Најспектакуларната плажа на планетата (видео)

Во бразилската држава Маранхао која се наоѓа на север од големите градови, а под Амазон и прашумата, постои голема пустина која крие чудо кое...

Политичарите со блокади, грчките владици со песна кон Македонија

Грчкиот хор од Атина под раководство на Николај Месогејски за прв пат настапува на бдението што Бигорските монаси го служат во пресрет на патронот...

Венецуела по македонски рецепт од 27 април (видео)

Стотина приврзаници и симпатизери на венецуелската влада упаднале денеска во Национално собрание, пренесуваат светските агенции. Приврзаниците на Владата на претседателот Николас Мадуро во Националното собрание,...

Како потпретседателот на СДСМ ја скара партијата со ЛГБТ заедницата

Во својот пост на фејсбук Мухамед Зекири објавил делови од Куранот во кој што се проколнуваат различни категории на луѓе кои што се однесуваат...

Малку им се земјотреси Охриѓани сега во страв и од вулкан (видео)

Неколкуте изјави на локални еколози и извештаи на локални медиуми предизвикаа нова паника во Охридско. Откако по постојаното тресење на земјава во овој регион од...

Македонски „прч“ во прва класа (видео + вирално)

Краткото видеото кое се појави на интернет е снимено на некој од македонските патишта, а во него, во главна улога е еден прч односно...

Помирување: Директор од СДСМ се фали со капитални инвестиции на ВМРО -ДПМНЕ

Новиот 28 годишен в.д.  директор на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски во својата биографија објавена од владата се пофали дека како претседател...

Без „Вмровци“ на сликите од прославата во американската амбасада (фото галерија)

На фотографиите од прославата по повод националниот празник на САД 4 јули објавени на социјалните мрежи од страна на амбасадата во Скопје нема ниту...

Македонија ја има најнасмеаната жена јавен обвинител на светот

Првиот човек на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) од своите други колешки низ светот можеби не се разликува според познавањето на законот или според начинот...

Албанската ѕвезда од САД со потекло од Македонија не носи момчиња дома

Американската поп ѕвезда со албанско потекло од Македонија Бебе Реџа  зборувајќи за својот љубовен живот пред американските медиуми изјавила дека никогаш не однесла дома...

Последни вести

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

„Микомп“: Проектот е за реинкарнација на предмети, а не на луѓе

Средствата во висина од 211.500 денари за реинкарнација што ги добила фирмата „Микомп“ ДООЕЛ од Прилеп од Владата се наменети за реинкарнација на предмети,...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...