Врз Македонија можат да паднат остатоци од кинеска вселенска станица

Врз територијата на Македонија можат да паднат делови од кинеската вселенска станица Тиангонг 1, предвидуваат од Европската Вселенска Агенција. Експерт на европските вселенски власти предупредува...

Нов вид на орангутани

Научниците кои веќе неколку години изолирано проучуваат мала група на орангутани во северна Суматра рекоа дека откриле нов вид на голем мајмун. Група научници од...

Резервоари за гас во Виена пренаменети во живеалишта

Во поранешната индустриска област Симинген, четири поранешни резервоари за гас беа претворени во мини град и место за живеење. Во квартот Gasômetro во 1989...

Исчезнува најголемото езеро на светот

Најголемото езеро во светот што се протега низ Европа и Азија полека испарува, што резултира со пад на нивото на водата во стапка од...

Фосили откриваат постоење на огромен диносаурус

Пронајдените фосилни стапалки со три прста долги 57 сантиметри покажуваат дека огромен диносаурус месојадец живеел во јужните делови на Африка пред 200 милиони години,...

Германија го претстави паметното комбе без возач

Германската железница „Дојче Бан“ го претстави своето првото возило без возач. Тоа е „паметното“ урбано возило што поминува низ улиците на германската бања и...

Моќта на природата: Cano Cristales river

Поради цвеќињата што цветаат при одредени температури во водата, жолтиот песок и алгите, многумина сметаат дека тоа е една од најубавите реки во светот....

Отровот на смртоносниот австралиски пајак може да лекува

„Еден од најсмртоносните пајаци во светот може да се користи во третман на нарушен  нервен систем, вклучувајќи болка, епилепсија и мозочен удар“, велат австралиските...

Најмладиот музејски куратор има само 12 години

Предавање за диносаурусите кои живеат во Австралија ќе се одржи во Музејот Срем во Сремска Митровица. И ништо нема да биде изненадувачки ако предавачот...

Случајност или ……. (фото)

Интервјуто на лидерот на опозицијата на ТВ Алфа вчера на дигиталниот код за програмата на телевизијата беше опишано со зборовите кои што можете да...

Последни вести

Христијан Бенито: Прават нација без херои, Грција и Бугарија ни ги присвојуваат сите јунаци...

Еден од највпечатливите говори вчера на протестот против менување на името што во организација на движењето “Бојкотирам се одржа пред македонското Собрание го одржа...

За Јордан постои само Република Македонија (ВИДЕО)

Апсолутно сите медиуми во Хашемитско Кралство Јордан, вклучувајќи ги и државните, во своите извештаи за официјалната посета на македонскиот претседател Ѓорге Иванов и неговата...

Нема влез „во пакет“ во ЕУ, вели Хан

Ниту една земја од Западен Балкан не треба да се надева дека ќе напредува во евроинтеграциите во пакет со другите изјави денеска комесарот за...

Потрошени над 40 милиони евра на административци што седат дома!

Повеќе од 40 милиони евра од државниот буџет во последните девет години се одлеале за плати на вработени од малцинствата според Рамковен договор, а...