Норвежаните веќе се возат на струја!

Во 2017 година уделот на електричните и хибридни автомобили во Норвешка надминал 50 проценти. Ова го покажуваат податоците на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИЕА),...

Моќта на природата: Cano Cristales river

Поради цвеќињата што цветаат при одредени температури во водата, жолтиот песок и алгите, многумина сметаат дека тоа е една од најубавите реки во светот....

Македонија ја има најнасмеаната жена јавен обвинител на светот

Првиот човек на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) од своите други колешки низ светот можеби не се разликува според познавањето на законот или според начинот...

“Родно семе да остане” стотици илјади евра пак во (в)етер

Македонската радиотелевизија како носител на конкурсите за финансирање македонска музика објави нов список со примени и одбиени композиции. Пред неполни два месеца...

Полицијата едвај ги смирила гостите кои се степале на македонска свадба

Масовната тепачка на македонска венчавка во Австралија сепак завршила со хепиенд. Невестата и младоженецот по свадбата заминале на меден месец со силни емоции. Венчавката меѓу...

Единствена членка на ОН што нема кратко име е Македонија

Република Македонија е единствената земја на светот од члените на Организацијата на Обединетите Нации која што нема кратко име. Во графата од официјален документ на...

Македонски „прч“ во прва класа (видео + вирално)

Краткото видеото кое се појави на интернет е снимено на некој од македонските патишта, а во него, во главна улога е еден прч односно...

Бројот на инсекти во драстичен пад , се заканува „еколошкиот Армагедон“

Број на летечки инсекти во последните 25 години е намален за 75 отсто, според една студија се предупредува дека доаѓа до „еколошки Армагедон“. Влијанието на...

Холивуд имаме проблем, кој лажел за Аполо 13

Во реалниот живот астронаутите во вселенскиот брод Аполо 13 кои требало во 1970 година да стигнат на месечината никогаш на своите претпоставени на земјата...

Како изумрел тасманискиот тигар

Научниците велат дека е збунувачко исчезнување на тасманискиот тигар од областа на континентална Австралија и дека истото најверојатно било предизвикано од климатските промени, а не...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...