Големо невреме се симнува од Словенија и Хрватска

Невреме проследено со силен дожд, град и молњи зафати големи региони од северните балкански земји, а има и тенденција на спуштање по полуостровот, но...

Лош ден за Колинда Грабар Китаровиќ и Реџеп Таип Ердоган

Хрватска денес го одбележува Националниот ден, а по тој повод беше собрано целокупното национално лидерство. Претседателот на Република Колинда Грабар-Китаровиќ, претседател на хрватскиот парламент,...

Ќе ги препознаете ли актерите во тепачката на Богородица? (видео)

Според дел од македонските медиуми учесниците во тепачката на граничниот премин кон Грција Богородица се македонски граѓани но според медиумите во Србија извесно е...

Бакнежи летаа низ Белград на првата мирна геј парада

Само ден по инаугурацијата на Александар Вучиќ за претседател на Србија се одржа новото издание на Геј парадата која годинава одеше под паролата "Нека...

Идниот косовски премиер за Голема Албанија, закана и за Македонија

Основачот на ултранационалистичкото косовско движење Самоопределување Албин Курти, кој е и кандидат за премиер, изјави дека обединувањето на Косово и Албанија ќе остане една од...

Грчкиот и бугарскиот претседател од Атина со барања до Македонија

Бугарија и Грција ќе продолжат да работат заедно во интерес на посилна и постабилна ЕУ затоа што тоа е иднина за Европа а во...

Британците не дозволуваат Макрон синдром, веднаш бркаат наставнички

Наставничката од средното училиште во англискиот Тонг, близу Братфорд, Амена Назам Кан е обвинета за сексуални односи со нејзин 18. годишен ученик и веднаш...

Балканот со помала закана од тероризам отколку Франција, Британија и Белгија

Исламскиот радикализам на Балканот е реална закана која што се преувеличува, тврди лондонскиот Меѓународниот Институт за статегиски студии (ИИСС) кој ги анализира безбедносните опасности...

Седум работи што ги научивме од бегалската криза

Консултантката на УНДП за млади и цивилно општество Сузана Дакаш пишува за 7 теми кои што Балканот ги научил од бегалската криза. Дакаш пишува дека...

ИИСС: Пропаднал обидот за руска пенетрација на Балканот и во Македонија

Меѓународниот Институт за статегиски студии (ИИСС) од Лондон тврди дека обидот на Москва да создаде блок од 4 неутрални или про - руски држави...

Последни вести

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Бура во СДСМ и меѓу “шарените” по изборот на нов министер за здравство

Изборот на неврохирургот, Венко Филипче кој беше советник на екс министерот за здравство, Никола Тодоров, а сега е советник во владата на премиерот Заев,...

Царкњас: Голем срам е во мир и со држава да им го даваме името...

Архимандрит Никодим Царкњас упати предупредувачки пораки до македонскиот народ во последната емисија „Во Центар“ на Васко Ефтов на телевизија Алфа, насловена „Дали ќе капитулираме како...

Венко Филипче потврдил дека е идниот министер за здравство

  Во наредните два дена, пратениците во Собранието ќе треба да се изјаснат за предлогот на СДСМ, за иден министер за здравство да биде избран...