Никола Груевски не поднесе оставка!

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ се обрати вечерва нешто по 23,30 часот, но и покрај очекувањата на некои аналитичари кои тврдеа дека по убедливата победа...

Европа на штрек- џихадистите се враќаат, и Балканот на удар

Генералниот секретар на Интерпол Јирген Шток во Сараево изјавил дека поради враќањето на џихадистите по нивниот пораз во Ирак и Сирија се менува и...

„Сме се фатиле со Скопје, а вистинска закана ни е Анкара”

Новинарот Том Елис во својата колумна објавена во денешниот број на грчкиот весник „Катимерини“ посочува дека вистинска закана и иредентизам Грција треба да бара...

Македонија поддржа осуда на Русија за мешање во Грузија

Македонија се најде меѓу државите што на заседанието на Постојаниот совет на ОБСЕ дале поддршка за осудата на активностите на Русија во деловите на...

Коѕиас: Македонија како невеста што го зема презимето од мажот

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас ја споредува Македонија со невеста на свадба која се мисли дали да го прифати презимето на сопругот. - Ние...

Нимиц ни носи тест, тврди дека не донесол предлог за името (Видео)

По повеќе од 2 години медијаторот и специјален претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц пристигна во Скопје каде...

Јилдирим: Не е во ред една земја да и наметнува име на друга

Турскиот премиер вели дека е погрешно Грција да диктира кое треба да биде официјалното име на Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ), но додава дека...

Грција до крајот нема да ги открива „црвените линии“

По изјавите на посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц за името на северниот сосед,  заменик-министерот за надворешни работи, Јанис Аманатидис за грчката „Скај,тв“ не го...

Режисерот Дел Монако со фластер на устата како протест за Дурловски (ВИДЕО)

Италијанскиот оперски режисер Џанкарло дел Монако се придружи на стотиците повици за правда и ослободување на македонскиот оперски пејач Игор Дурловски со видеопорака што...

Џорџ Сорос во приватна хуманитарна компанија има пари колку економијата на Албанија

Мултимилијардерот крие 18 милијарди долари што американските даночни власти никогаш нема да можат да ги допрат, пишуваат медиумите. Милионерот во приватна хуманитарна организација има доларски износ...

Последни вести

ЕФА: Време е Бугарија да почне да ги почитува малцинствата

Делегација на Европската слободна алијанса  ја посети Бугарија за да ја испита состојбата на македонското малцинство во Бугарија. ЕФА стои цврсто на уверувањето дека најголемото...

Грчки новинар ги обвини соседите за уривање на преговорите за името

Димос Верикиос, новинар и потпретседател на грчката телевизија Алфа, во својата 15-минутна анализа во емисијата „Хепи деј“ утрово ги обвини Србија, Албанија, Бугарија и...

Границата на Бугарија е привремено блокирана

Границта на Бугарија е привремено блокирана и во двата правци – за влез и излез во и од земјата. Преминувањето преку сите гранични премини во...

Идејата на Рама за „заеднички претседател“ несоодветна за  ЕК

Европската комисија реагираше на изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека посакува Албанија и на Косово да имаат заеднички претседател, а портпаролката на Кетрин...