Матис дојде до Загреб, за Скопје немаше време!

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Н. Матис, ја потврди „нераскинливата трансатлантска врска“ меѓу САД и Европа и ја истакна трајната посветеност на САД на...

Ципрас планира избори во мај, откако „преспанскиот“ ќе помине во парламент

И покрај притисокот за предвремени избори по летото, извесно е дека владата на премиерот Алексис Ципрас планира да одржи парламентарни избори, заедно со локалните...

„Независни Грци“ не сакаат да слушнат за „Македонија“ во името

„Никаква употреба на името на Македонија во името на соседната земја“, изјави воденеска Теодорос Тосунидис, портпаролот на Независни Грци во писмената реакција на интервјуто...

Коѕијас убеден дека преспанскиот договор ќе помине во грчкиот парламент

Во интервју за германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас вели дека договорот од Преспа со мнозинство ќе биде ратификуван...

Бутарис ќе биде градоначалник на Солун додека не наполни 100

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој во мај се најде на насловните страници на светските весници, откако беше нападнат од толпа грчки екстремисти, објави...

Неа демократија притиска за предвремени избори

Опозициската Неа Демократија синоќа го обнови повикот за предвремени избори, со констатација дека владата слабее и дека единствено решение за земјата се предвремените избори. „Без...

Во Албанија приведени членови на „Република Чемерија“

Албанската полиција синоќа привела девет лица,активисти на самонаречената група „Република Чемерија“. Обвинетите, кои се пуштени и ќе се бранат од слобода, се товарат за кривично...

По проширување на грчките територијални води, Албанија ја губи контролата во Јонското Море

Атина ќе добие 12 милји од албанските територијални води во Јонското Море, со договорот што треба да го потпишат Грција и Албанија, пишуваат албански...

Москва протестира по протерувањето на дипломати од Атина

Русија вчера објави дека го повикала грчкиот амбасадор во Москва да изрази протест против планот на Атина за протерување двајца руски дипломати. Руското Министерство за...

Договорот од Преспа пред грчки суд

Највисокиот административен суд во Грција, вчера имал средба со пан-македонските асоцијации кои бараат суспендирање на договорот за името потпишан минатиот мсец во Преспа. На седницата...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...