Дупка голтна 95 метри автопат во Германија

Огромна дупка се појави на автопат во северна Германија која достигна 95 метри должина и 10 метри ширина, соопшти денеска Министерството за транспорт на...

Путин нема смартфон

Рускиот претседател се состана денеска во источниот град Новосибирск со водечки научници во неговата земја. „Вие велите дека денес секој има паметен телефон, но јас...

Косово ја спроведе најавата за Диво Насеље

Косовското Mинистерство за финансии ја реализираше одлуката на Владата и на 29 семејства на загинатите и осудените за настаните во кумановската Дива населба во...

Во Грција пак се мајтапат со името и со Република Македонија (ФОТО)

Фотомонтажа на која е прикажан медијаторот Нимиц како свештеник кој крштева дете кое ја симболизира Македонија деновиве е објавена на повеќе грчки медиуми. Меѓу свештениците...

Мојо.мк: 12 подобри предлози за име на скопскиот аеродром

Во својата сатирична анализа порталот мојо.мк два преглед на 12 предлози подобри од новото име на Меѓународниот Аеродром Скопје. Аеродром Битола, Апостол Павле втор...

Работодавците нема да објавуваат јавни огласи за вработување

Ако помине предлогот на Министерството за труд до Владата за изменување на Законот за работни односи со кој во иднина работодавците ќе немаат обврска...

Атина до Тирана: Ако сакате во ЕУ, молчете за Чамите

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и упати мошне груба закана на Албанија во врска со подршката која Тирана им ја дава на Чамите, барајќи истата...

Српски неонацисти на јавен собир во Белград

Вчера во Белград со користење на нацистички симболи се одржа собир на почитувачи на српскиот генерал Милан Недиќ кој е убиен на вчерашен ден. Со...

Соседи спречиле 71-годишник да биде згмечен од ѕид

Илми Имери, 71-годишен тетовец, секунди го делеле од сигурна смрт откако 10-метарски бетонски ѕид од неговата куќа се урнал внатре, поради земјиште што од...

Градежна безбедност рамна на нула (видео)

Работници во студентскиот дом фрлаат шут од највисоките катови а граѓани на Карпош бараат градоначалникот Стефан Богоев да го обезбеди објектот откако некои од...

Последни вести

„Белиот стап“ на фреска од 14 век!

Светот денеска, 15 октомври го одбележува како меѓународен ден на Белиот стап, формално востановен во 1964 година и инициран од повеќе американски здруженија за...

“Ариведерчи, Меркел, Шулц и Јункер”, порача италијанскиот МВР Салвини

Резултатот од локалните избори во германската провинција Баварија покажува дека „стариот систем“ е отфрлен во Европа, напиша на „Твитер“ министерот за внатрешни работи и...

Каменос: Ципрас знае за „планот Б“, но не го одобрува

Министерот за одбрана, Панос Каменос, вели дека грчкиот премиер знаел за „планот Б“ доколку пропадне преспанскиот договор, што тој го претставил во Вашингтон минатата...

Авион падна меѓу луѓе во Германија

Три лица загинаа, а неколку беа повредени откако мал авион падна во германскиот град Фулда, објави Ројтерс. Малата „Цесна“ падна врз толпа  луѓе на аеродромот...