Пијан Русин паднал од деветтиот кат, преживеал, па продолжил да пие

Еден човек од Москва се напил „до даска“ и паднал од деветтиот кат, но потоа, кога свтил дека нема последици, само продолжил да пие,...

Откриена е нова планета слична на планетата Земјата

Астрономите открија нова планета „Рос 128 б“ (Рос), големина слична на Земјата, која трае помалку од 10 дена. Планетата, за моментов е втора најблизка до...

Светски рекорд – дијамант продаден за речиси 34 милиони долари

Најголемиот дијамант беше понуден на аукција и продаден во Женева за речиси 34 милиони долари и тоа е светски рекорд, изјавија од аукциската куќа...

Пронајдена ајкула од времето на диносаурсите

Една ретка ајкула беше фатена при работа на проект на ЕУ за „минимизирање на несаканите последици од комерцијалниот риболов“. Локалните лисабонски медиуми објавија дека...

Тајната на совршено топчестите камења пронајдени на Арктикот

Далеку на замрзнатото и напуштено северно копно од нашата планета, има многу тајни. Само храбри луѓе решаваат да одат таму за авантура, а можеби...

НАСА: Нешто топло под површината на Антарктичкиот мраз

НАСА тврди дека може да го најде изворот на „чудното греење“. „Ова е поради подигање на ненормално жешките карпи кои лежат длабоко под површината. Топлината...

Македонија осма според глобалниот индекс на климатски ризик

Катастрофалната поплава во скопските села Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново во август минатата година ја искачи Македонија на осмото место во светот според глобалниот...

Врз Македонија можат да паднат остатоци од кинеска вселенска станица

Врз територијата на Македонија можат да паднат делови од кинеската вселенска станица Тиангонг 1, предвидуваат од Европската Вселенска Агенција. Експерт на европските вселенски власти предупредува...

Нов вид на орангутани

Научниците кои веќе неколку години изолирано проучуваат мала група на орангутани во северна Суматра рекоа дека откриле нов вид на голем мајмун. Група научници од...

Резервоари за гас во Виена пренаменети во живеалишта

Во поранешната индустриска област Симинген, четири поранешни резервоари за гас беа претворени во мини град и место за живеење. Во квартот Gasômetro во 1989...

Последни вести

На Бутарис му се малку над милион Македонци годишно во Солун

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис не ги заборави туристите од Македонија на промоцијата на неговиот град во Виена како туристичка и бизнис дестинација без оглед...

Слобода за Темелко бараат и Македонци од Австралија и од Италија

На повиците од разни страни од Македонија и од дијаспората за ослободување на Едмонд Темелко се придружија и Македонска православна заедница во Австралија, како...

Чавдар Николов: Заев цица од Борисов кој пак цица од Меркел (фото)

Бугарскиот сатиричар и карикатурист Чавдар Николов на свој начин ги опишува последните собитија на релација Скопје - Софија Според неговата карикатура Македонија преку премиерот Заев...

Во Бугарија не исклучуваат отпор од Руската црква за барањето од МПЦ

Во однос на барањето на Македонска православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) до Бугарска православна црква (БПЦ) да ѝ стане мајка не е исклучено...