Како се станува „Бугарин“ за 150 евра

Откако ќе ви ги подготват документите, се издава извод од матичната книга на родените во oбласта Гора или Голoбрдо и тоа го потпишува лице...

Нобеловката Малала тргна на Оксфорд и ги предизвика конзервативните

Најмладиот добитник на Нобеловата награда за мир која беше речиси убиена од куршумите на Талибанците во 2012 година кога се бореше за правата на...

Грујевски и Бошкоски не сакаат екстрадиција, плашејќи се за животот

Поранешните македонски разузнавачи Горан Грујевски и Никола Бошкоски, кои завчера беа уапсени во Грција, не сакаат да бидат екстрадирани во Македонија поради страв за...

„Билд“: Шапка меѓу петте ски-центри во Источна Европа во тренд

Германскиот магазин „Билд“, во соработка со пребарувачот за патувања momondo.de, објави листа на пет скијачки центри во Источна Европа во тренд, меѓу кои ја...

Некогашна терористка на РАФ живее и работи во Скопје

Зилке Маер-Вит, некогашна членка на терористичката организација „Фракција на Црвената армија“ (РАФ), која изврши серија напади и убиства во Германија меѓу 1973 и 1995...

Тачи до Захариева: Договорот со Македонија одлична порака

Косовскиот претседател Хашим Тачи ѝ изрази благодарност на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева за поддршката за Западен Балкан во евроинтеграциите, издвојувајќи го...

Името Македонија го изнервира гувернерот на Јонските острови

Гувернерот на грчките Јонски острови, Теодорос Галиацатос, вчера реагирал на меѓународна конференција во Финска откако видел дека била истакната карта на Македонија која „произволно...

„Бугарите“ во Албанија ги скараа политичарите и научниците во Софија

Портпарол на Институтот за етнологија и фолклористика при Бугарската академија на науки (БАН) можеби ќе биде жртва на признавањето на бугарското малцинство во Албанија минатата...

Уште еден македонски граѓанин уапсен во Грција

Дваесет и три годишен македонски државјанин е уапсен во Грција на 18 октомври под обвинение за шверц со мигранти. Македонскиот државјанин е уапсен рано изутрина...

Бугарски пасоши празнат села во Албанија

Поради бугарски пасоши во Албанија се празни цело едно село - Требишта, пишува Франс прес во една неодамнешна репортажа. Бугарија и Албанија немаат заедничка граница....

Последни вести

Грчките цркви нема да прифатат МПЦ да се вика ни Скопска црква, смета српски...

Српскиот историчар Александар Раковиќ оценува дека за вселенскиот патријарх Вартоломеј прашањето на Македонска православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) не е лесно решливо, бидејќи се однесува...

Прелиминарните извештаи за пријавени гласачи најавуваат пропаст на референдумот

Драстично намалената бројка на болни/изнемоштени избирачи кои се пријавени за гласање во домашни услови (споредено со Локалните избори 2017та), покажува дека и покрај сите...

Ќе има 4 уставни амандмани, а ќе ги формулира парламентот, вели Димитров

Собранието на Република Македонија ќе ги формулира 4 амандмани на до крајот на годинава а засега тие не се ниту напишани, ниту преговарани, изјави...

Ванковска до Марковиќ: Каква (не)скриена ароганција

Професорката Биљана Ванковска, преку нејзиниот Фејсбук профил реагираше на „Отвореното писмо“ на професорот Ненад Марковиќ до, како што тој вели, „моите пријатели и сограѓани...