Пред 7 децении пееше за грчките комунисти, денеска против Македонија и левицата (видео)

Грчкиот композитор Микис Теодоракис пред 70 години ја испеал химната на ЕАМ - ЕЛАС односно Национално ослободителен фронт на Грција, потсетува историчарот Димитар Љоровски Вамваковски. Денеска тој...

Шилегов со 7,14 столпчиња дневно во првите 100 дена од мандатот

Скопје сега е град кој функционира според потребите на граѓаните и е еднаков за сите, порача градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов во денешниот...

Се јави ослободениот Дурловски

Со кратка порака на Фејсбук се јави ослободениот од притвор Игор Дурловски кој повеќе од 45 дена беше во притвор како осомничен за настаните...

Новинар го нарече Шилегов „Стоко пијана и корумпирана“ и се повлече

Новинарот кој истражува криминал и корупција Александар Божиновски а е основач на истражувачката мрежа СКООП која е поддржана од странски фондации и амбасади,...

Беровскиот средношколец што ги посрамоти сите што фатија крст за Водици

Средношколецот Владимир Методиев од Берово кој при чинот на осветување на водите на реката Брегалница во Берово го фати светиот крст од студената...

И министерката Царовска обвинета за нацизам

Откако вчера македонистката Симона Маџовска - Груевска ја обвини Беса Арифи за нацизам денеска уште едно сериозно вакво обвинување за министерката за труд и...

И Албанците за македонската нација, Стерјовски ги замолкна на Топ Ченел

Првиот оперативец на партијата на Македонците во Албанија Васил Стерјовски влезе во жестока дебата со негатори на македонскиот народ кои тврдат дека Тито ја...

Идеален Македонец: Протестирал против сите партии и лоши политики

Мартин Стефановски е прототип на идеален Македонец. Никого не мрази, ги сака луѓето ама не се помирува со неправда. Мајка му загубила работа во...

Ќе го спасуваше Карпош со 108 ПМ – 10, сега се крие на ниво...

Градоначалникот на Карпош младиот Стефан Богоев ветуваше спас од аерозагадувањето во кампањата пред изборите а сега го нема никаде. Тој лани тврдеше дека со ниво...

Христос се роди, Пимен се јави, навистина се јави

Единствениот Владика на МПЦ - ОА кој не ја почитува препораката на Синодот и е активен на социјалните мрежи им го честиташе Божик...

Последни вести

На Трамп можат да му „ѕвонат“ само седуммина

Од безбедносни причини пристапот до американскиот претседател Доналд Трамп е ограничен, дури и по телефон. Сите кои сакаат да зборуваат со него, прво мора...

„Замаглена“ биографија за вработување во КХВ на сестрата на Катица Јанева

Собранието вчера не ја изгласа за заменик-претседателка на Комисијата за Хартии од вредност Лиле Делиџакова која е сестра на Специјалната јавна обвинителка затоа...

Позајмените вратоврски на Заев и Димитров на лидерската средба (ФОТО)

Анализата на пораките од лидерската средба што ја направи expres.mk во делот на вокабуларот и општите пораки покажа и една друга невообичаена ситуација поврзана...

Ќулавкова до власта за „Илинденска“: Зошто сами влегувате во стапица?

Академик Катица Ќулавкова го критикува предлогот на македонскиот владин врв за новото име на државата да биде „Република Илинденска Македонија“. „Makedonski без превод на англиcки...