Спираки: Дали Германија ѝ дала понуда на Атина во замена за решение за името

Владата има обврска да им ја каже вистината за преговорите со Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) околу прашањето за името, изјави вчера портпаролката на...

Иронијата на една војна

Трамп: Одиме, прво со полн плотун твитови со разорувачко дејство, потоа смирување на ситуацијата со дипломатски твитови... А, потоа стратешки насочени мистериозни пораки „Можеби ќе...

СБ на ОН: Со нападите Сирија се враќа во камено доба

На барање на Русија денеска се одржува итна седница на Советот за безбедност на ОН, во врска со нападите на САД, Велика Британија и...

СИРИЗА се спротивстави на бомбардирањето на Сирија

Грчката владејачка партија, на лидерот и актуелен премиер Алексис Ципрас, денеска изрази противење на ракетните напади врз Сирија, за кои се вели дека претставуваат...

И што по бомбардирањето на Сирија?

Денешното бомбардирање на Сирија од САД и нивните сојузници, Велика Британија и Франција,  покренува голем број прашања. Првото и најважно е поврзано со американската надворешна...

Ципрас го одбил Макрон за учество во нападите во Сирија

Грчките вооружени сили нема да учествуваат во каква било можна воена операција во Сирија, изјави премиерот Алексис Ципрас за време на телефонскиот повик во...

Согласноста дека има и грчки иредентизам ја налути опозицијата

Министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, се чини дека ги прифаќа, иако индиректно тврдењата на Скопје дека Грција наводно има иредентистички цели против соседната...

Путин: Нападите го кршат меѓународното право

САД и нејзините сојузници ја прекршија Повелбата на ООН и меѓународното право, изјави рускиот претседател Владимир Путин, во реакцијата американско-француско-британската интервенција во Сирија. Тој најави...

Косово ги поддржа нападите врз Сирија предводени од САД

Косово застана зад воздушните напади врз Сирија што ноќеска ги изведоа САД, Велика Британија и Франција. „Косово стои заедно со интервенцијата на евроатлантските сојузници за...

Дамаск го осуди нападот, Асад се појави на работа (ВИДЕО)

Официјален Дамаск ја осуди, какошто се нагласува, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Нападит што ги извршија САД, Велика Британија и Франција,...

Последни вести

Додека СДСМ и ДУИ му предвидуваат пуч, Мицкоски добива важна поддршка

Додека високи претставници на СДСМ и ДУИ брифираат за раскол во раководството на опозицијата лидерот на ВМРО - ДПМНЕ добил значајна внатрепартиска поддршка од...

Горбачов: Знаат ли САД што прават?

Американскиот претседател најави еднострано раскинување на Договорот за уништување и забрана за производство на проектили со краток и среден дострел (INF), и ја обвинија...

Мукоски налета на врата што не може да ја отвори (ВИДЕО)

Пратеникот на опозицијата Крсто Мукоски кој е под истрага за отварање на собраниските врати на 27 април конечно се соочи со врата што не...

Исмајлоска – Старова: Ако владата ги исполни 4-те барања ќе гласам за промена на...

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни измени, а најголема поддршка...