ИИСС) кој ги анализира безбедносните опасности...

Седум работи што ги научивме од бегалската криза

Консултантката на УНДП за млади и цивилно општество Сузана Дакаш пишува за 7 теми кои што Балканот ги научил од бегалската криза. Дакаш пишува дека...

ИИСС: Пропаднал обидот за руска пенетрација на Балканот и во Македонија

Меѓународниот Институт за статегиски студии (ИИСС) од Лондон тврди дека обидот на Москва да создаде блок од 4 неутрални или про - руски држави...

Доналд Трамп: Западниот Балкан е закана за националната безбедност на САД

Со своето писмо до Конгресот на САД, американскиот претседател Доналд Трамп ја продолжува состојбата на „Национална вонредна состојба“ (National Emergency), се вели во информацијата...

Последни вести

Проф. Далибор Јовановски: Како Грција ја присвои Античка Македонија

Од окупатор до национален мит – Античка Македонија во почетоците на современата грчка држава, на оваа тема во својата најнова колумна пишува еден од...

Втората намена на корнер знаменцето (видео)

Во Јужна Амерка, а каде на друго место, е видена нова примена на знаменцето кое стои на секој агол од фудбалскиот терен. Имено, по...

Се врати актерот Владо Јовановски

По околу 3 месеци во јавноста се врати актерот Владо Јовановски кој беше обвинет за тероризам поврзан со настаните на 27 април. "...Иднината не...

Ристова – Астеруд: Рамковниот не предвидува посебен Закон за јазици

Во својата анализа за причините поради кои Законот за јазиците е неуставен професорката Каролина Ристова - Астеруд, инаку екс пратеник на СДСМ, дава преглед...