Роамингот со Бугарија ќе поевтини до средината на 2018 година

Министерот за транспорт на Бугарија, Ивајло Московски, најави поевтинување на роамингот со Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, од средината на 2018 година. „При престојот...

Заев за добрососедството пред бугарски политичари во Струмица

Македонскиот премиер Зоран Заев в петок во Струмица ќе учествува на тркалезна маса за Балканот во организација на бугарскиот Институт за политика. Пред претставници на...
video

Кинезите ги фати “потрошувачко лудило” на Денот на самците

Кинеските муштерии вчера на Денот на самците за 24 часа потрошиле над 25 милијарди евра и со тоа постигнале светски рекорд. На шопинг платформите Таобао...

Солунскиот градоначалник Бутарис доаѓа во Скопје, но не за името

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, в четврток ќе допатува во Скопје на средба со својот нов колега Петре Шилегов, но спорот за името меѓу...

Македонија 86. во светот според користењето играчки за секс

Македонија далеку заостанува не само во глобални рамки, туку и споредена со соседството, во однос на користењето играчки за секс, според кое се наоѓа...

Грк шверцувал 90 мигранти во камион

Грчката полиција соопшти дека уапсила шверцер со 90 мигранти во скриен контејнер во камион. Камионот бил прегледан надвор од Солун во петокот наутро, објави полицијата...

Кирјас: Бугарија е големо разочарување со националистите во власта

Генералниот секретар на Либерална интернационала, Емил Кирјас од Македонија, ја искритикува Бугарија на Конференцијата на либералните партии од балканските земји во Софија. „Тоа што се...

Албанија и Македонија ќе се поврзат преку автопатот „Арбери“

Албанскиот премиер изјави дека ќе започне разговори со македонската влада за продолжување на изградбата на „Патот Арбери“, кој ќе ги поврзува Тирана и областа...

„Економист“: Имињата на балканските аеродроми – за инает на соседите

Грците го започнаа сето ова кога аеродромот во Солун во 1992 година го нарекоа „Македонија“ за да и напакостат  на независната поранешна југословенска Република...

„Европа ќе биде бела или – без луѓе“, се заканија полски десничари

Илјадници луѓе маршираа во Варшава како дел од демонстрациите на десничарите на Денот на независноста во чест на раѓањето на полскиот народ како нација...

Последни вести

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ го вознемири кампот против Преспанскиот договор

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска Старова предизвика емотивни реакции на социјалните мрежи откако објави навидум неодреден став како ќе се однесува на 30 септември. Откако...

Дебакл на судијката Цаца – Николовска во дуелот со проф. Апасиев (ВИДЕО)

Судијката Маргарита Цаца Николовска во вечерашното гостување на „Само вистина“ на телевизија Канал 5 доживеа тежок професионален пораз во соочувањето со професорот Димитар Апасиев. Темата...

Инцидент на собир од кампањата на СДСМ во Аеродром (ВИДЕО)

Инцидент на референдумската кампања на која премиерот Зоран Заев и останатите членови на Владата ги убедуваат граѓаните да гласаат „ЗА“ договорот со Грција, и...

Драма во скопската ЗОО, алигатор во пубертет ,,бркан” пред посетители

Иако и предходно бил предупреден директорот на скопската зоолошка градина не ја поправил ниската ограда по што еден од двата крокодили избегале од своето...