Тајната на совршено топчестите камења пронајдени на Арктикот

Далеку на замрзнатото и напуштено северно копно од нашата планета, има многу тајни. Само храбри луѓе решаваат да одат таму за авантура, а можеби...

НАСА: Нешто топло под површината на Антарктичкиот мраз

НАСА тврди дека може да го најде изворот на „чудното греење“. „Ова е поради подигање на ненормално жешките карпи кои лежат длабоко под површината. Топлината...

Македонија осма според глобалниот индекс на климатски ризик

Катастрофалната поплава во скопските села Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново во август минатата година ја искачи Македонија на осмото место во светот според глобалниот...

Врз Македонија можат да паднат остатоци од кинеска вселенска станица

Врз територијата на Македонија можат да паднат делови од кинеската вселенска станица Тиангонг 1, предвидуваат од Европската Вселенска Агенција. Експерт на европските вселенски власти предупредува...

Нов вид на орангутани

Научниците кои веќе неколку години изолирано проучуваат мала група на орангутани во северна Суматра рекоа дека откриле нов вид на голем мајмун. Група научници од...

Резервоари за гас во Виена пренаменети во живеалишта

Во поранешната индустриска област Симинген, четири поранешни резервоари за гас беа претворени во мини град и место за живеење. Во квартот Gasômetro во 1989...

Исчезнува најголемото езеро на светот

Најголемото езеро во светот што се протега низ Европа и Азија полека испарува, што резултира со пад на нивото на водата во стапка од...

Фосили откриваат постоење на огромен диносаурус

Пронајдените фосилни стапалки со три прста долги 57 сантиметри покажуваат дека огромен диносаурус месојадец живеел во јужните делови на Африка пред 200 милиони години,...

Германија го претстави паметното комбе без возач

Германската железница „Дојче Бан“ го претстави своето првото возило без возач. Тоа е „паметното“ урбано возило што поминува низ улиците на германската бања и...

Моќта на природата: Cano Cristales river

Поради цвеќињата што цветаат при одредени температури во водата, жолтиот песок и алгите, многумина сметаат дека тоа е една од најубавите реки во светот....

Последни вести

Паника во Скопје, Мицотакис бара откривање на тајните фондови на Коѕиас

Дилеми во македонската јавност откако Нова демократија побара од Владата во Атина да ги објави податоците за тајните фондови за кои Каменос тврди дека...

Стејт депармент: Лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики

САД ги поттикнуваат лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики и да ја искористат историската можност за подобра иднина на земјата, вели...

Ахмет: Кој се опарил овде ако Грција имала таен фонд за Македонија

- Ако Грција користела тајни фондови во преговорите за името основното прашање кое се наметнува е дали некој од Македонија се офајдил од овие...

Транскрипт од седницата на која Коѕиас дал оставка

Коѕиас ја напуштил владата на Ципрас откако со вицепремиерот и министер за одбрана Каменос се судриле кога да се гласа за Преспанскиот договор. Додека Каменос...