„Дело“ за можно влијание на САД: УЧК со две влади на Балканот

Највлијателниот словенечки весник „Дело“ во анализа под наслов „Великоалбански тапанџии“  пишува за состојбите на Балканот низ призмата на влијанието на САД врз политичките текови...

Основачот на „Стратфор“ предлага Балканска федерација за одбрана од Русија

Балканските земји имаат заеднички интерес и затоа треба добро да проценат каде одат и да размислат за „балканска федерација”, изјави вчера во Белград американскиот...

Светот пред нови напади од ИСИС, и Балканот на мета

Претставник на терористичката организација „Исламска држава“ преку криптирана порака интернет  ги повика денеска своите членови и симпатизерите да извршат терористички напади  во САД, Европа,...

Лоби фирма која работела и за Македонија има проблем во Вашингтон

Компанијата „ Меркури јавни работи“ од Вашингтон се соочува со проблеми пред американските власти поради тоа што несоодветно ја пријавила соработката со 5 држави...

ЕУ со истрага против двајца активисти за сексуална злоупотреба на бегалци

Американските медиуми објавуваат дека Европската Унија и Грција водат истрага за двајца членови на невладина организација која е спонзорирана од мрежата на Сорос, кои...

Се помалку Македонци сакаат да емигрираат, Косово на исто ниво со нас

    Според последното истражување на глобалната агенција за истражување на јавното мислење „Галуп“ во Македонија е намален бројот на луѓе што сакаат за постојано да...

Харадинај победи, Мустафа ги обвини медиумите дека лажат за анкетите

Според првичните изборни резултати на изборите на Косово коалицијата ПАН на  Рамуш Харадинај освоила околу 40 % од гласовите на гласањето на кое излегле...

Макрон со минимална излезност до максимална победа

Партијата „En Marche“ на францускиот претседател Макрон води со 32 % од гласовите според излезните анкети  на парламентарните избори во Франција и се очекува...

Берлин за „Маршаловиот план“ на Балканот, одговорноста е кај националните лидери

  „Сакаме Западен Балкан да стане дел од Европската унија, но и повеќе и пристапниот процес да им донесе просперитет на граѓаните„, изјави во интервјуто...

И покрај истрагата Белград ќе соработува со грчката фирма „Актор“

  Српската министерка за инфраструктура Зорана Михајловиќ изјавила дека четирите договори со грчката фирма Актор која го гради коридорот 10 се сеуште во сила и...

Последни вести

Мијалков остана без партија но СЈО му го вратила пасошот

На истиот ден кога беше исклучен од својата партија во која бил цел живот, во се уште нејасни околности Специјалното јавно обвинителство му го...

Си го вративме името Македонија, вели Коѕијас

Коѕијас вели дека Преспанскиот договор ѝ дозволил Грција да си го врати своето име Македонија. „Во светот, ПЈРМ не се нарекува ПЈРМ, туку Македонија. И...

Телото на Кашоги пронајдено во бунар!?

Телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги било пронајдено во бунар во дворот на резиденцијата на генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави...

Митко Јанчев го најде човекот што го бараше

"Кој може мене да ме исклучи од ВМРО ДПМНЕ, па тоа е мојот втор дом, баш сакам да го видам тој што мене ќе...