Никола Тодоров надвор од животна опасност

Екс министерот за здравство Никола Тодоров е надвор од животна опасност откако беше цел на вооружен напад пред министерството за здравство. Едно лице е приведено...

Новата влада ќе го чека Зврлевски 15 дена

Премиерот Заев ноќеска најави дека очекува оставка од  Јавниот обвинител Марко Зврлевски кој според него треба брзо треба да добие наследник предложен и избран...

Нова ера во македонската политика – ДУИ го призна Иванов

По 8 години непризнавање на Иванов за легитимен претседател од страна на ДУИ и СДСМ денеска нивните министри дојдоа на прием во претседателската вила. Членовите...

Заев откри кој за него би бил добар за лидер на опозицијата

Новиот премиер, Зоран Заев кој синоќа во своето обраќање во Собранието пред гласањето за нова влада се осврна на сите забелешки од пратениците и...

Новата македонска влада изгласана со 62 гласа за и 44 гласа против

Со 62 гласа „за“ и 44 гласа „против“, како и пет воздржани пратеници македонското собрание по дводневна дебата ја изгласа новата влада.   Новиот владин кабинет...

Што порача Заев пред изборот на новата влада?

Новиот премиер Зоран Заев пред изборот на новата влада одговори на голем дел од прашањата кои што ги поставија пратениците во текот на дебатата....

Акценти од излагањето на лидерот на ВМРО – ДПМНЕ пред гласањето за нова влада

За време на говорот во собранието пред изборот на новата влада, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски изнесе низа информации и ставови. Еве дел...

Никола Димитров да ги пакува куферите – пораки од Атина

Неколку пати разговарав со Заев, штом владата добие доверба ќе го поканам мојот нов колега во Атина, изјавил денеска грчкиот шеф на дипломатијата Никос...

Тајните странски инвеститори и нивото на државниот долг ќе станат јавни информации

Имињата на вистинските сопственици на инвестициите од офшор-дестинациите, точни бројки за јавниот долг и буџетарите, државата подалеку од медиумите и човековите права на прво...

По 11 години опозиција СДСМ ќе добие премиер

До крајот на денот СДСМ по 11 години  повторно ќе добие премиерска функција и можност да ја води македонската влада. За последен пат социјалдемократите...

Последни вести

„Ние сме Македонија“: Што значи име? Тоа сме ние (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ преку видео го поставува прашањето „што значи име“ и кои се последиците од неговата промена, а одговорот на крајот...

Грција врие: Бесилка и македонско знаме пред седиштето на СИРИЗА во Серес

Не стивнуваат протестите во Грција по потпишувањето на договорот Заев-Ципрас во неделата во Нивици на Преспанско Езеро, а гневот се манифестира преку различни форми,...

Мицотакис го обвини Ципрас дека ги предал „македонската националност и јазик“

Главната опозициска Неа демократија нема да го ратификува договорот потпишан од Атина и Скопје за решавање на спорот за името, изјави лидерот, Киријакос Мицотакис,...

Десетмина од ЕУ против нелегалната миграција

Десет лидери на Европската унија, ќе се состанат во Брисел викендов  и ќе се заложат за понатамошно ограничување на „нелегалната миграција“ во Европа и...