Пуштена марка „Македонија во ЕУ – Велика Британија“ една година по Брегзит?!

„Македонска пошта“ минатата година пуштила пригодна марка од едицијата „Македонија во ЕУ“ со мотиви од Велика Британија, иако Британците една година претходно изгласаа излегување од...

Судот во Солун одлучи да ги екстрадира, Грујовски и Бошковски поднесоа жалба

Одлука да бидат екстрадирани во Македонија донесе Судот во Солун, за поранешните разузнавачи на УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски. Одлуката беше донесена на 22...

Пожар во „Кулата Трамп“ во Њујорк (ВИДЕО)

Њујоршката противпожарна бригада објави дека избил „мал пожар“ на познатата зграда на Трамп, а се верува дека причина за тоа бил дефект во инсталациите. Според...

Малолетна „киднапирана“ гостиварка, по два дена момчето ја вратило во полиција

Два дена траела голготата на 50-годишниот гостиварец И.П., кој избезумено – со помош на полицијата, пријатели и роднини - ја барал својата 15-годишна ќерка....

Каменос: Ни „горна“ ни „нова“ и никако „Македонија“

Македонија е една и грчка, како што ја опиша Константинос Караманлис. Не го даваме грчкиот термин „Македонија“. Постојат словенски термини, како што е Вардарска,...

Павловска-Данева: Зошто Законот за јазици беше со европско знаменце?

Универзитетската професорка, Ана Павловска-Данева, за новиот Закон за употреба на јазиците, што го усвои парламентарното мнозинство на СДСМ и ДУИ, вели дека закон од...

Одново тесно, но Црна Гора е мината, Македонија во следната рунда од ЕП

Нашите ракометари се помачија, но на рутина, на искуство и на „сув“ квалитет го добија мечот против Црна Гора со 29-28 и со две...

Хрватски колумнист: Зошто на Грците им пречи демократска Македонија?

Хрватскиот новинар, филозоф, дипломат, преведувач, публицист, есеист и пишувач на осврти Бенјамин Толиќ во својата колумна за хрватскиот информативен портал „Хрсвијет.нет“ прави паралела меѓу...

Силна бура дивее низ Европа, загинаа седум лица (ВИДЕО)

Најмалку седум лица ги загубија животите денес во моќна бура што се ги погоди Холандија, Белгија, Германија и други европски земји Најмалку три лица загинаа...

Со коњи од Крит до Солун за да ја одбранат Македонија од „Скопјаните“!

Протестот најавен за утре во Солун, очигледно, побудил интерес и во (нај)оддалечените делови на Грција, како што е, на пример, островот Крит, од каде...

Последни вести

ЕФА: Време е Бугарија да почне да ги почитува малцинствата

Делегација на Европската слободна алијанса  ја посети Бугарија за да ја испита состојбата на македонското малцинство во Бугарија. ЕФА стои цврсто на уверувањето дека најголемото...

Грчки новинар ги обвини соседите за уривање на преговорите за името

Димос Верикиос, новинар и потпретседател на грчката телевизија Алфа, во својата 15-минутна анализа во емисијата „Хепи деј“ утрово ги обвини Србија, Албанија, Бугарија и...

Границата на Бугарија е привремено блокирана

Границта на Бугарија е привремено блокирана и во двата правци – за влез и излез во и од земјата. Преминувањето преку сите гранични премини во...

Идејата на Рама за „заеднички претседател“ несоодветна за  ЕК

Европската комисија реагираше на изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека посакува Албанија и на Косово да имаат заеднички претседател, а портпаролката на Кетрин...