Атина до Тирана: Ако сакате во ЕУ, молчете за Чамите

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и упати мошне груба закана на Албанија во врска со подршката која Тирана им ја дава на Чамите, барајќи истата...

Српски неонацисти на јавен собир во Белград

Вчера во Белград со користење на нацистички симболи се одржа собир на почитувачи на српскиот генерал Милан Недиќ кој е убиен на вчерашен ден. Со...

Соседи спречиле 71-годишник да биде згмечен од ѕид

Илми Имери, 71-годишен тетовец, секунди го делеле од сигурна смрт откако 10-метарски бетонски ѕид од неговата куќа се урнал внатре, поради земјиште што од...

Градежна безбедност рамна на нула (видео)

Работници во студентскиот дом фрлаат шут од највисоките катови а граѓани на Карпош бараат градоначалникот Стефан Богоев да го обезбеди објектот откако некои од...

Грчев знае дека Грција прави гнасна неправда, ама сме немале избор

Проблемот со името е грчки, тие се противат на постоењето на македонска независна држава. Дека е во прашање егзистенцијална историска уцена и гнасна неправада,...

Грци, Македонци, „Цигани“: Толку омраза а толку слични (Фото галерија)

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис со својата изјава дека Грците не треба Македонците да ги нарекуваат „Цигани“ туку треба да им помогнат, потсети на...

Цел македонски град сака да емигрира во САД

Дури 34.000 пријави од Македонија имало за американската „лотарија“во 2015 година, соопшти американскиот Стејт департмент, но најавата дека може да биде укината оваа „погодност“...

„Крвавата“ супер-месечина одушеви милиони (ГАЛЕРИЈА)

Милиони луѓе на различни делови од Земјата вчера беа сведоци на многу реткиот астрономски феномен: Истовремено се поклопија полна Месечина, таканаречената „Супер-Месечина“ поради тоа...

Крај на драмата во два чина, Дац си заминал сам

Драган Спасов Дац, в.д директорот на Македонскиот народен театар не ја почекал владината одлука за смена. Денеска си поднесол оставка од функцијата, откако синоќа, во...

Речиси 2/3 Македонци не гледаат позитивно на договорот со Бугарија

Околу 37 проценти од Македонците и 61 процент Албанци гледаат позитивно на договорот за добрососедство со Бугарија покажува анкетата на невладината организација „Евротинк“. Од 100...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...