Божидар Димитров ќе прави професорска партија

Професорот познат во овдешната јавност по иритирачките ставови за Македонија, деновиве поднел барање за создавање на професорско политичко движење во Бугарија. „Ќе направиме политичко движење...

Ахмети: Името да се реши со договор на двете влади, не на референдум

Претседателот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети, не се согласува за името на Република Македонија да решаваат граѓаните на референдум, сметајќи дека проблемот...

Партијата на Ердоган ќе отвори претставништво во Македонија

Партија на правдата и развојот (АК партија) на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави отворање претставништва во девет градови во седум земји, меѓу кои...

По тешката навреда од Бутарис, Заев да не оди во Солун!

По срамното тврдење на солунскиот градоначалник, Бутарис, дека македонскиот премиер „самиот се повикал“ Новогодишната ноќ да ја помине во Солун, најмалку што може да...

Скопје трет најевтин град за странци во светот

Анализирајќи ги трошоците за живот на странските државјани, консултантската фирма „Мерсер“ го позиционира Скопје на третото место меѓу најевтините градови за странци во светот. Пред...

Нов гасовод ќе минува во соседството, Македонија не ја есапат

Транс јадранскиот гасовод ТАП (Trans Adriatic Pipeline TAP) објави податоци за напредокот на работите до крајот на 2017 година во кои се наведуваат пробини...

Кој е лекарот што ја расипа „калимерата“ меѓу Заев и Села

Вулнет Ферати, поранешен претседател на Управниот одбор на Фондот за здравство и актуелен професор на тетовскиот универзитет, бил првиот кандидат за заменик на Арбен...

Стоилковиќ: Македонскиот народ не е подготвен да се откаже од името

Според пратеникот во македонско Собрание, Иван Стоилковиќ, планот за федерализација на Македонија е нереален, иако политичката елита во земјава дејствува спротивно на интересите на...

Кавга: Што ако Бугарија ги предупреди граѓаните да се пазат од „холандските педофили“

По кампањата во Холандија во која граѓаните се предупредуваат да внимаваат на „бугарските разбивачи на брави“, од Бугарија стигна жестока реаакција преку европратеникот Ангел...

Планот за Македонија е федерација од белгиски тип со ново име?!

Српскиот историчар Александар Раковиќ за „Спутник“ вели дека планот на Западот за Македонија е таа да биде претворена во федерација според моделот на Белгија,...

Последни вести

Во убиените кај Смилковско стрелано со „калашников“

На денешното рочиште за „Монструм“ беа изнесени наодите од вештачењето за чаурите и проектилите што биле пронајдени кај Смилковското Езеро по крвавиот настан на...

ДУИ не сака предвремени избори!

Изборите не се решение, велат од парламентарната група на ДУИ, од каде се убедени дека уставните измени сепак ќе поминат по предлогот на СДСМ...

Македонски и албански медиуми финансирани од тајни грчки фондови!?

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на...

Матео Салвини во фотелјата на Јункер!?

Италијанскиот заменик-премиер Матео Салвини би можел да го замени Жан Клод Јункер како претседател на Европската комисија, чиј мандат завршува во октомври 2019 година. Во...