Грција пак ги отвора бегалските кампови на копно

Додека земјите од Европската унија ги затворат  вратите за мигрантите – а Италија и Малта минатата недела одбија да дозволат брод со 600 имигранти...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас, Хан внимателно ја спакувал и му ја...

Премиерот, Зоран Заев, направи симболичен гест по потпишувањето на спогодбата за спорот за името: го прегрна грчкиот колага Ципрас, а потоа ја извади и...

Договорот, роденденски подарок за медијаторот Метју Нимиц

„Ми беше задоволство чест што бев медијатор и што можев да го посведочам потпишувањето на овој договор. Се работеше за долг и тежок процес,...

Потпишан договорот за името Северна Македонија

„Дозволете ми да парафразирам две мисли од Аристоте. Нема да можеш да постигнеш ништо без храброст и надежта е буден сон. Овие две мисли...

Ципрас: Состанок со историјата

Се среќаваме тука денес, на состанок со историја. Ние сме на онаа точка каде што  се соочуваме товарот на нашата историска одговорност, истакна Алексис...

Потпишување договор за името Република Северна Македонија (ЖИВО)

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, во секој момент се очекува...

Заев и Димитров со брод заминуваат на потпишување на договорот за новото име

Доколку временските прилики дозволат македонскиот премиер Зоран Заев придружуван од министерот Никола Димитров со брод ќе пристигнат во Нивици (Псарадес) на грчката страна на...

Најнова анкета: Седум од десет Грци против „Северна Македонија“

Речиси седум од десет анкетирани во истражувањето на јавното мислење во Грција објавено денеска се противат на името „Северна Македонија“ за грчкиот сосед. Анкетата спроведена...

Хаос во Атина, пратеници бркани на Синтагма, Коѕиас открил тајни информации

Со само два гласа повеќе од минимумот преживеа владата на премиерот Ципрас која беше под удар од опозицијата поради договорот со Македонија. Најголем изненадување беше...

Неа демократија била „гранка“ на ВМРО!

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас за време на дебатата во грчкиот парламент за спогодбата за името „Северна Македонија“ изјави дека опозициската Неа...

Последни вести

„Ние сме Македонија“: Што значи име? Тоа сме ние (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ преку видео го поставува прашањето „што значи име“ и кои се последиците од неговата промена, а одговорот на крајот...

Грција врие: Бесилка и македонско знаме пред седиштето на СИРИЗА во Серес

Не стивнуваат протестите во Грција по потпишувањето на договорот Заев-Ципрас во неделата во Нивици на Преспанско Езеро, а гневот се манифестира преку различни форми,...

Мицотакис го обвини Ципрас дека ги предал „македонската националност и јазик“

Главната опозициска Неа демократија нема да го ратификува договорот потпишан од Атина и Скопје за решавање на спорот за името, изјави лидерот, Киријакос Мицотакис,...

Десетмина од ЕУ против нелегалната миграција

Десет лидери на Европската унија, ќе се состанат во Брисел викендов  и ќе се заложат за понатамошно ограничување на „нелегалната миграција“ во Европа и...