Единствениот човек кој знае што се договориле Трамп и Путин

Марина Грос е единствениот човек на светот кој знае за што разговарале и што се договориле претседателите на САД и...

Без Каменос, гласањето за преспанскиот договор ќе биде „ризично“

Во радио интервју, министерот за внатрешни работи на Грција вели дека владата ќе го истера четиригодишниот мандат, но изгледаше прилично вознемирен поради изјавите на...

Борисов: Не прифативме мигранти, ни за пари, ни без пари

Бугарија нема никаков ангажман  за прифаќање мигранти со канцеларката Меркел. Ниту примивме, ниту ни е понудено. Ни за пари - ниту без пари, изјави...

Атина да го праша Заев за грчките бизнисмени вмешани во поткуп

Грчкото МНР од Заев да дознае кои грчки бизнисмени се обиделе да подмитат и кого сакале да поткупат, побара грчкото Движење за промени. Изјавата на...

Албанците најзадоволни од бугарското претседателството со ЕУ

Околу 58 отсто од граѓаните од Западен Балкан сметаат дека Бугарија, со претседавањето со ЕУ, помогнала за европска интеграција на нивната земја, покажува истражувањето...

За(д) пехарот, Мундијалот и несаканите мигранти

Француското национално мото „liberté, égalité, fraternité“ дојде до полн израз на годинашниов Мундијал, каде „шареноликата“ екипа  го прослави добивањето на Пехарот за нај –...

Курц гледа перспектива за Балканот во ЕУ

Преговорите за пристапување со ЕУ и Турција треба веднаш да престанат, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц вчера за грчкиот весник „Катимерини“. Курц, чија земја го...

Куба, но и Mакедонија, најпосакувани за „соло“ туристки

Ако соло патувањето некогаш се сметаше за храбро и ризично за жените туристи, денеска на тоа се повеќе  се гледа како на авантуристичко и...

„Бомба“ од Заев: Грчки бизнисмени со руски пари повикувале на немири во пјРМ

Изјавата на македонскиот премиер дека про-руски бизнисмени од Грција ќе финансирале насилни протести во Македонија против членството на земајта во НАТО, дадена за не...

Пијан или трезен, Јункер нема да поднесе оставка (ВИДЕО)

Портпарол на Европската комисија изјави дека претседателот на институцијата Жан-Клод Јункер планира до крај да го одработи мандатот кој му истекува на есен следната...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...