Поранешен премиер прифатил Горна Македонија (ВИДЕО)

Поранешниот министер за надворешни работи Александар Димитров во емисија на 1тв тврди дека поранешниот премиер Љубчо Георгиевски пред 18 години се согласил со промена...

Еврозоната ја одложи финансиската помош за Грција

Министрите за финансии на земјите членки на Еврозоната не донесоа одлука за исплата на последната транша од пакетот помош за Грција. По завршување на...

Ништо од старт на преговори со ЕУ годинава, евентуално напролет!

Новинската агенција Макфакс од свои извори во Брисел дошла до „нон пејпер“ што циркулира меѓу земји-членки што се противат за почеток на преговори на...

ЕУ и НАТО да ја употребат хашката пресуда за Македонија, бара бугарски експерт!

Иван Николов, директор на списанието „Бугарија-Македонија“, смета дека прашањето за името на Македонија ќе се реши само со интервенција на Европска унија и на...

Македонија и Грција одбиле по два предлога, останува само еден активен

Предлогот „Република Северна Македонија“ се враќа на голема врата во преговорите за името по денешните разговори во Њујорк. Ваквиот пресврт се случил откако двете страни...

Кога медијаторот ќе замолкне, Нимиц не успеал да креира документ прифатлив за сите

Медијаторот Нимиц се откажал од давање изјава во Обединетите Нации откако попладнево во Њујорк заврши средбата со министрите Димитров и Коѕиас. Иако ијавата беше...

ОН ја избришаа најавата за Нимиц, медијаторот без изјава

Иако најавена за 17 часот и 30 минути по македонско време Обединетите нации ја избришаа најавата за изјава на медијаторот во грчко - македонскиот...

Започна една од најважните средби за името од 1995 година (ФОТО)

Пред околу еден час (16.00) односно околу 10 часот по локално време во Њујорк започна можеби најважниот состанок за името од април 2008 година...

ЦРМ потврди дека шестмина функционери патувале во Боцвана

Централниот регистар на Република Македонија ги потврди информациите дека нивни претставници службено патувале во далечната африканска држава Боцвана на меѓународна конференција. Според соопштението лиферувано до...

Стоилковиќ за „Политика“: Албанците се политички газди во Скопје

Иван Стоилковиќ, лидер на Демократска партија на Србите во Македонија (ДПСМ) и пратеник, во интервју за белградскиот весник „Политика“ констатира дека Албанците се политички...

Последни вести

Насловот наречен “Паника на Бихаќка и Илинденска”

Мал момент на деконцентрација на уредниците на еден од највлијателните и најчитани македонски портали предизвика немир и дилеми во Владата и во седиштето на...

ДОМ бара забрана за дизел возила во центрите на македонските градови

Коалициониот партнер на СДСМ на Лиле Поповска од владата бара да забрани користење на дизел возила во централните зони на Скопје и други поголеми...

Германски ултранационалисти маршираа во Берлин

Поддржувачите на националистичката партија Алтернатива за Германија денес маршираа низ центарот на Берлин, во знак на протест против владата на канцеларката Ангела Меркел. Полицијата соопшти...

Мицотакис можел да живее со нерешено прашање за името

„Дваесет години живеевме со овој проблем, со ова нерешено прашање, според тоа можеме да живееме уште 2-3 години. Доколку имам политичка одговорност, проблемот ќе...