Грчки новинари притворени по жалба од министерот Каменос

Издавачот и главниот уредник на грчкиот весник „Филелефтерос“ (Либерал) вчера беа уапсени поради напис во кој се тврди дека несоодветно биле трошени средствата од...

Димитров: Треба да утврдиме заедничка историја на Бугарија и Македонија

Заедничката комисија, која согласно Договорот за добрососедство треба да помогне за надминување на разликите по историските, образовните и други прашања меѓу Бугарија и Македонија...

Бакојани: Ако биде ратификуван, ќе мора да го почитуваме преспанскиот договор

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција и актуелен пратеник, Дора Бакојани, запрашана за Договорот од Преспа изјави дека доколку тој биде ратификуван и...

Тимоние со Северна Кореја на насловните на балканските медиуми

Медиуми во соседството „ударно“ ја пренесуваат вчерашната изјава на францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, кој на македонските граѓани им порача дека алтернатива на...

Албанска историчарка: „Нема Грци, сите се Албанци. Ципрас е Албанец“

Aлбанскa историчарка во емисија на албанска телевизија изјавила дека „нема Грци, сите се Албанци. Ципрас е Албанец“. Историчарката Елена Кокаци, предизвика реакции и на дебатата...

Грција „шокирана“ од изјавата на Заев за „една Македонија“

Грчкиот портал In.gr се осврнува на „шокот предизвикан од неприфатливите изјави на Зоран Заев за неговата единствена ‘сопствена’  Македонија“ дадени во САД и на...

Скопје меѓу градовите чии имиња Британците тешко ги изговараат

Истражување спроведено од британската туристичка агенција Bolsover Cruise Club откри дека градот Птуј во Словенија е најтежок за изговарање на светот, односно дека 92...

ЕУ ги предупреди Косово и Албанија да не ја „отвораат“ границата

По изјвата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека на Нова година ќе биде отворена границата помеѓу Косово и Албанија како што е тоа меѓу...

Срамен графит на бугарски споменик во Ниш

Србија го отстрани  вандалскиот натпис на бугарска спомен-костурница во градот Ниш. Натписот се појави пред два дена а полиција го обезбедувала споменикот додека работници...

За францускиот амбасадор, Македонија е пред избор да биде Северна Кореја или….

„Изборот е Северна Македонија или Северна Кореја“ ги прнесува МКД.мк збoровите на францускиот амбдасадор во земјва. „Треба да знаете што ќе изберете“, рече францускит амбасадор...

Последни вести

Најтажниот поздрав на еден ,,терорист” до својот покоен татко

Обвинетиот за тероризам во процесот за 27 април Богдан Илиевски вчера расплака многумина кои ги загубиле своите татковци или еден ден ќе ќе го...

По закана од бомба, евакуиран суд во Атина

Апелациониот суд во Атина беше евакуиран утринава по два анонимни телефонски повици кои предупредуваат за поставена бомба. Весникот „Елефтерос Типос“...

Година на опасно живеење за новинарите – 80 убиени…

Дури  80 новинари беа убиени оваа година,  348 биле затворени, а 60 се наоѓаат во заложништво, покажува извештајо на „Репортери без граници“.

СБ на ОН: САД и Британија „за“, Русија и Кина „против“ војската на Косово

Претставниците на САД и Британија во Советот за безбедност на ОН вчера  ја поддржаа трансформацијата на косовските безбедносни сили(КБС) во војска, додека за...