Нострадамус предвидел вулкани, земјотреси и „изгорена земја“ во 2018

Најпознатиот пророк предвидува неколку исклучително негативни настани за следната година, кои наводно целосно ќе ја сменат на планетата, од таква каква што ја знаеме...

Срцето на Фредерик Шопен сè уште се чува во коњак

Еден од најголемите музички виртуози починал во 1849 година, а се верува дека починал од една од најчестите причини за смрт во времето на...

Избор на затворска Мис во Бразил, ем убавина, ем сила

Избор на Мис, па макар бил и во затвор во Рио де Жанеиро, предизвикува. Целта на овој настан е да се хуманизира и да...

Трговска треска во САД за Црниот петок

Во Соединетите Американски Држави започна црниот петок. Тој се случува еден ден по Националниот ден на благодарноста и во него се одвиваат големите набавки....

Во турското езеро Ван пронајдена тврдина стара 3.000 години

Светските медиуми известуваат за фасцинантно откритие во најголемото турско езеро. За време на подводните ископувања, археолозите и нуркачите пронајдоа тврдина во езерото Ван од...

Преслатките близначки со различна боја на кожа и очи

Изабела и Габриела Шипли станаа најпознатите близначки на светот. Тие воодушевија милиони луѓе со својата убавина, но и со својата различност. Додека некои се прашуваат...

На Марс, сепак, потоци од песок, а не со вода

Темните ленти на Марс не се водотеци, туку песок во движење, покажуваат резултатите од најновите истражувања. Според една студија од 2015 година, како вода на...

Џон Хејл рекордер во „Radiator Springs Racers “

Џон Хејл ја обожава атракцијата „Radiator Springs Racers“, инспирирана од филмскиот хит и како голем ентузијаст го посетил дури 10.000 пати за пет години. Хајл...

Пијан Русин паднал од деветтиот кат, преживеал, па продолжил да пие

Еден човек од Москва се напил „до даска“ и паднал од деветтиот кат, но потоа, кога свтил дека нема последици, само продолжил да пие,...

Откриена е нова планета слична на планетата Земјата

Астрономите открија нова планета „Рос 128 б“ (Рос), големина слична на Земјата, која трае помалку од 10 дена. Планетата, за моментов е втора најблизка до...

Последни вести

Студентка до проф. Мухиќ: Срам да ви е, се надевам ќе имате доволно пари

- Срам да ви е, и ако ви е треба да ви е, а ако не ви е, срам да ви е што ни...

Левица бара поништување на Преспански договор, најавува протести

Безусловно суспендирање на противуставната и илегална владина иницијатива за промена на Уставот на РМ и поништување на отфрлениот Преспански договор; Итно распуштање на парламентот и закажување на предвремени...

Еди Рама не ги брише коментарите на Твитер за “Илирида”

Два дена откако албанскиот премиер Еди Рама го честиташе роденденот на Република Северна Македонија на неговиот Твитер профил се уште не се избришани коментарите...

Пратеници кои гласаа „за“ уставни измени добија полициска заштита

Некои пратеници кои гласаа за иницијативата за пристапување кон уставните измени се под 24 часовна заштита од полицијата поради закани по нивната безбедност. Под полициска...