Спречен шверц на 613 килограми кокаин во Драч

Албанската полиција заплени 613 килограми кокаин скриени во камион со банани во пристаништето Драч. Ова е најголема количина на кокаин некогаш запленети во Албанија, јавува...

Зборува 20 јазици – живее во Македонија (ВИДЕО)

Ричард Симкот е хиперполиглот кој веќе 7 години живее во Македонија. Тој има дарба за учење нови јазици и течно зборува повеќе од 20 ...

За Грците, Македонија е емоција, но, пред сè, бизнис (ФOTO)

Враќањето на прашањето за името во фокусот на македонската, грчката и дел од меѓународната јавност дел од Грците го искористија за бизнис. Одеднаш на интернет...

Стресот од спорот со името, Грците го лечат со повеќе секс

Желбата на Грците за секс се зголемила во последните неколку месеци, покажувало истражувањето на грчкиот Андролошки институт, пренесува дописникот на МИА од Атина. Тема број...

Руската амбасада во Аргентина вмешана во шверц со кокаин

Шест лица, меѓу кои и поранешен руски дипломат и аргентински полицаец, беа уапсени по истрагата за шверц со кокаин преку Руската амбасада во Буенос...

Дрво Гинко на местото на Ќосето

На местото на отстранетиот споменик на Ќосето ќе се насади дрво од видот Гинко, сопшти вчера градоначалникот Петре Шилегов. Споменикот на Андон Дончев, беше отстранет...

Трамп предлага наставниците со оружје да ги бранат учениците

Доколку наставниците беа вооружени, немаше да се случи последниот масакр во кој загинаа 17 лица во Флорида , смета американскиот претседател Доналд Трамп, од...

Бакојани го менува фокусот: Решението треба да го прифати меѓународната заедница

- Ние сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина. Ова е целта. Бидејќи во овој момент меѓународната заедница ги нарекува Македонија....

Најчевска за прогласот за името: 200 малоумни, пардон интелектуалци

Јас не сум дел од овие 200 што милуваат да се нарекуваат интелектуалци. Јас сум дел од другите. Оние кои сакаат Македонија да го...

Атина мора да стигне до „заборавените“ Грци во Африка

Грција мора да изгради мостови и да се доближи до Грците во Африка, изјави заменик-министереот за надворешни работи задолжен за Грците во странство, Тернес...

Последни вести

Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија!

Златко Хаџидедиќ, професор на Сараевска висока школа за наука и технологија, за српскиот весник „Политика“ тврди дека Велика Британија не се откажува од намерата...

Професор на Оксфорд бара прекин на преговорите со Грција

Време е да прекинат преговорите за „името“ со Атина бара професорот на престижниот универзитет Оксфорд Џејмс Петифер чие лично гледиште го пренесува ММДЧП. Пишува Џејмс...

Грција призна што правела на Идомени со бегалците – пишува Горан Момироски

- Турските власти го прават тоа што го правевме ние на границата со Скопје за време на мигрантската криза, само ги насочувавме мигрантите да...

Апасиев за платата во ЈП од 1.700 евра: И после Владава се чуди оти...

Димитар Апасиев, член на Президиумот на партијата Левица, ја коментира разликата во плати меѓу функционерите, професорите и докторите по информацијата дека директорот на скопското...