И гевгелиската „бугарка“ Спаска Митрова влезе во кампања

Гевгеличанката која во текот на 2009 беше во врвот како главна личност на мајка на која во  „сапунската опера“  поради бугарскиорт „происход“ и била...

Бугарското малцинство помина низ албанскиот парламент

Доцна синоќа пред полноќ, парламентот во Тирана го одобри Законот за заштита на малцинствата. Законот беше усвоен со 102 гласа за, 10 против и 1...

Зошто го „славиме“ Петок 13-ти

И официјалната психологија признава дека постои неоснован страв од овој датум наречен паераскевидекатриафобиа. Не е празник, но секоја година коинциденцијата на „баксузниот“  13 ден во...

Отровни стрели од Софија: „И Исус Христос е Македонец“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски се нафрли врз медиумите во Македонија што критички ја опсервираат одлуката на Албанија за признавање бугарско малцинство во земјата. „Прво, тие...

Грци од САД со клевети против земјата и името Македонија

Грчкиот регион Македонија, бил примамлива цел за приграбување и освојување поради неговите природни ресурси, а политичарите од соседните земји си поставиле за цел да...

Албанскиот претседател ја налути Приштина, не дава пасоши на Косоварите

Албанскиот претседател Илир Мета го навлече гневот на косовската политичка елита и граѓаните откако одби да издава албански пасоши на Косоварите. Мета го одбил барањето...

Во Албанија „и се пее и се плаче“ на бугарски!

Вклучувањето на бугарското малцинство во Законот за заштита на малцинствата во Албанија е историски момент, изјави за БНР, Хаџи Пируши, претседател на здружението „Просперитет...

Во новата „мала влада“ на Еди Рама има 33 заменици министри

По именувањето на 33 заменици министри, новата влада во Албанија е комплетирана и подготвена да владее во наредните четири години. „Малата влада“, како што ја...

Секој трет Бугарин во Германија добива социјална помош

Според податоците на Агенцијата за вработување на Германија, околу 47 проценти од Бугарите што живеат во земјата се во редовен работен однос, а 30...

Албанија капитулираше – призна бугарско малцинство

Албанската влада денес го усвои предлог-законот за заштита на малцинствата на територијата на земјата, пренесо попладнево бугарски медиуми. Парламентарната правна комисија едногласно прифати во текстот...

Последни вести

Твит на денот: Бегството на Груевски пример за регионална соработка

Секаквите можни рути на движење на македонскиот експремиер Никола Груевски до Унгарија, кои во објавата на Валери Хопкинс од Будимпешта на Твитер се споени...

Против загадувањето1,5 милион евра – за мебел и автомобили 7(ВИДЕО)

Граѓанските здруженија се незадоволни од одлуката на владата со 1,5 милиони евра да го решава проблемот со енормната загаденост. Буџетот на владата за идната година...

Др Арсланагиќ го дијагностицира „киднапирањето“ на Груевски

Тезата на премиерот Зоран Заев дека експремиерот Никола Груевски можеби бил киднапиран измами реакција од Твитер-профилот „Др Арсланагиќ“. „Пред да изјавите дека некој е киднапиран,...

Еден кадар, илјада зборови: И гол, и македонски знамиња, и уставно име (ФОТО)

Победата на македонските фудбалери од 2:0 во Лихтенштајн синоќа во Лига на нации, колку што е значајна од спортски аспект, толку има и историска...