ММДЧП бара опозицијата да ја спречи промената на името

"Знаеме дека „Владата“ на СДС – донесена на власт од страна на САД – се најголемите предавници во историјата на Македонија. Но ВМРО-ДПМНЕ, како...

Скандалозно: Македонски конзул во Хрватска згрозен од нашата амбасада во Загреб

Горан Калоѓера, повеќегодишен почесен конзул на Република Македонија во Хрватска е згрозен од односот на персоналот на македонската амбасада во Загреб и од незаинтересираноста...

Македонката Ансарова со триумф на кариерата во ултимејт фајт

Нина Ансарова, 33-годишна Македонка од Флорида, САД, ја оствари најзначајната победа во својата десетгодишна кариера, совладувајќи ја фаворитката Клаудија Гаделја од Бразил во борба...

Критичарката на претходната власт Бужаровска разочарана од сегашната

Жестоката критичарка на претходната власт, писателката и книжевна преведувачка Румена Бужаровска, ја искритикува и сегашната на регионалната саемска програма „Македонија чита“ во рамките на...

Комисијата на маки: Имало ли бугарска окупација во Втора светска војна? (ВИДЕО)

Претседателот на македонскиот дел од Заедничката комисија за историјата, Драги Ѓоргиев, очекува терминот окупација за време на Втората светска војна да биде една од...

Каракачанов не попушта: Ако сака пријателство, Македонија да ги преправи учебниците

Вицепремиерот и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов во интервју за БНР, реагираше на соопштението на македонското МНР по повод неговата вчерашна изјава дека ќе...

Нова закана од Софија: Со овој менталитет Македонија не може во НАТО

Вицепремиерот и министерот за одбрана на Бугарија Красимир Каракачанов изразува незадоволство од работата на бугарско-македонската комисија за историја, која преговара за заедничкото историско...

„Комитите“ предупредуваат: Каде има жолти елечиња?

Навивачката група „Комити“ најавува дека нема да молчи откако полицијата без никаква причина вршела притисок врз нивни членови. „Почекавме малку, за да не реагираме импулсивно...

Ердоган загрижен за протестите и прекумерната употреба на сила во Франција

Турскиот претседател со загрижност ги следел сцените од демострациите на „Жолтите елеци„ во Франција и изјави дека остро се спротивставува  на хаосот предизвикан од...

МНР му одговори на Каракачанов: Пријателството подразбира почит…

Република Македонија и понатаму ќе продолжи со својата проактивна, конструктивна и добрососедска политика, во духот и на потпишаниот Договор со Бугарија и на европските...

Последни вести

„Жолти елеци“ затворени во штала за коњи во Белгија

Белгиската полиција, наводно, неколку часови држела затворени демонстранти во штала за полициски коњи во општината Etterbeek. Повеќе од 400 лица биле уапсени на неодобрениот митинг...

Жидас Даскаловски: Тиранската платформа се остварува

„Тиранската платформа чекор по чекор се остварува. Изборното ветување на СДСМ за излегување од рамките на Охридскиот договор води кон тоа, потврдување и применување...

Лажат за уставот, по менување нема каење – пишува Горан Момироски

Последниве денови како кула од карти се распаѓа позицијата на македонската влада за бетонираниот македонски идентитет. Најпрвин од Грција ни дојде абер од повеќе врвни...

Се најавува национален револт и во Португалија

По протестите на „жолтите елеци“ во Франција сега се најавуваат слични демонстрации во Португалија. Барем така тврди движењето креирано на Фејсбук наречено „Да ја запреме...