Од Скопје до Софија со воз по 10 години

Македонија и Бугарија си поставија рок од десет години за долго очекуваното поврзување меѓу двете земји со директна железничка линија меѓу главните градови Скопје...

АА: Заев да не навредува и да научи со кого коалицира во владата

Претставници на Алијансата на Албанците  реагираат на изјавата на премиерот Зоран Заев во која тој вчера зборуваше за локалните коалиции на овие избори. За членовите...

Канабис скандал ја тресе Албанија

Албанскиот парламент го одложи изјаснувањето дали да го одземе имунитетот на поранешниот министер за внатрешни работи, Самир Тахири, обвинет за корупција и трговија со...

Референдуми за автономија и во Италија!

Ломбардија и Венето, две од најбогатите области во Италија денес решаваат на референдум дали сакаат поголема автономија од централните власти во Рим. Референдумите во регионите...

Атина се заканува со вето во ЕУ ако Албанија урне домови на Грци во...

Етничките Грци во Химара утре ќе одржат митинг во знак на протест на одлуката од страна на албанските власти да урнат неколку куќи кои...

И за најлошо не сакаат да не рангираат – какви се членките на ЕУ?

На мапата која ја подготвува магазинот трилист.цом на која се забележани најлошите работи на сите земји во Европа ја нема ниту Македонија ниту другите...

Захариева ќе праќа(ла) експерти да му помогнат на Скопје!

Сe уште е потребно да се изгради доверба меѓу политичките лидери. Тие имаат уште долг пат и многу реформи за да започнат преговори за...

Македонија поддржа осуда на Русија за мешање во Грузија

Македонија се најде меѓу државите што на заседанието на Постојаниот совет на ОБСЕ дале поддршка за осудата на активностите на Русија во деловите на...

Како се станува „Бугарин“ за 150 евра

Откако ќе ви ги подготват документите, се издава извод од матичната книга на родените во oбласта Гора или Голoбрдо и тоа го потпишува лице...

Нобеловката Малала тргна на Оксфорд и ги предизвика конзервативните

Најмладиот добитник на Нобеловата награда за мир која беше речиси убиена од куршумите на Талибанците во 2012 година кога се бореше за правата на...

Последни вести

Советникот на СЈО Тортевски во срамна пресметка со демонстранти (ВИДЕО)

Адвокатот Александар Тортевски кој е советник на СЈО попладнево имал вербална расправија со учесниците на уредно пријавениот јавен протест во центарот на Скопје. Тој пристигнал...

Георгиев: Договорите не мора секогаш да се исполнат

…„Топлите прегратки помеѓу Борисов и Заев не ги стоплија душите на двата народа. Министерот за НАТО (одбрана) на Бугарија секојдневно фрла отровни стрели кон...

Заев демантира, Ципрас анекс скицира – пишува Горан Момироски

Македонскиот премиер деновиве навидум ја смири јавноста откако на прашањето дали има сознанија дека Грција подготвува анекс на Преспанскиот договор со кој ќе се...

Груевски сликан во Будимпешта

На Фејсбук попладнево се споделува фотографија од Никола Груевски фотографиран, наводно во Будимпешта, на која се гледа како екс-македонскиот премиер облечен во црвена јакна...