Во Истанбул  се отвора најголемиот аеродром на светот

Лидерите од целиот свет ќе учествуваат на отворањето на првата фаза од новиот аеродром во Истанбул на 29 октомври. Утре се отвора првата фаза од...

Македонска трагикомедија: На Мацко не му даваат да биде Македонец

Приказната започнува со еден пост на фејсбук. Фан на премиерот бара Заев да ги "исчисти" сите што дошле на митингот на опозицијата затоа што работеле...

Блокиран центарот на Скопје (ФОТО)

Петочната скопска вечерна променада за многумина се претвори во хаос и нервоза откако возачите кои вечерва тргнаа на забава останаа блокирани во центарот на...

Малку им се земјотреси Охриѓани сега во страв и од вулкан (видео)

Неколкуте изјави на локални еколози и извештаи на локални медиуми предизвикаа нова паника во Охридско. Откако по постојаното тресење на земјава во овој регион од...

Во 2050 година христијаните ќе бидат малцинство во Македонија

Неколку земји ќе имаат поинакво религиско мнозинство во 2050 година, покажува истражувањето во Pew Research Центарот. Бројот на земји во светот каде христијанското население...

Врз Македонија можат да паднат остатоци од кинеска вселенска станица

Врз територијата на Македонија можат да паднат делови од кинеската вселенска станица Тиангонг 1, предвидуваат од Европската Вселенска Агенција. Експерт на европските вселенски власти предупредува...

Среќен Рамазан и 10 одговори во врска со постот

Колегата Хусамедин Гина во текстот за порталот Балкон 3 ни ги одговара 10 најчести прашања за постот а редакцијата на Expres.mk на сите муслимани...

Лебедот и Самоиловата тврдина во Охрид (ФОТО)

Извонредна фотографија на Лебед и Самоиловата тврдина во Охрид направена од фотографот Стојан Стојановски е објавена на неговиот Твитер профил. https://twitter.com/Stojan2s/status/999047888884858880

Вардар играше за „Комити“ но и за Артан, Мухамед, Ердал, Мерита, Дашмир, Елвис, Шенол,...

    Победата на Вардар во вчерашниот меч против најскапиот ракометен клуб на светот ПСЖ нема само спортско значење. Шампионската титула на РК Вардар донесе нов...

Героски до Шилегов: Поканата за Саше Политико најдобро кажува за твоето ниво

Главниот уредник на весникот Слободен Печат и координатор на порталот Плусинфо го обвини градоначалникот на Скопје дека е ментор на Саше Политико и дека...

Последни вести

Каменос го повика претседателот Павлопулос да го блокира Договорот од Преспа

Доколку Договорот под Преспа  дојде во грчкиот парламент, доколку биде изгласан во македонскиот парламент, „време е за претседател на Републиката да го заземе своето...

Го уриваат Макрон со голи гради (ФОТО)

Две лица загинаа, десетици се повредени а над 150 се уапсени во петтиот циклус протести што денеска ја зафати Франција. Денеска протестираа околу 33 илјади...

Новинари и медиуми го оспорија изборот на новиот претседател на ЗНМ

Голем број македонски новинари и редакции го оспоруваат изборот на Младен Чадиковски за нов претседател на ЗНМ. Телевизија Телма попладнево пишува дека Чадиковски е изборан...

Формирана Украинска црква

Историски собор на православните свештеници во Киев ja создадoaе украинска црква, независна од Русија, изјави денеска украинскиот претседател, Петро Порошенко. „Се случи“, изјави шефот на...