Пост на денот: Начинот на кој гласавте во Собрание докажува дека сте чисти Бугари

Режисерот Александар Русјаков на својот профил на Фејсбук пренесува објава на социјалната мрежа од Добри Божилов од Бугарија и се однесува на случувањата во...

Поглед од Париз: Референдумот во Македонија пример за европската демон-кратија

Францускиот конзервативен портал „Булевар Волтер“ се осврнува на неодамнешниот референдум во Македонија, оценувајќи го како добар пример за европската демонкратија (владеење на ѓаволот), како...

Пандов: МВР го апси Миленко Неделковски

Некогашниот пратеник Александар Пандов тврди дека во моментов МВР го апси водителот Миленко Неделковски. "Притисокот кон слободата на говорот и слободно мислечките луѓе од страна...

Мијалков бара единство: Историското ВМРО било про-западно како и ДПМНЕ

Не е време за создавање поделби. Ни треба единство како никогаш до сега, вели екс директорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ,...

И тоа го дочекавме: СДСМ го брани Мијалков од ВМРО-ДПМНЕ

По 11 години како централна цел на напади од СДСМ од вчера екс шефот на Управата за државната безбедност Сашо Мијалков веќе не е...

БЕСА ќе бара поголеми права за Албанците, за да поддржи уставни измени

Крилото на БЕСА со кое предводи Биљал Касами ќе поднесе амандмани за унапредување на правата на Албанците, а во зависност од дебатата за нивните...

Милошоски и формално ја потврди поддршката за Мицкоски

Антонио Милошоски ја потврди јавно поддршката за лидерот на својата партија Христијан Мицкоски. "Драматичните случувања во Собранието и нелегалниот чин против Уставот, барем дадоја појасна...

Убиениот Кашоги на парчиња бил изнесен од конзулатот во Истанбул

Турските власти веруваат дека делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги биле изнесени од Турција и дека тоа го сторил еден од...

Уште еден влијателен пратеник му изразил поддршка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Екс спикерот на Собранието Трајко Вељановски изрази јавна поддршка на лидерот на опозицијата и најголемата македонска партија Христијан Мицкоски. ,,Во овие тешки моменти за Република...

Мукоски ги изневери и вевчанските советници што дадоа оставка за него

Гласањето на пратеникот Крсто Мукоски за амандмански интервенции во Уставот ги разочара и четворицата советници на ВМРО-ДПМНЕ и сограѓани од Вевчани, кои во декември...

Последни вести

Твит на денот: Пратениците што гласаа за самостојна Македонија не ги чуваше полиција

Гоце Егејчето е авторот на твитот на денот, во кој ги споредува гласањето на пратениците за осамостојување на Македонија во 1991 година и тоа...

Фрапантни разлики во обвинението и доказите од 27 април

За разлика од наводите дадени од обвинителството за случајот 27 април при изведување на доказите, присутните на денешното судење укажуваат на низа ситуации кои...

Москва ги обвини САД за манипулирање на гласањето во македонскиот парламент

Руското министерство за надворешни работи оценува дека гласањето во парламентот на БЈРМ, што го отвори патот за промена на името на земјата, беше спроведено...

Палмер им честита на уставоменувачите и ги заобиколи Иванов и Мицкоски

Метју Палмер, заменик-помошник на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, за време на денешната посета на Македонија ја нарече историска одлуката на...