Неа Демократија: Владата нема позиција „за името на Скопје“

Напад врз актуелната влада во Атина, дека нема јасна позиција за новиот договор „за името на Скопје’, денес дојде и од портпаролката на најголемта...

Ударот од Гевгелија во Грција ќе се амортизира со казина на островите

Економската и финансиска криза, но и казиното во Гевгелија, ги стопија приходите на грчките сопственици на коцкарници, па Министерството за финансии на Грција планира...

Покрај со Македонија, БиХ ќе има заеднички амбасади и со Црна Гора

По потпишаниот договор минатата година со Македонија, Босна и Херцеговина е пред ратификација на спогодбата и со Црна Гора за заедничко користење дипломатско-конзуларни претставништва. Заради...

Два македонски хеликоптера на ремонт во Србија

Два транспортни повеќенаменски хеликоптерa МИ-17 на Министерство за внатрешни работи на Македонија се наоѓаат на ремонт во Воздухопловен завод „Мома Станојловиќ“ во Батајница, потврди...

Врие во Атина – националистот Каменос му ги мати плановите на Никос Коѕиас!

Пораката на Панос Каменос, дека нема да се согласи со употребата на терминот „Македонија“ во кој било предлог за името на северниот грчки сосед,...

Безвизниот режим за Балканот не е доведен во прашање

Европска комисија соопшти дека петте држави од Западен Балкан и трите од Источно партнерство и понатаму ги исполнуваат условите за задржување на безвизниот режим, но...

Македонија и Србија наскоро со заеднички железнички граничен премин

Македонија и Србија се пример за заедничка соработка во регионот за отстранување нефизички бариери, смета српската вицепремиерка и министерка за градежништво, сообраќај и инфраструктура...

САД ќе ги запишуваат „непослушните“ во ОН

САД ќе ги запишуваат „непослушните“ во ОН Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли преку Твитер порача дека „САД ќе ги запише имињата на оние кои...

Македонија дури 63. во светот за водење бизнис според „Форбс“?!

Според условите за водење бизнис, Македонија се најде на 63. место меѓу 153 земји во светот на листата на американскиот магазин „Форбс“ за 2017...

Бакојани: Каменос двапати гласаше за име со географска одредница

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, реагираше на „тврдата„ позицијата на лидерот на партијата „Независни Грци“ Панос Каменос за прашањето за...

Последни вести

Нема влез „во пакет“ во ЕУ, вели Хан

Ниту една земја од Западен Балкан не треба да се надева дека ќе напредува во евроинтеграциите во пакет со другите изјави денеска комесарот за...

Потрошени над 40 милиони евра на административци што седат дома!

Повеќе од 40 милиони евра од државниот буџет во последните девет години се одлеале за плати на вработени од малцинствата според Рамковен договор, а...

Србија и 5 земји против членството на Косово во Интерпол

Пет земји-членки на Интерпол се приклучија на Србија и побараа гласањето за членство на Косово да биде симнато од агендата на Генералното собрание на...

Дармановиќ: Црна Гора со Груевски постапи како со секој друг граѓанин

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, изјави дека во случајот со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски неговата земја не...