Роми бараат нивните луѓе во власта да ги заштитат од именување како „Цигани“

Активистот за правата на Ромите , Дехран Бислим денеска од ромските претставници во Владата и Собранието Самка Ибраимовски и пратеникот Курто Дудуш да преземат...

Трговска треска во САД за Црниот петок

Во Соединетите Американски Држави започна црниот петок. Тој се случува еден ден по Националниот ден на благодарноста и во него се одвиваат големите набавки....

Трибина против „Судија п…р“ на фудбалските стадиони

Здружението за културен и медиумски активизам КВИР СКВЕР од Скопје, кое стои зад иницијативата „Фудбалот против хомофобијата“ во Македонија, ја организира првата национална тркалезна...

Куновска: И Амди Бајрам член на ИО на СДСМ

Експратеничката на СДСМ и прв човек на градската организација на владеачката партија до пред неколку години со реакција за изборот на Андреј Жерновски од...

Што се случи со Милчин – се сврте против Заев и „влезе“ во антиката

Долгогодишниот шеф на соросовата фондација „Отворено општество“, Владимир Милчин, ги изненади своите поддржувачи откако на „Фејсбук“ сподели артефакт од античка Македонија. Професорот Милчин, еден од...

Бандата Пинк Пантер повторно ограбува

Француската полиција верува дека бандата Пинк Пантер стои зад викенд грабежот во Музејот на религијата во Лион од каде е украдена круната на Богородица...

Вучиќ влегува во војна со СПЦ откако предложи лезбејка за премиер

Министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ е првата жена што ќе застане на чело на српската влада и првата јавно деклариран...

Обезбедувачот на екс премиерот не јадел 20 парчиња сирење дневно

Марјан Милошевски за кој  Плусинфо.мк објави дека набавувал големи количества храна со фактури, тврди дека порталот лаже и бара извинување. Во дописот до редкацијата Милошовски...

Никогаш не е доцна за остварување на соништата: Мис САД на возраст од 73...

По тридневнaта борба за круната беше избрана сениорската убавица на САД. Победата ја однесе дамата од Њу Џерси, Каролин Слејд Харден која има 73...

Османи и Коѕиас решија да не ја испуштат историската шанса за спорот за името

„Како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја пропуштиме оваа...

Последни вести

Би Би Си за Преспанскиот договор: Личеше на свадба, еден учесник си го смени...

Новинарот на Би Би Си Гај де Лони опишувајќи ја ситуацијата во грчкото село Нивици каде што вчера беше потпишан договорот за името меѓу...

Приведениот новинар пуштен, има повреди на потколениците (ГАЛЕРИЈА)

Новинарот на порталот Инфомакс.мк Борислав Стоилковиќ кој беше приведен вчера за време на простестите против промена на името и договорот со Грција десетина минути...

Проф. Силјановска Давкова: Венецијанската комисија да даде Аmicus curie brief за договорот со...

Предлагам, Владата на Република Македонија, пред да го достави Договорот до Собранието, да побара пријателско мислење(amicus curie brief) од Венецијанската комисија. Предлогот...

И актерката Арна Шијак повредена, примена во ургентниот центар

Актерката Арна Шијак е примена вечерва во ургентниот центар во Скопје откако била повредена во вечерашните протести против договорот за името, информираат за expres.mk...