Куновска: И Амди Бајрам член на ИО на СДСМ

Експратеничката на СДСМ и прв човек на градската организација на владеачката партија до пред неколку години со реакција за изборот на Андреј Жерновски од...

За видео надзор и 4 компјутери потрошени 2,5 милиони евра државни пари

Јавна набавка во Дебарскиот суд кој е еден од најмалите во земјава чини фантастчни 2,6 милиони евра. Според официјални документи на владиниот систем за јавни...

„Јадат, ама уриваат“ е новото „Крадат, ама градат“

Информацијата дека министерот за економија Крешник Бектеши шест месеци секој ден, со се саботи и недели трошел по речиси 5000 денари за кафеански услуги...

Кога Американци ќе ја викнат „Што имала к’смет Стамена“ (ВИДЕО)

Извонредна изведба на македонската народна песна „Што имала к'смет Стамена“ од хорот „Речни свирачи“ во локалната црква во гратчето Графтон во американската сојузна држава...

Твит на денот: Што ѝ кажал Ципрас на Меркел за Македонија?

Порталот „Опсервер.мк“ на шеговит начин открива што ѝ рекол грчкиот премиер Ципрас на германската канцеларка Меркел за посетата на Коѕиас на Македонија. Грчката делегација во...

Америка на нозе – секоја година од оружје гинат 13.000 луѓе (ВИДЕО)

Шансата да се загине од огнено оружје во САД е за 56 насто поголема отколку да се загине во сообраќајна несреќа и 11 пати...

Во 2050 година христијаните ќе бидат малцинство во Македонија

Неколку земји ќе имаат поинакво религиско мнозинство во 2050 година, покажува истражувањето во Pew Research Центарот. Бројот на земји во светот каде христијанското население...

„Ноќните волци“ ја уплашија Босна

Моторџиската мисија „Руски Балкан“ нема да биде откажана, иако босанските власти го забранија влезот на водачот на „Ноќните волци“, Александар Залдостанов, наречен Хирург, и...

Во рај и пекол веруваат тие што се плашат од темнина, велеше Хокинг

Научници од целиот свет му оддаде почит на британски физичар Стивен Хокинг,  „револуционерниот гениј“, кој одигра огромно влијание за популаризација на физиката. Хокинг, кој почина...

Почина Стивен Хокинг еден од најголемите умови на денешницата

Британскиот теоретски физичар Стивен Хокинг и еден од најголемите научници на својата генерација, почина денеска на 76-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, соопшти...

Последни вести

Што е ,,Загарство” според Зеколи

Загарство според Арсим Зеколи е вид новинарство кое тој го дефинира на следниов начин: "Кога трчаш кај ќе ти каже Оливер (Спасовски) и Заев (како...

Јордановски: Бегството на Груевски е рационално и човечко

Новинарот на Слободен Печат Жарко Јордановски во постот насловен ЕГЗИЛ, РЕЗИЛ И КРАХ вели дека има логика ако Груевски избегал. "Шегата на страна, кога ќе...

Алфи го претресуваат генсекот на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев вечерва бил претресуван од страна на полициските "Алфи". Тој бил легитимиран а неговото возило било претресувано при влезот во...

Росоклија: Македонците имаат власт каква што не заслужуваат

Македонскиот светски признаен научник во областа на истражувањето на невропатологијата и невроимунологијата, Горазд Росоклија, на својот профил на Фејсбук констатира дека Македонците се еден...