Сенатор од САД блокирал резолуција за проширување на НАТО, Македонија збунета

Американскиот сенатор Ренд Пол инаку член на владеачката конзервативна Републиканска партија блокирал резолуција на Сенатот на САД со која се повикува на проширување...

Еди Рама станува препознатлив – по своите патики!

Албанскиот премиер кој е познат по „лефтерниот“ стил на облекување пријатно ги изненади и учесниците Самитот на државите од Западен Балкан во Лондон, таканаречениот...

Фрчкоски во 2010 и Фрчкоски во 2018, две различни приказни

Што зборуваше професорот Фрчкоски во 2010 година за името и за промена на уставот. Фрчкоски тогаш барал да се запре намалувањето на употребата на атрибутот...

Амбасадорот „Баба Ванѓа“ што не знае каде амбасадорува (ФОТО)

Финскиот амбасадор во Белград кој ја покрива Македонија веќе решил каде е амбасадор уште пред ние да го дознаеме тоа. Лицето Перти Иконен, кој се...

Премиерот што не сакаше да каже Македонија (ВИДЕО)

Колегите од офф.нет.мк го фатиле премиерот на Мак....... како се плаши да го изговори името на својата земја Мак.... Видете го видеото во кое ни...

Крик за Македонија на режисерот на Трето Полувреме и Балкан Кан: Секогаш моја, никогаш...

Еден ден кога нас ќе нè нема, а кога нашите правнуци ќе посакаат да стават рака на срце, на тоа помислува Режисерот Дарко Митревски...

RIP: Тасе Сеизов

Утринава почина Тасе Сеизов, истакнат македонски телевизиски работник. Сеизов најголемиот дел од работниот век го минал во Македонската Радио Телевизија каде што во неколку наврати...

Маките на еден неутралец: Да ви се на****м во партиските неспособни кадри!

Многу е непријатно на ова поларизирано тло да имаш негативен став за политики на ВМРО и СДСМ. Инстант си етикетиран. За едните сум комуњарка,...

Говорот што ги расплака демонстрантите пред Собранието (ВИДЕО)

Невработената скопјанка Жаклина Јорданова пред насобраните демонстранти вчера пред Собранието го одржа најинсипративниот говор од сите присутни. По нејзините зборови кај дел...

Ванковска не им се плаши, вечерва повторно оди пред Собранието

Професорката Билјана Ванковска која вчера заедно со десетици други мирни демонстранти беше полесно повредена на протестите пред Собранието повторно ќе протестира. "Им благодарам на сите...

Последни вести

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

„Микомп“: Проектот е за реинкарнација на предмети, а не на луѓе

Средствата во висина од 211.500 денари за реинкарнација што ги добила фирмата „Микомп“ ДООЕЛ од Прилеп од Владата се наменети за реинкарнација на предмети,...

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...