„Голема Албанија“ е најголема закана за мирот на Балканот

Mинистерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, ја осуди изјавата на aлбанскиот премиер Еди Рама дадена на Косово, во која тој рече дека...

Грчка организација бара признавање на уставно име на Македонија

Признавање на Република Македонија под нејзиното уставно име, грчката држава нема право да дава име на која било друга држава, признавање на етничкото македонско...

Во Македонија голема опасност од терористички напади

Список на најопасни земји во кој може да се случи терористички напад во текот на 2018 година изготви британскиот весник „Експрес“ врз основа на...

Казахстан се збогува од кирилицата

Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев, потпиша декрет за замена на кирилицата со латиница, соопштува РИА Новости. Причина за промената е поврзана со модерната технологија. Сегашната кирилица...

Патријарх Неофит: Ќе си го исполниме долгот кон Македонија

„Кога ќе треба да се исполни долгот, ќе го направиме тоа“, изјави бугарскиот патријарх Неофит во врска со поканата од поглаварот на Македонска православна...

Гарапетритис: Договор за името не е доволен, уставот мора да се смени

„Меѓународен договор е обично инфериорен во однос на уставот, секако во рамките на државата. Преживувањето на скопскиот устав со името ‘Македонија’ и сите национални...

Русија: Западот го вовлекува Балканот во игра

Русија не сака Србија да избира помеѓу ЕУ и Москва, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, цитиран од РИА Новости. Лавров истакна дека...

Ексдиректор на ЦИА: САД се мешаат во странски избори „од добри побуди“

Некогашниот директор на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Џејмс Вулси, во телевизиско интервју сугерираше дека САД се мешаат во избори во други држави. Прашан на...

Џамбаски: Да нема граница меѓу Охрид и Црното море

„Нашата лична политичка задача ќе биде завршена кога ќе биде демонтирана границата на Деве Баир“, изјавил бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски. Според него, најголем политички успех...

Еди Рама посака Албанија и Косово да имаат еден претседател

Албанскиот премиер вчера, изјави дека неговата земја и Косово еден ден би можеле да имаат единствен претседател како „симбол на национално единство“ меѓу Тирана...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...