Мажите во Македонија најдоцна го напуштаат родителскиот дом

Кај младите луѓе во јужна Европа забележлив е трендот што подолго да остануваат со нивните родители. Младите во Црна Гора, во просек (мажи и жени)...

Гром запали автобус во движење во Грција

Меѓуградскиот автобус целосно изгоре по удар од гром, но за среќа нема повредени, соопштија од противпожарната служба. Настанот се случил на патот од Александрополис до...

Македонците без виза патуваат во 125 земји, Јапонците во 189

Граѓаните на Јапонија можат без виза да патуваат во 189 земји, поради што јапонскиот пасош во 2018 ја доби титулата „најмоќен“’ на светот. Следуваат Германија...

Лебедот и Самоиловата тврдина во Охрид (ФОТО)

Извонредна фотографија на Лебед и Самоиловата тврдина во Охрид направена од фотографот Стојан Стојановски е објавена на неговиот Твитер профил. https://twitter.com/Stojan2s/status/999047888884858880

Трајковска: Директорот лично ги примаше нарачките од режимот

Новинарката на новатв.мк Соња Трајковска денеска коментира состојби во една национална телевизија и открива дека директорот на таа телевизија кој денеска се оградил од...

На Трамп можат да му „ѕвонат“ само седуммина

Од безбедносни причини пристапот до американскиот претседател Доналд Трамп е ограничен, дури и по телефон. Сите кои сакаат да зборуваат со него, прво мора...

На Шилегов и Скопје денот им е ноќ (ФОТО)

Градот Скопје без темелна контрола за трошењето на електрична енергија за јавното осветлување. Во неколку наврати граѓани забележуваат и предупредуваат на вклучени јавни светла во...

Командант Хоџа ќе земе околу 60 евра од Владата

Иако "работеше" само три дена и сам си даде отказ Командант Хоџа сепак ќе добие плата од владата за советување за безбедносни прашања во...

Потресно писмо за стравот, срамот и премрежињата на “Егејците”

Писмото што македонистката Јачева - Улчар го испрати јавно до Македонката со потекло од Егејска Македонија, писателката Кица Колбе повторно ја отвори темата за...

Марко до училиште минува граница и 17 километри

Единаесетгодишниот Марко Арсовски е еден од ретките ученици што по знаење мора да пешачи до соседната држава, пишува Новости.рс. Тој е единствениот ученик од село...

Последни вести

Што е ,,Загарство” според Зеколи

Загарство според Арсим Зеколи е вид новинарство кое тој го дефинира на следниов начин: "Кога трчаш кај ќе ти каже Оливер (Спасовски) и Заев (како...

Јордановски: Бегството на Груевски е рационално и човечко

Новинарот на Слободен Печат Жарко Јордановски во постот насловен ЕГЗИЛ, РЕЗИЛ И КРАХ вели дека има логика ако Груевски избегал. "Шегата на страна, кога ќе...

Алфи го претресуваат генсекот на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев вечерва бил претресуван од страна на полициските "Алфи". Тој бил легитимиран а неговото возило било претресувано при влезот во...

Росоклија: Македонците имаат власт каква што не заслужуваат

Македонскиот светски признаен научник во областа на истражувањето на невропатологијата и невроимунологијата, Горазд Росоклија, на својот профил на Фејсбук констатира дека Македонците се еден...