Изгласана демаркацијата со Црна Гора, Косово чека укинување на визите

Косовското собрание денеска гласаше „за“ договорот за демаркација со Црна Гора. Осумдесет пратеници гласаа за таа одлука, а 11 беа против, објави РТК. Американскиот амбасадор...

„Катимерини“: Коѕијас патува во Скопје додека Москва притиска!

Коѕијас ќе замине на првиот директен лет меѓу Атина и Скопје по речиси 12 години, но неговото патување доаѓа во време на зголемени тензии...

Шест од десет Грци против решение со терминот „Македонија“

Јавноста во Грција е генерално позитивно расположена за продолжување на преговорите за името на „Скопје“, но негативно е расположена кон прифаќање на терминот  „Македонија“...

Далеку е Европа – На норвешка министерка и пресуди Фејсбук

Норвешката министерка за правда Силви Листауг денеска поднесе оставка, за да се избегне криза во десноцентристичката малцинска владина коалиција поради нејзиниот фејсбук статус....

Мило Ѓукановиќ пак се враќа на чело на Црна Гора

Црногорската Демократска партија на социјалистите (ДПС) го номинираше лидерот, Мило Ѓукановиќ, за свој кандидат на претседателските избори следниот месец. Ѓукановиќ, поранешен премиер кој му се...

Германија заговара укинување на Шенген!?

Новиот министер за внатрешни работи на Германија Хорст Зеехофер повика на укинување на Шенген и побара засилена гранична контрола, информира „Дојче веле“. ЕУ не ги...

Ердоган ќе ги бара ветените пари од ЕУ за сириските бегалци

Турција ќе го побара од Европската унија остатокот од ветените 3 милијарди евра за сириските бегалци кои се згрижени во Турција. Претседателот Таип Реџеп Ердоган...

За „Катимерини“ министерот Никола Димитров е член на ВМРО-ДПМНЕ

Во денешен коментар на атински „Катимерини“ насловен како „Облаци надвиснуваат над преговорите со ФИРОМ“, авторот Василис Недос вели дека шефот на македфнската дипломатија, Никола...

Рама до Иванов: Без Албанци нема Македонија

Албанскиот премиер преу својот профил на Фејсбук упати предупредувачка порака до претседателот Ѓорге Иванов. Во врска со одбивање на шефот на македонската држава да потпише...

Коѕијас доби куршум во писмо

Куршум завиткан во писмо пристигна на почетокот на неделата во Министерството за надворешни работи и го примил лично министерот, Никос Коѕиас. Писмото, наводно, имало врска...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...