ПЈРМ еден од најдобрите акроними, според соработници на Хилари Клинтон?!

Од преписката по електронска пошта од пред две години меѓу соработници на тогашниот државен секретар на САД, Хилари Клинтон, а која ја објави „Викиликс“, ...

Баба Ванѓа за 2018: Кина го презема приматот од САД, нов вид енергија од...

Кина ќе стане следната светска суперсила, преземајќи го приматот од САД, а на планетата Венера ќе биде откриена „нова форма на енергија“, се двете...

Иринеј: Бугарската црква не смее да згреши и да ја прифати МПЦ-ОА

Содржината на писмото од МПЦ-ОА до Бугарската црква е позната само од медиумските извештаи и коментари, но тоа (писмото –н.з.) не е официјално поднесено...

Најскапата божикна елка на светот се наоѓа во  Белград(ВИДЕО)

Цената е четири пати повисока од онаа на елката пред Рокфелер Центарот во Њујорк, пренесе агенција Танјуг. 18-метарската вештачка елка поставена во центарот на Белград...

За секој по десет квадрати во најнаселеното место на светот

Најгусто населениот остров во светот и воедно најнаселено место нас светот е островот Санта Круз дел Илоте. Островот е дел од архипелагот Сан Бернардо,...

И затворските чувари од Бугарија и Македонија, ќе потпишат договор за пријателство

Меморандум за соработка ќе потпишат Синдикатот на вработените во затворите во Бугарија и Независниот синдикат на полицијата кој ги обединува и вработените чувари во...

Грчките политичари „како рогови во вреќа“ за идното име на Македонија

Партијата „Независни Грци, помалиот коалиционен партнер во владејачката коалиција во Грција, одговори на интервјуто на лидерот на најголемата опозициска партија, Кирјакос Мицотакис во кое...

Ана Дурловски: Луѓето во Македонија се плашат!

Ана Дурловски, сопруга на притворениот оперски пејач Игор Дурловски за настаните од 27 април, ја отвори душата за медиумите на германски јазик по настапот...

Европска народна партија му го честита изборот на Мицкоски

Европска народна партија (ЕПП), најголема политичка групација во Европски парламент, му честита на изборот на Христијан Мицкоски за нов лидер на сестринската ВМРО-ДПМНЕ. „Честитки за...

Коѕијас: Мицотакис не може да предложи решение за името

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вечерва на „Твитер“ му одговори на лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кој на премиерот Алексис Ципрас...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...