Сараево не го сака Орхан Памук за почесен граѓанин

Сараево одби да го прогласи турскиот нобеловец и писател, Орхан Памук, за почесен граѓанин , наводно од страв од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Комитетот...

Грција ќе ги прошири територијалните води на сметка на Албанија

Албанија се согласила да ѝ дозволи на Грција да ги прошири територијалните води на 12 милји од брегот, што е максимално дозволено со Конвенцијата...

Тешко е Србите да го признаат Косово, вели Вучиќ

Тешко е Србите да го признаат независно Косово во замена за членство во ЕУ, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ, за Ројтерс. Тој истакна дека само...

„Се шегував“, одговори Борисов на понудата да добие руско државјанство

„Путин би требало да знае дека има многу шеги, особено пред избори. Јас се пошегував“. На овој начин одговори бугарскиот премиер Бојко Борисов на новинарско...

Менување на македонскиот устав, ревизија на историјата, бара Академијата од Атина

Академијата во Атина во соопштението во петокот ја разјасни својата позиција за прашањето за името на ПЈРМ, пренесуват грчки медиуми. "Академијата во Атина внимателно го...

Албанија да го избрише поимот „Чемерија“ од учебниците, бара Атина

На седница на грчкиот парламент неделава, министерот за надворешни Никос Коѕијас побарал Албанија да ги „прочисти“ учебниците од „прашањето за Чамите“. Грчката страна јасно им...

Коѕиас: Грција не е ни Ирак ни Сирија

Шефот на грчката дипломатија упати предупредување до Анкара околу обновениот спор околу егејскиот остров Имиа (на турски Кардак). Нашата земја не е ниту Ирак ниту...

Кој ќе стигне прв во Белград – Кина или ЕУ?

ЕУ се покажа поделена и скептична за проширувањето на Западен Балкан на денешната неформална средба в Софија. Министрите за надворешни работи на Европската унија не...

Радев против географска одредница за Македонија што содржи делови од Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев пред дводневната посета на Македонија утре и задутре се заложи во името на западниот бугарски сосед да не биде содржана...

Атинскиот градоначалник го брани Бутарис: Тој е вистински патриот

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, кој е цел на жестоки критики во грција по изјавата за аеродромот „Македонија“ во Солун, доби поддршка од својот атински...

Последни вести

„Белиот стап“ на фреска од 14 век!

Светот денеска, 15 октомври го одбележува како меѓународен ден на Белиот стап, формално востановен во 1964 година и инициран од повеќе американски здруженија за...

“Ариведерчи, Меркел, Шулц и Јункер”, порача италијанскиот МВР Салвини

Резултатот од локалните избори во германската провинција Баварија покажува дека „стариот систем“ е отфрлен во Европа, напиша на „Твитер“ министерот за внатрешни работи и...

Каменос: Ципрас знае за „планот Б“, но не го одобрува

Министерот за одбрана, Панос Каменос, вели дека грчкиот премиер знаел за „планот Б“ доколку пропадне преспанскиот договор, што тој го претставил во Вашингтон минатата...

Авион падна меѓу луѓе во Германија

Три лица загинаа, а неколку беа повредени откако мал авион падна во германскиот град Фулда, објави Ројтерс. Малата „Цесна“ падна врз толпа  луѓе на аеродромот...