Исламската држава нападна во Техеран

Во координирани напади во Техеран, атентатори самоубијци се разнесоа во парламентот и во мавзолејот на Хомеини. Одговорност за наподот презеде „Исламската држава“. Атентаторот самубиец во...

Пукотници пред најголемата катедрала во светот

Нов терористички акт, така барем во истрагата го води француската полиција, се случи синоќа во Париз. Се уште неидентификуван човек со чекан ги нападнал...

Фајненшл тајмс: Катар платил 1 милијарда долари на ИСИС за откуп на заложници

Британскиот весник Фајненшл тајмс тврди дека причината за конфликтот меѓу Саудиска Арабија и Катар е што властите во Доха на џихадистите од Исламската држава...

Македонскиот јазик „официјален“ во Загреб

Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ кој што по 6-ти пат победува на изборите за татко на хрватската метропола на своите гласачи Македонци им се...

Црна Гора во НАТО, останаа уште Македонија и Косово

По свечената церемонија што се одржува во Вашингтон на која домаќин е државниот потсекретар Томас Шенон, Црна Гора од денес  е  полноправна членка на...

Седум мртви, 30 повредени и тројца убиени терористи е билансот од тероризмот во Лондон

Три напади се случија во текот на ноќта во Лондон кои го претворија градот во сцена на терор и хорор јавуваат британските медиуми. Според...

Убиени двајца од напаѓачите во Лондон, на себе имале канистри со течност

Фотографот Габриеле Скиато во Лондон ноќеска снимил две тела како лежат на улица во близина на двете локации каде што беа извршени терористичките напади. На...

Еден од напаѓачите бил азиец или со медитеранско потекло

Очевидци на нападите во Лондон за ББЦ по нападот изјавиле дека во нападите на Лондонскиот мост и Бороу маркетот учествувало едно лице кое што...

Централен Лондон под блокада, повторно цел на терористички напади

Британските медиуми шпекулираат дека повеќе од 10 граѓани се убиени во најмалку два терористички напади во центарот на Лондон ноќеска околу полноќ. Официјално засега...

Најдобриот “газда” на светот живее во Бар

Радомир Новаковиќ Цакан е сопственик на продавници за спортска опрема во Бар и во неколку други места низ Црна Гора, и деновиве е во...

Последни вести

Анализа на проф. Силјановска за Преспанскиот договор (1)

Професорката по уставно право Гордана Силјановска во темелна студија го анализира Преспанскиот договор. Студијата ја објавуваме во повеќе продолженија поради обемноста и длабочината...

Алсат – М и Трендо со мечкина услуга за „Специјалката“ – Што...

Во видеото што се врти на социјалните мрежи, оригинално го сними и објави Алсат М а го пренесува офф.нет.мк се гледа и слуша Катица...

Ве поздрави Владо Јовановски, актер, уметник, човечиште и обвинет за тероризам (ВИДЕО)

Потресни стихови на актерот Владо Јовановски кои одлично ја објаснуваат ситуацијата во Македонија: Ти си внатре, дете, во ембрионот на Европа. Ноќниот чувар гласно го чита...

Петир: Посакувам македонското сонце секогаш силно да свети

Хрватската европратеничка Маријана Петир уште еднаш ја покажа својата приврзаност кон Македонија и Македонците, испраќајќи им порака од Брисел. „Денот на независноста на Македонија е...