ОМД му нуди смартфон на Османи за да не му завидува на Коѕијас

Претседателот на Обединета македонска дијаспора, Мето Колоски, сака да му подари „паметен телефон“ на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, чиј твит по денешната...

Албанци ја обвинија Македонија за шовинизам на протест во Виена

Група Албанци денеска протестираа во Виена против пресудите за членовите на т.н. кумановска група, нарекувајќи ја Македонија шовинистичка држава. Тие носеа транспаренти со барање за ослободување...

Џамбаски: Има ли нешто подобро од изјавата на Заев во Црна Гора?

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски ја оцени како историска најавата од македонскиот премиер Зоран Заев за исфрлање на квалификациите од типот „бугарски фашистички окупатор“ од...

Роамингот со Бугарија ќе поевтини до средината на 2018 година

Министерот за транспорт на Бугарија, Ивајло Московски, најави поевтинување на роамингот со Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, од средината на 2018 година. „При престојот...

Заев за добрососедството пред бугарски политичари во Струмица

Македонскиот премиер Зоран Заев в петок во Струмица ќе учествува на тркалезна маса за Балканот во организација на бугарскиот Институт за политика. Пред претставници на...
video

Кинезите ги фати “потрошувачко лудило” на Денот на самците

Кинеските муштерии вчера на Денот на самците за 24 часа потрошиле над 25 милијарди евра и со тоа постигнале светски рекорд. На шопинг платформите Таобао...

Солунскиот градоначалник Бутарис доаѓа во Скопје, но не за името

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, в четврток ќе допатува во Скопје на средба со својот нов колега Петре Шилегов, но спорот за името меѓу...

Македонија 86. во светот според користењето играчки за секс

Македонија далеку заостанува не само во глобални рамки, туку и споредена со соседството, во однос на користењето играчки за секс, според кое се наоѓа...

Грк шверцувал 90 мигранти во камион

Грчката полиција соопшти дека уапсила шверцер со 90 мигранти во скриен контејнер во камион. Камионот бил прегледан надвор од Солун во петокот наутро, објави полицијата...

Кирјас: Бугарија е големо разочарување со националистите во власта

Генералниот секретар на Либерална интернационала, Емил Кирјас од Македонија, ја искритикува Бугарија на Конференцијата на либералните партии од балканските земји во Софија. „Тоа што се...

Последни вести

Дијаспората се чуди кој во нејзино име бил кај Заев и го поддржал

Информацијата од владината прес-служба и од Фејсбук-профилот на Зоран Заев дека претставници на македонската дијаспора од Италија, Швајцарија, Луксембург, Германија, Словенија, Хрватска и од...

Падна влада.мк – vlada.mk (ФОТО)

Веќе неколку часа е паднат сајтот на Владата на Република Македонија. Владата вечерва не објавува што е причината за недостапноста на сајтот vlada.mk преку кои...

Колоски до Заев по апелот до дијаспората: Бојкотирам оти ја сакам Македонија

Првата реакција по денешниот повик од премиерот Зоран Заев до иселениците да гласаат на референдумот за договорот со Грција на 30 септември дојде од...

Прванов: Македонија е изградена на бугарска почва

Поранешниот бугарски претседател Георги Прванов вели дека македонската држава е изградена  на бугарска почва и дека откако Македонја се откажа од античката историја почна...