Убиени двајца патници кои штителе муслиманки во воз во Портланд

Двајца патници се избодени до смрт во воз кој пристигувал на станицата во Портланд. Тие се обиделе да ги заштитат, да застанат на страната...

Започна Рамазан-Светиот месец за муслиманите

Рамазан е еден од петте столба на исламот. Останатите се верата, молитвите, поклонението и давањето милостина. Тоа е месец на добрина, милост, љубов и...

Колинда Грабар Китаровиќ се истрча по Брисел (видео)

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ цел ден го бркаше Доналд Трамп низ седиштето на НАТО. Камерите ја снимија како упорно се обидува да му...

Првиот сопруг на Луксембург во друштво на НАТО дамите

Додека Доналд Трамп беше на средба со лидери на НАТО во Брисел, неговата сопруга Меланија се најде во друштво на првите дами, и на...

Тито уште вреди: Аукција во Малага со документи поврзани со Маршалот

Во Малага на 3. јуни ќе се одржи затворена аукција на која ќе бидат продавани украдени документи од Музејот на историјата на Југославија, јавува...

Могерини на горка вечера со најнестабилното балканско раководство во историјата

Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Италијанката Федерика Могерини вечерва ќе има исклучителна тешка задача да ги гасне сите огнови кои што...

И Кралицата Елизабета денеска била мета на напад

Во деновите на хаос во Велика Британија, по масакрот што на концертот на Аријана Гранде во Манчестер арена, го направи Либиец роден во Англија,...

Либиски бегалец е напаѓачот во Манчестер арена

Британската полиција го објави името на напаѓачот кој е виновен за смртта на 22 лица и повредување на уште 50 во понеделникот вечерта на...

Тероризам во Манчестер: 19 загинати и 50 повредени на концерт

19 лица загинале во Манчестер арена, а двојно повеќе се повредени по серијата експлозии за време на концертот на американската поп пејачка Аријана...

Сообраќајка на Тајмс Сквер со многу елементи на тероризам

Во Њујорк денеска се случи голема сообраќајна несреќа во која возило со огромна брзина влета меѓу пешаците на најфреквентниот дел од Тајмс Сквер и...

Последни вести

Што е ,,Загарство” според Зеколи

Загарство според Арсим Зеколи е вид новинарство кое тој го дефинира на следниов начин: "Кога трчаш кај ќе ти каже Оливер (Спасовски) и Заев (како...

Јордановски: Бегството на Груевски е рационално и човечко

Новинарот на Слободен Печат Жарко Јордановски во постот насловен ЕГЗИЛ, РЕЗИЛ И КРАХ вели дека има логика ако Груевски избегал. "Шегата на страна, кога ќе...

Алфи го претресуваат генсекот на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев вечерва бил претресуван од страна на полициските "Алфи". Тој бил легитимиран а неговото возило било претресувано при влезот во...

Росоклија: Македонците имаат власт каква што не заслужуваат

Македонскиот светски признаен научник во областа на истражувањето на невропатологијата и невроимунологијата, Горазд Росоклија, на својот профил на Фејсбук констатира дека Македонците се еден...