Меркел им „вртела“ на Ципрас и на Заев!

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера телефонски разговарала со грчкиот премиер Алексис Ципрас и со неговиот македонски колега, Зоран Заев. Ова беше потврдено од канцеларијата за...

Химната: Ќе ја пееме по старо, официјално мора да биде со новото име

Покрај името, опсегот, името на нацијата, јазикот, кратенките за интернет, трговски марки Македонија и Грција разговараат и за промена на химната. Грчката страна инсистира сите...

Бутарис бил натепан поради Македонија

Во жесток коментар, „Катимерини“ го осуди нападот врз солунскиот градоначалник Јанис Бутарис по кој тој заврши во болница со повреди на главата и екстремитетите...

Видеото поради кое беше нападнат градоначалникот на Солун (ВИДЕО)

Изјавите за Турција, Македонија и Израел се причините поради кои во саботата на комеморација за масакрот врз грчките Понди беше нападнат градоначалникот на Солун...

Откажувањето од „Јужен тек“ беше голема грешка, му порачаа на Радев во Москва

Бугарскиот претседател кој од вчера е во официјална посета на Руската федерација и во средбите со своите домаќини Владимир Путин и вчера со Дмитриј...

Коѕијас бара име од списокот на Нимиц

Шефот на грчката дипломатија од Вашингтон индиректно порача дека за него не е прифатлив предлогот „Република Илинденска Македонија“. „Ја поддржуваме потребата за прифаќаме едно од...

Ќе биде ли Македонија „илинденска“?

Грчките граѓани не го делат оптимизмот на нивниот премиер Алексис Ципрас според кој  „никогаш досега нашите две земји не биле толку блиска до постигнување...

„Замаглена“ биографија за вработување во КХВ на сестрата на Катица Јанева

Собранието вчера не ја изгласа за заменик-претседателка на Комисијата за Хартии од вредност Лиле Делиџакова која е сестра на Специјалната јавна обвинителка затоа...

Позајмените вратоврски на Заев и Димитров на лидерската средба (ФОТО)

Анализата на пораките од лидерската средба што ја направи expres.mk во делот на вокабуларот и општите пораки покажа и една друга невообичаена ситуација поврзана...

Ќулавкова до власта за „Илинденска“: Зошто сами влегувате во стапица?

Академик Катица Ќулавкова го критикува предлогот на македонскиот владин врв за новото име на државата да биде „Република Илинденска Македонија“. „Makedonski без превод на англиcки...

Последни вести

Не е само Македонија, Грција има проблем и со другите

Со исклучок на грчкиот дел на Кипар, Бугарија е единствен сосед на Грција со кој има генерално добри односи. Според геостратегискиот атлас со Македонија и...

По канабисот на ред е распределба на бизнисот со Афион

По распределбата на бизнисот со медицинска марихуана која е во полн ек на ред е агендата за силен развој на бизнисот со одгледување на...

Атина бара странците да „удрат“ на ВМРО-ДПМНЕ за името

Меѓународната заедница да се фокусира на македонската опозиција да прифати уставни измени и Ерга Омнес со цел земјата да влезе во НАТО и да...

Лебедот и Самоиловата тврдина во Охрид (ФОТО)

Извонредна фотографија на Лебед и Самоиловата тврдина во Охрид направена од фотографот Стојан Стојановски е објавена на неговиот Твитер профил. https://twitter.com/Stojan2s/status/999047888884858880