ФАЦ: Дали се отвора Балканската рута?

По локалните избори за коалициска влада на Зоран Заев со албанската партија ДУИ, почнува вистинската работа, пишува „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ оценувајќи дека поддршката што...

Ципрас без последици со соочи со „злото на светот“ наречено Трамп

За време на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп во Вашингтон грчкиот премиер Алексис Ципрас во Вашингтон од страна на медиумите беше ставен во...

Европа на штрек- џихадистите се враќаат, и Балканот на удар

Генералниот секретар на Интерпол Јирген Шток во Сараево изјавил дека поради враќањето на џихадистите по нивниот пораз во Ирак и Сирија се менува и...

Албански студенти во Благоевград слават дека се признати како малцински Бугари (ВИДЕО)

„За нас е голема радост дека Албанија го призна бугарското малцинство, а сите ние тука сме ученици Албанци во Бугарија и Благоевград“. Студентите денес вееја...

Дрогиран македонски возач запрен во Германија

Возач од Македонија вчераутро бил запрен од полицијата на автопат во Германија под дејство на наркотични средства. Станува збор за 34-годишен македонски државјанин, кој со...

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот...

Кумуцакос, противник на име Македонија, сега гледа можност за разврска на спорот

Пратеникот на главната грчка опозициска партија Неа Демократија, Јоргос Кумуцакос, познат по неговиот став дека „Поранешната и така натаму… република“ , треба да прифати...

Сорос префрлил 18 милијарди долари во неговото „Отворено општество“

Во последниве години,  Фондацијата се соочуваа со критики од владите на Унгарија, Русија, Полска, Македонија, Романија и Израел, каде што се смета дека го...

Македонка загина во сообраќајка на автопатот Белград – Ниш

Македонска државјанка загина, а уште тројца нејзини сонародници се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска околу 18 часот на автопатот Белград...

Грција уште поскапа следното лето

Македонските и сите други туристи што наредното лето ќе ја посетат Грција ги очекуваат зголемени трошоци поради воведувањето такса за престој, која ќе се...

Последни вести

Зградата кај Мајчин дом ќе се гради, вели инвеститорот

Инвеститорот на идната 9 катницата кај „Мајчин дом“ вели дека иградбата ќе продолжи. Фатмир Етеми вели дека и моменталната забрана издадена од општината работите ќ продолжат...

Заев ги повика пратениците да кажат „да“ – вели дека верува во чуда

Преку официјалната страница на Фејсбук, премиерот Зоран Заев ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред...

Паника во Скопје, Мицотакис бара откривање на тајните фондови на Коѕиас

Дилеми во македонската јавност откако Нова демократија побара од Владата во Атина да ги објави податоците за тајните фондови за кои Каменос тврди дека...

Стејт депармент: Лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики

САД ги поттикнуваат лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики и да ја искористат историската можност за подобра иднина на земјата, вели...