Уапсен „милијардерот“ кој вети дека ќе го исплати долгот на Грција

Грчката полиција денеска го уапси самопрогласениот милијардер Артемис Сорас, кој беше во бегство и осуден во отсуство на 8 години затвор за проневера. Полицијата го...

Солзавец на плоштадот „Синтагма“, присуство на Македонци не е дозволено (ВИДЕО)

Десетици Грци  вечерва протестираат на плоштадот „Синтагма“, против договорот Ципрас-Заев за името според кој Македонија во иднина ќе ја добие придаката „Северна“. Демонстрантите се противат...

ЕУ не може да ја уценува Албанија со бегалски камп во замена за почеток...

Сандер Леши, советник на албанскиот премиер Еди Рама вели дека би било лудо ЕУ да побара изградба на камп за бегалци или за повратници...

„Независни Грци“ ќе бидат против ратификација на договорот за името!

Пратеникoт од редовите на  „Независни Грци“  Димитрис Каменос, денеска за грчката „Скај Тв“ иизјавил дека партијатта не го овластува министерот за надворешни работи Никос...

По скандалот „азил за 1.000 евра“, отказ за шефицата на германската служба за миграција

По скандалот што ја стресе Германија откако беше обелоденето дека мигранти во градот Бремен лесно и за само 1.000 евра доаѓале до азил германскиот...

Денеска гласање за недоверба на владата на Ципрас

Дебатата за гласање недоверба на грчката влада по предлогот на Неа демократија продолжува и денеска, трет ден, во грчкиот парламент. Главната битка се очекува да...

Протести пред утрешното потпишување на договорот за името

Некаков Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија, од вчера организира протести пред грчкиот парламент каде денеска се очекува да се гласа за...

Австрија бара мигрантите да останат на Балкан, владите, пак, бараат пари!

Во тек биле преговори на австриската влада со балканските земји за отворање центри за протерување на илегални мигранти, пишува виенскиот весник „Пресе“. Можноста за отворање...

Грчките комунисти ја напуштија „пародијата“ во парламентот

Грчката комунистичка партија (ККЕ) се повлече од парламентарната дебата околу изгласување недоверба на владатѕа на Алексис Ципрас, поднесена од Неа демократија,  а околу договорот...

„Златна зора“ повика на пуч поради предавството со договорот за името

Пратеникот на националистичката „Златна Зора“ Константинос Барбаруцис, денеска од парлемантарната говорница го повика военото раководство на земјата да го уапси претседателот на Републиката, Прокопис...

Последни вести

„Ние сме Македонија“: Што значи име? Тоа сме ние (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ преку видео го поставува прашањето „што значи име“ и кои се последиците од неговата промена, а одговорот на крајот...

Грција врие: Бесилка и македонско знаме пред седиштето на СИРИЗА во Серес

Не стивнуваат протестите во Грција по потпишувањето на договорот Заев-Ципрас во неделата во Нивици на Преспанско Езеро, а гневот се манифестира преку различни форми,...

Мицотакис го обвини Ципрас дека ги предал „македонската националност и јазик“

Главната опозициска Неа демократија нема да го ратификува договорот потпишан од Атина и Скопје за решавање на спорот за името, изјави лидерот, Киријакос Мицотакис,...

Десетмина од ЕУ против нелегалната миграција

Десет лидери на Европската унија, ќе се состанат во Брисел викендов  и ќе се заложат за понатамошно ограничување на „нелегалната миграција“ во Европа и...