„Јадат, ама уриваат“ е новото „Крадат, ама градат“

Информацијата дека министерот за економија Крешник Бектеши шест месеци секој ден, со се саботи и недели трошел по речиси 5000 денари за кафеански услуги...

Кога Американци ќе ја викнат „Што имала к’смет Стамена“ (ВИДЕО)

Извонредна изведба на македонската народна песна „Што имала к'смет Стамена“ од хорот „Речни свирачи“ во локалната црква во гратчето Графтон во американската сојузна држава...

Твит на денот: Што ѝ кажал Ципрас на Меркел за Македонија?

Порталот „Опсервер.мк“ на шеговит начин открива што ѝ рекол грчкиот премиер Ципрас на германската канцеларка Меркел за посетата на Коѕиас на Македонија. Грчката делегација во...

Америка на нозе – секоја година од оружје гинат 13.000 луѓе (ВИДЕО)

Шансата да се загине од огнено оружје во САД е за 56 насто поголема отколку да се загине во сообраќајна несреќа и 11 пати...

Во 2050 година христијаните ќе бидат малцинство во Македонија

Неколку земји ќе имаат поинакво религиско мнозинство во 2050 година, покажува истражувањето во Pew Research Центарот. Бројот на земји во светот каде христијанското население...

„Ноќните волци“ ја уплашија Босна

Моторџиската мисија „Руски Балкан“ нема да биде откажана, иако босанските власти го забранија влезот на водачот на „Ноќните волци“, Александар Залдостанов, наречен Хирург, и...

Во рај и пекол веруваат тие што се плашат од темнина, велеше Хокинг

Научници од целиот свет му оддаде почит на британски физичар Стивен Хокинг,  „револуционерниот гениј“, кој одигра огромно влијание за популаризација на физиката. Хокинг, кој почина...

Почина Стивен Хокинг еден од најголемите умови на денешницата

Британскиот теоретски физичар Стивен Хокинг и еден од најголемите научници на својата генерација, почина денеска на 76-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, соопшти...

“Лабуристите” се извинија, ТВ Си-Би-Ес со нова навреда за Македонците

  По интервенцијата на македонската заедница во Австралија официјално извинување упати лидерот на Лабуристичката партија Бил Шортен и кандидатката за пратеник Гед Керни која објави...

Конвенција за еднаквост на половите или за истполови бракови?!

Европската комисија и Европскиот парламент повикаа сите земји-членки на ЕУ да ја ратификуваат Истанбулската конвенција против домашното насилство врз жените и децата. Заменик-претседателот на ЕК,...

Последни вести

Катимерини открива дека МИА цензурирала изјави на Заев по налог на Ципрас

Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција ги сменила изјавите на премиерот Зоран Заев...

Шест европски гиганти во трка по Елмас по дебито во Лига Европа

Борусија Дортмунд, Манчестер Сити, Рома, Бенфика, Атлетико Мадрид и Спартак Москва се европските фудбалски гиганти заинтересирани за 18-годишниот македонски талент Елиф Елмас по неговото...

Македонија близу просекот во ЕУ за струја од обновливи извори

Со една четвртина, поточно 24,1 проценти, од произведената електрична енергија од обновливи извори, Македонија е блиску до просекот во Европска унија од 29,6 отсто,...

Добил ли напаѓачот на полицајката со пајакот 50,000 евра од град Скопје за проект...

Советничката во град Скопје Драгана Велковска открива дека открива дека скопските советници одлучиле да дадат огромна сума на пари за нејасен проект во општина...