Браво за Најчевска, Тричковски, Трајаноски и Орданоски

Новинарот и аналитичар Драган Милосавлевиќ на свој начин, преку иронија, ги коментира последните навреди упатени кон 200 интелектуалци кои објавија проглас за името. Во неговиот...

Џамбаски: Да нема граница меѓу Охрид и Црното море

„Нашата лична политичка задача ќе биде завршена кога ќе биде демонтирана границата на Деве Баир“, изјавил бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски. Според него, најголем политички успех...

Еди Рама посака Албанија и Косово да имаат еден претседател

Албанскиот премиер вчера, изјави дека неговата земја и Косово еден ден би можеле да имаат единствен претседател како „симбол на национално единство“ меѓу Тирана...

Фрчкоски: Договорот со Грција е посилен по важност од уставот

Геостраегијата на НАТО и САД кои се наши стратешки пријатели е таква што сакаат да го затворат концептот на некакви отворени прашања на западен...

Либанците „го седнаа“ Тилерсон на пониско столче пред празна маса (ВИДЕО)

Силно одекна дипломатскиот скандал што се случи за време на посетата на Либан на американскиот државниот секретар, Рекс Тилерсон. Сите влијателни медиуми на Запад објавија...

Омраза, „проевропски“ и „антиевропски“ Македонци, колумна на Горан Момироски

Прогласот на групата од околу 200 македонски интелектулци кои што од политичките лидери следејќи ги меѓународните конвенции за човекови права и за правата на...

Касами не го признава Гаши за лидер на БЕСА

Kрилото во БЕСА предводено од Биљал Касами го оспорува правото на другата групација, која на вчерашниот конгрес во Тетово го избра Африм Гаши за...

Атина мора да стигне до „заборавените“ Грци во Африка

Грција мора да изгради мостови и да се доближи до Грците во Африка, изјави заменик-министереот за надворешни работи задолжен за Грците во странство, Тернес...

Трајаноски: Прогласот за името е полн со лаги, интелектуалците „бу…и“

Граѓанскиот активист Жарко Трајаноски на „Фејсбук“ прави „Проверка на факти“ во писмото потпишано од, како што самиот ги става во наводници, „200 интелектуалци“, кои...

Силјановска – Давкова: Република Македонија меѓу фиромизацијата, македониџизацијата и демакедонизацијата (1)

Во неколкуте, од Нимиц предложени сложени имиња, клучниот збор „Македонија“ за надворешна употреба, фигурира како „Makedoniјa” на светските и други јазици,...

Последни вести

ЕФА: Време е Бугарија да почне да ги почитува малцинствата

Делегација на Европската слободна алијанса  ја посети Бугарија за да ја испита состојбата на македонското малцинство во Бугарија. ЕФА стои цврсто на уверувањето дека најголемото...

Грчки новинар ги обвини соседите за уривање на преговорите за името

Димос Верикиос, новинар и потпретседател на грчката телевизија Алфа, во својата 15-минутна анализа во емисијата „Хепи деј“ утрово ги обвини Србија, Албанија, Бугарија и...

Границата на Бугарија е привремено блокирана

Границта на Бугарија е привремено блокирана и во двата правци – за влез и излез во и од земјата. Преминувањето преку сите гранични премини во...

Идејата на Рама за „заеднички претседател“ несоодветна за  ЕК

Европската комисија реагираше на изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека посакува Албанија и на Косово да имаат заеднички претседател, а портпаролката на Кетрин...