Баби боксерки се „борат“ против староста

Група повозрасни жени, жителки на Јоханесбург се решиле за бокс како начин да се ревитализираат. Тие сега користат тупаници во борба против староста и...

Тигрите од Алепо патуваат кон Холандија

Два тигри спасени од една напуштена зоолошката градина во сирискиот град Алепо за време на војната, ќе добијат нов дом во Холандија, се вели...

Помор на пингвините на Антарктикот

Илјадници младенчиња пингвини умреле од глад на Антарктикот поради невообичаено дебелиот мраз, кој ги принудил нивните родители да бараат храна на подолги растојанија. Француски научници...

Џејми Оливер направи кујна на тркала (видео)

Еден од најпознатите готвачи на светот во соработка со Ленд ровер и Јагуар создаде неверојатно возило кое, каде е преубаво, таму е и функционално...

Како изумрел тасманискиот тигар

Научниците велат дека е збунувачко исчезнување на тасманискиот тигар од областа на континентална Австралија и дека истото најверојатно било предизвикано од климатските промени, а не...

Црвената плажа во Кина

Црвената Панџин Бич во Кина е природен спектакл.Секоја година, илјадници туристи ја посетуваат оваа плажа лоцирана во заштитниот природен резерват во Лиахо. Плажата е долга...

Мозаик направен од пластични капачиња во Нови Сад за Гинис

На Градскиот плоштад на Слободата во Нови Сад се собраа 300 волонтери за да изработат мозаик од пластични капачиња со големина од 621 метри...

Роми бараат нивните луѓе во власта да ги заштитат од именување како „Цигани“

Активистот за правата на Ромите , Дехран Бислим денеска од ромските претставници во Владата и Собранието Самка Ибраимовски и пратеникот Курто Дудуш да преземат...

Единствена членка на ОН што нема кратко име е Македонија

Република Македонија е единствената земја на светот од члените на Организацијата на Обединетите Нации која што нема кратко име. Во графата од официјален документ на...

Имал ли Заев втор таен телефонски разговор со потпретседателот на САД?

Имал ли премиерот Заев втор телефонски разговор со потпретседателот на САД или македонските медиуми повторно во препишувањето набрзина повторно утнаа за повеќе од два...

Последни вести

Заев демантира, Ципрас анекс скицира – пишува Горан Момироски

Македонскиот премиер деновиве навидум ја смири јавноста откако на прашањето дали има сознанија дека Грција подготвува анекс на Преспанскиот договор со кој ќе се...

Груевски сликан во Будимпешта

На Фејсбук попладнево се споделува фотографија од Никола Груевски фотографиран, наводно во Будимпешта, на која се гледа како екс-македонскиот премиер облечен во црвена јакна...

Каменос: „Преспанскиот договор е мртов“

Лидерот на „Независни Грци“, Панос Каменос денеска изјави дека преспанскиот договор е мртов и дека тој е подготвен да ја напушти владата доколку договорот...

Зашто сме таму кај што сме (СТАТУС НА ДЕНОТ)

Мизерни услови за работа, преполни чекални, прегледи милион, никаков ред и поредок, се напаѓа медицински персонал, нереализирани ветувања со години и никакви реакции, а...