Владиниот протокол пак затаи: Премиерот обезбеди милионска реклама за Самсоненко

Подарокот од македонскиот премиер Зоран Заев за српскиот претседател Александар Вучиќ е симболичен гест од македонската страна но изразено во маркетинг контекст вреди десетици...

Белграѓанка остави бебе во автомобил, „пајакот“ го однесе

Во понеделникот вечерта, „пајак“ службата подигнала автомобил на една белграѓанка во која го оставила шестмесечното бебе. Од белградското Јавно комунално претпријатие „Паркинг сервис“ веднаш реагирале...

„Шарен директор“ платил 4000 долари за авио карта а можел да стигне и за...

По откритието на адвокатот Александар Тортевски дека член на „Шарената револуција“ кој сега е директор во една владина институција за неколку месеци потрошил десетици...

Османи: Без влада во Берлин може да се одложи приближувањето до ЕУ

Македонскиот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи изрази загриженост дека проширувањето на Европска унија би можело да се одолговлекува поради неможноста да се формира влада...

Прогрчки владика и Бугарската телевизија го урнале договорот МПЦ – БПЦ

Договорот за признавање на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија како црква ќерка на Бугарската православна црква (БПЦ) пропаднал затоа што јавноста прерано дознала...

Дали Хан го премисли Артан Груби?

Утрешната седница на Комисијата за европски прашања (КЕП) на која требаше да има второ читање на законот за употреба на јазиците, е одложена. Одложувањето доаѓа...

Владика Агатангел: Тезата за црква-мајка има цел да ни го затне изворот

Митрополитот повардарски Агатангел со соопштение за јавноста се спротивстави на барањето на Македонска православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) до Бугарска православна црква (БПЦ)...

ОМД: Народот не се согласува да има маќеа, негова мајка е Македонија!

Загрижена од последните случувања во и околу Македонија, Обединета македонска дијаспора (ОМД) упати повик за македонско национално единство. „Почитувани Македонци, ова се историски моменти од...

Ал Џезира: Македонија и официјално станува „двојазична држава“  

Новиот, трет закон за јазиците во последните десет години, предвидува албанскиот јазик конечно да станe втор официјален јазик во Македонија. Предлог-законот наметнува обврска албанскиот...

Тело како вселенскиот брод од филмот „Одисеја 2001“ пролета крај земјата (АНИМАЦИЈА)

Невообичаемниот голем вселенски објект, кој неодамна беше регистриран како прво тело од друг ѕвезден систем, кој деновиве помина низ Сончевиот систем се покажа уште...

Последни вести

Насловот наречен “Паника на Бихаќка и Илинденска”

Мал момент на деконцентрација на уредниците на еден од највлијателните и најчитани македонски портали предизвика немир и дилеми во Владата и во седиштето на...

ДОМ бара забрана за дизел возила во центрите на македонските градови

Коалициониот партнер на СДСМ на Лиле Поповска од владата бара да забрани користење на дизел возила во централните зони на Скопје и други поголеми...

Германски ултранационалисти маршираа во Берлин

Поддржувачите на националистичката партија Алтернатива за Германија денес маршираа низ центарот на Берлин, во знак на протест против владата на канцеларката Ангела Меркел. Полицијата соопшти...

Мицотакис можел да живее со нерешено прашање за името

„Дваесет години живеевме со овој проблем, со ова нерешено прашање, според тоа можеме да живееме уште 2-3 години. Доколку имам политичка одговорност, проблемот ќе...