Три знака за тоaлет во Италија: машко, женско и геј

Организација која се залага за правата на ЛГБТ заедницата го осуди потегот на угостителски објект во јужниот дел на Италија, кој на вратата од...

„Немирен“ азилант од Македонија вратен со комбе од Германија

Македонски државјанин чие барање за азил било одбиено и кој ги исцрпил сите правни средства за да може да остане во Германија бил вратен...

Се разделија фудбалер Муслиман и македонски клуб со крст на амблемот

Екипата на новиот прволигаш ФК Скопје која што пред само три недели потпиша договор со Флорент Османи ќе остане без своето најголемо засилување поради...

На Британците им требаат 31 минути, на Македонците 33

Британските истражувачи немале друга работа и направиле анализа која земја колку од работното време троши за да може да купи кригла пиво. Резултатите се следни:...

„Се дур смртта не не раздели“, потресно сведоштво за вистинска љубов (видео)

Видео од двајца сопружници на кое дедото ја чешла својата болна сопруга расплака многумина деновиве на социјалните мрежи. Во исто ова видео време ја потврдува...

Мали дај ваму раката да се поздравиш со тета (Едно фото илјада зборови)

Интересен момент фатија фотографите на средбата меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел што се одржува во Париз во пресрет  на...

Македонија меѓу ретките земји во Европа со зголемено население

Македонија е меѓу ретките земји во Европа кои што минатата година забележале зголемување на населението. Според последните податоци од Еуростат, Македонија минатата година го зголемила...

Екс оперативец на ЦИА во Скопје: Руски агенти го наместиле синот на Трамп

Поранешната оперативка на ЦИА која што се пензионирала по престојот во Скопје во 2003 година, за американските медиуми тврди дека средбата на Доналд Трамп...

Грците конечно успеаја, Македонија ја заменија со „Вардарска“

    Со упорно и систематско означување на локација грчките корисници на апликацијата „Гугл мапи“ успеале плоштадот Македонија во центарот на Скопје во својата англиска верзија...

Последни вести

ЕУ-ОЦС: Македонија во ЕУ до 2035 година

Двата главни предуслови за влез во ЕУ, владеење на правото и пазарна економија ќе бидат се потешки за исполнување, смета во својата анализа Европската...

Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија!

Златко Хаџидедиќ, професор на Сараевска висока школа за наука и технологија, за српскиот весник „Политика“ тврди дека Велика Британија не се откажува од намерата...

Професор на Оксфорд бара прекин на преговорите со Грција

Време е да прекинат преговорите за „името“ со Атина бара професорот на престижниот универзитет Оксфорд Џејмс Петифер чие лично гледиште го пренесува ММДЧП. Пишува Џејмс...

Грција призна што правела на Идомени со бегалците – пишува Горан Момироски

- Турските власти го прават тоа што го правевме ние на границата со Скопје за време на мигрантската криза, само ги насочувавме мигрантите да...