Грчки политолог: Некои во Грција остануваат заробени во минатото

„Некои во оваа земја се чувствуваат поврзани со историјата на чудесно заостанат начин. Остануваат заробени во минатото и не разбираат дека светот се развива...

Ципрас има и друга мака, не е само името

Главниот советник на турскиот претседател Ердоган, Јигит Булут порача дека секој грчки функционер кој би се осмелил да стапне на спорната група острови Имиа,...

Оживува идејата за заедничка граница на Грција со Србија

Идејата за заедничка граница на Грција и Србија, која во првите години на македонската независност се врзуваше за тогашниот грчки премиер Константин Мицотакис и...

Бараат од бугарски наставници да кажат дали се мажи, жени или нешто друго

Раководството на ВМРО - БНД протестира против анкетите на ЛГБТ организации кои се спроведуваат меѓу наставниците и директорите во бугарските училишта. Во партијата се загрижени...

Романската влада го заборави знамето на ЕУ

Гаф или јасен сигнал до ЕУ? Најнова фотографија на членовите на романската влада предизвика жива дебата на социјалните мрежи, бидејќи на сликата го нема...

Антифашисти и „Златна зора“ денес нa протести во Атина

Грчката полицијата во главниот град презема превентивни мерки да спречи „средба“ и евентуален судир на денешните протести организирани од две спротивставени групи во Атина. Антифашистички...

Српски новинар го откри убиецот на Оливер Ивановиќ, кој добил 40 илјади евра

Српскиот новинар Стефан Цветковиќ, објави неколку фотографии од лице за кое тврди дека е вмешано во атентатот врз Оливер Ивановиќ. Според новинарот, до оваа...

„Армијата ќе влезе во парламентот“ – второ заканувачко писмо за Коѕиас

Второ писмо, овој пат со навредлива содржина за министри и претставници од власта и напишано на машина за пишување, било испратено од непознати лица,...

Атина се подготвува за митингот – три метро-станици ќе бидат затворени

Метро станиците „Синтагма“, „Универзитет“ и „Омонија“ во центарот на Атина ќе останат затворени в недела, 4 февруари, во пресрет на големиот митинг насловен „Во...

Нимиц: Решението за името не треба да влијае на идентитетот на ПЈРМ

„Сите нации имаат своја перцепција за нивниот идентитет и за некој е тешко е да го прифати тоа... Проблемите што се преговараат (со Скопје) имаат...

Последни вести

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

„Микомп“: Проектот е за реинкарнација на предмети, а не на луѓе

Средствата во висина од 211.500 денари за реинкарнација што ги добила фирмата „Микомп“ ДООЕЛ од Прилеп од Владата се наменети за реинкарнација на предмети,...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...