Трајковска: Директорот лично ги примаше нарачките од режимот

Новинарката на новатв.мк Соња Трајковска денеска коментира состојби во една национална телевизија и открива дека директорот на таа телевизија кој денеска се оградил од...

На Трамп можат да му „ѕвонат“ само седуммина

Од безбедносни причини пристапот до американскиот претседател Доналд Трамп е ограничен, дури и по телефон. Сите кои сакаат да зборуваат со него, прво мора...

На Шилегов и Скопје денот им е ноќ (ФОТО)

Градот Скопје без темелна контрола за трошењето на електрична енергија за јавното осветлување. Во неколку наврати граѓани забележуваат и предупредуваат на вклучени јавни светла во...

Командант Хоџа ќе земе околу 60 евра од Владата

Иако "работеше" само три дена и сам си даде отказ Командант Хоџа сепак ќе добие плата од владата за советување за безбедносни прашања во...

Потресно писмо за стравот, срамот и премрежињата на “Егејците”

Писмото што македонистката Јачева - Улчар го испрати јавно до Македонката со потекло од Егејска Македонија, писателката Кица Колбе повторно ја отвори темата за...

Марко до училиште минува граница и 17 километри

Единаесетгодишниот Марко Арсовски е еден од ретките ученици што по знаење мора да пешачи до соседната држава, пишува Новости.рс. Тој е единствениот ученик од село...

Македониумот е четврта најчудна градба на светот

Споменикот "Македониум" во Крушево е рангиран на четврто место на листата на најчудни градби на светот според австралискиот специјализиран сајт за архитектура и дизајн. Дизајниран...

Дали Трамп ќе биде петтиот претседател на САД награден со Нобел!?

„Доналд Трамп не треба да прими Нобелова награда за мир. Но, дали ќе добие? Французите имаат прекрасен израз „vooyons voir“, кој може грубо да...

Во Пакистан во април измерени 50 Целзиусови степени

Највисоката температура измерена на планетата во април била регистрирана во градот Навабшах во Пакистан. Според метеоролозите на 30 април биле измерени 50.2 степени, а информацијата...

Блокиран центарот на Скопје (ФОТО)

Петочната скопска вечерна променада за многумина се претвори во хаос и нервоза откако возачите кои вечерва тргнаа на забава останаа блокирани во центарот на...

Последни вести

Би Би Си за Преспанскиот договор: Личеше на свадба, еден учесник си го смени...

Новинарот на Би Би Си Гај де Лони опишувајќи ја ситуацијата во грчкото село Нивици каде што вчера беше потпишан договорот за името меѓу...

Приведениот новинар пуштен, има повреди на потколениците (ГАЛЕРИЈА)

Новинарот на порталот Инфомакс.мк Борислав Стоилковиќ кој беше приведен вчера за време на простестите против промена на името и договорот со Грција десетина минути...

Проф. Силјановска Давкова: Венецијанската комисија да даде Аmicus curie brief за договорот со...

Предлагам, Владата на Република Македонија, пред да го достави Договорот до Собранието, да побара пријателско мислење(amicus curie brief) од Венецијанската комисија. Предлогот...

И актерката Арна Шијак повредена, примена во ургентниот центар

Актерката Арна Шијак е примена вечерва во ургентниот центар во Скопје откако била повредена во вечерашните протести против договорот за името, информираат за expres.mk...