Истражители од САД ги чешлаат трошењата на амбасадата во Скопје

„Аналитичари од Канцеларијата за отчетност на владата на САД (ГАО) престојуваат во Македонија за да извршат теренски активности, што произлегуваат од оценувањето што ГАО...

Плакат за протести: Македонија е крволочен ѕвер а Грција жртва што се брани

„Комитите ни се пред врата. Ѝ требаш на Македонија. Сега сите заедно“, пишува на пропагандниот плакат со кој грчките граѓани се повикуваат на неделниот...

Српската опозиција збунета од драмата со Македонија, земја пријател

Српските пратеници од опозицијата бараат одговори зошто српските власти ги повлекоа сите свои дипломати од Скопје. И тие се сомневаат во вистинските причини за ваквиот...

ЕФА: Време е Бугарија да почне да ги почитува малцинствата

Делегација на Европската слободна алијанса  ја посети Бугарија за да ја испита состојбата на македонското малцинство во Бугарија. ЕФА стои цврсто на уверувањето дека најголемото...

Таравари тврди дека нема лекарска грешка во случаите на починатите бебиња

Трите бебиња кои минатата недела починаа на клникиката за гинекологија биле со белодробни проблеми, а Министерството за здравство ги очекува резултатите од направената обдукција...

Јункер не не гледа во ЕУ пред 2025

Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер не ја гледа Македонија како сериозен кандидат кој во наредниве 8 години може да стане член на...

Захариева гледа шанси за ФИРОМ во ЕУ (ВИДЕО)

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева се залага за поголема присутност и анагажираност на Европска унија во земјите на Западен Балкан за да се...

Ципрас: Направете чекори кон взаемнo прифатлив договор

Грчкиот премиер, од владата на македонскиот премиер Зоран Заев очекувал во пракса, а не на зборови, да направи потези за да започнеле суштински разговор...

Денеска обвиненија за 27 април, сите ќе одговараат за тероризам

Денеска треба да биде поднесено обвинението за настаните од „ 27 април“. Ова го најави јавниот обвинител на РМ, Љубомир Јовески, во интервју за...

Во 2021 година Тирана ќе ни биде 100 километри поблиску

За три години, патот Албанија- Македонија ќе се се скрати за 100 километри. Министерството за инфраструктура во Тирана вчера склучило договор со албанската компанија...

Последни вести

Искршено возилото на аналитичарот што најави пластична операција на Македонија

Љупчо Ристовски, претседател и коосновач на Институт за доблесна и вредносна политика „Интегра“, кој пред неколку дена констатира дека на Македонија ѝ се подготвува...

„Фризерката“ ќе биде хигиеничарка за 300 евра во МЕПСО

Од МЕПСО денеска ја демантираа информацијата дека лице со иницијали П.К.  била вработена како фризерка и за тоа ќе зема плата од 43.900 денари. „Во...

„Балкан Инсајт“: Македонија ја ограничува слободата на медиумите

„Македонската влада и опозиција го користат бурниот период околу претстојниот референдум за името, за повторно да се воведе рекламирање финансирано од државата, кое беше...

Премиерот Заев за нацистичкиот злосторник Џемо Хаса (ВИДЕО)

Австралискиот новинар со македонско потекло Саша Узунов го прашува македонскиот премиер Зоран Заев дали ќе го тргне споменикот на Џемо Хаса водач на балистичкото...